Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

İlyas TUNÇ

Daha Küçük Yazı Tipi Daha Büyük Yazı Tipi

ENEL HAK

Savrulmalar

Tarih yazının icadıyla başlar. Yalan da öyle. Söz uçar, kalanlar yanılsama olur. Kağıtların tılsımlı yatağına çıplak girmeyin. Sezginize bürünün. Belgelerle konuşmak üstünlük değildir.

Kaleme sordum : Yazılanlar doğru mu? Yazdı ve uzaklaştı, dedi, bunları yazan. Kalem ki bir kaldıraçtır; yazdıklarımı kanıtlamaya kalksam kendi kağıtlarımın hamalı olurdum. Bir türlü sonu gelmeyen işkence : Sysiphos’un yuvarlandıkça tepeye taşıdığı kocaman kaya gibi.

Öyleyse yazarak doruğa erişilmez. Doruk, doğruluktur. Sözlerin uçan halısına tutunmak gerekir. O zaman bütün dorukları kuş bakışı görürsün : Enel Hak!

“Kaleme ve yazdıklarına ant olsun” * ki Enel Hak ile sözü savunmak arasında gizli bir ilişki var! Dudaklarımın arasında bu yüzden toplu iğneler. Bu yüzden herkesin yüreğinde bir ince kafes. Gerçek mi? Nerede? Nasıl? Kim? Hangisi? O mu? Ben miyim?

İddia makamında fısıltılar... Korkuyorum; ya düşerse iğneler! Bana bir kalem gerek; esnek ama kırılmayan. Ki tepeden tırnağa hurufata bürünsün gövdem. Yazmak, susmaktır çünkü; iç deniz gibi bir şey.

Yazdım ve arındım yalanla, dedi bunları yazan. Suçum büyük, taammüden.


*Kalem Suresi, 1. ayet


 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa