Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Şiir Takviminde Bugün (24 Mart)

24 Mart 1901 - İsmail Safa öldü
24 Mart 1879 - Neyzen Tevfik doğdu
24 Mart 1834 -  William Morris doğdu
 


İsmail SEFA (1867-1901)

21 Mart 1867'de Mekke'de doğdu. Yazar Peyami Safa'nın babasıdır. Altı yaşında annesini, on bir yaşında babasını ise  kaybetti. Darüşşafaka'da  Öğrenim gördü. Evkaf Nezareti'nde ve İstanbul Telgrafhanesi memurluk yaptı. Mekteb-i İdâdî-i Mülkî'ye edebiyat öğretmeni atandı. Verem hastalığına yakalandı ve bir süreliğine Midilli'ye yerleşti. İstanbul'a dönüşünde hastalığının iyileştiği düşüncesindeydi. Abdülhamid baskısına karşı cephe aldı. Sivas'a sürgün edildi. Hastalığı yineleyen Sefa, 24 Mart 1901'de Sivas'ta öldü.

Bazı şiirlerini "Kâmil" takma adıyla yayımlayan İsmail Safa'nın Recaizâde Ekrem ve Abdulhak Hamid'in ufkunu açtığı söylenir. Şiirleri kadar eleştiri yazılarıyla da ünlendi. Dönemin usta yazarları ona "şair-i mâderzad" (anadan doğma şair) ünvanı verdi.


Yapıtları:

Şiir:
Sünühat (1889)
Huz mâ Safâ (1891)
Mağdûre-i Sevdâ (1891)
Mevlid-i Peder-i Ziyâret (1895)
Mensiyyât (1896)
Hissiyât (Ölümünden sonra, 1912)
İntâk-ı Hakk'ın Tahmisi (Ölümünden sonra, 1912)

Edebi eleştiri kitapları:
Mülâhazat-ı Euıodebiyye (1897)

Çeviri kitabı:
Vehâmetli Sevdâlar (Kardeşi Ahmed Vefa ile birlikte, Emmanuel Gonzales'ten çeviri)Neyzen TEYFİK (1879-1953)

24 Mart 1879'da Bodrum'da doğdu. (Bazı kaynaklara göre 14 Haziran 1979) Gerçek adı Tevfik Kolaylı'dır. Kökeni, Bafra'nın Kolay beldesindendir. Çocukluğu Bodrum'da geçti. İlköğrenimini Bodrum'da gtamamladı. İzmir Lisesi'ni bitirmeden  ayrıldı ve İzmir Mevlevihanesi'nde kendini yetiştirmeye başladı. İzmir'de Tokadizade Şekip, Tevfik Nevzat, Ruhi Baba, ve Şair Eşref gibi ünlülerle tanıştı. Onlardan Türkçe, Arapça ve Farsça dersleri aldı. Şair Eşref'ten hicvi öğrendi. İlk şiiri bu günlerde, 13 Mart 1898'de Muktebes dergisinde yayımlandı.

İstanbul'da Galata ve Kasımpaşa Mevlevihanelerine gitti. Fatih Medresesi'nde dört yıl okudu. Bektaşi tarikatına girerek Sütlüce Tekkesi şeyhi Münir Baba'ya bağlandı. Dostları arasında  Tevfik Fikret,  Mehmet Akif, Uşakizade Halit Ziya, Ahmet Rasim, Tanburi Cemil, hacı Arif Bey, Yunus Nadi de vardır. Bir süre Mısır'da yaşadı. Eşref'ın çıkardığı Deccal dergisindeki II.Abdülhamit'i yeren bir şiiri nedeniyle gıyabında idama mahkum edildi. İkinci Meşrutiyet'in ilanıyla İstanbul'a döndü.

Yürümeyen bir evlilik yaşadı ve bu evlilikten bir kıı oldu. Daha sonra eşinden ayrıldı. Birinci Dünya Savaşı'nda, Askeri Müze'nin kurucusu Muhtar Paşa'nın emrinde ve Mehterbaşı olarak askerlik yaptı. Ney çalmadaki ve şiir okumada ustalığı ile  sözünü esirgemezliği haklı ve yaygın bir ün kazandırdı. Toplumsal kural ve baskıları takmayarak ilginç  yaşantısını her dönemde sürdürdü. 1919 yılında, ilk kitabı Hiç'i yayınlandı.  Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı ve Mustafa Kemal'i yücelten şiirler yazdı. Şiirlerini, Azâb-ı Mukaddes adı altında forma forma yayımlamaya kalkıştı ancak iki forma yayımlayabildi. Neyzen Tevfik'in eserleri İhsan Ada'nın gayretiyle Azâb-ı Mukaddes adıyla kitaplaştı.

Sürekli  içki içmesi ve sa'ra nöbetleri nedeniyle sık sık  Toptaşı Tımarhanesi ve Zeynep Kâmil Hastanesi'nde alkol tedavisi görmeye başladı.  1952 yılında, arkadaşlarının ısrarı ile Şehir Komedi Tiyatrosu'nda jübilesi yapıldı. 28 Ocak 1953'te İstanbul'da öldü.

Nef'i ve Eşref'ten sonra Türk Edebiyatında taşlama türünün üçüncü önemli temsilcisi kabul edilir. Baskıyı, yobazlığı, din-mezhep ayrımcılığını, insanlar arasında eşitsizliği, çıkarcı politikacıları, çağdaşlaşma adına girişilen yararsız özentili davranışları kınamış; inanç özgürlüğünü, kadın haklarını savunmuştur. Yaşamın acılarını, toplumdaki bozuklukları, haksızlıkları konu edindiği hicviyeleri dillerde ve gönüllerde  yer etmiştir.

Yapıtları :
Hiç (1919)
Azâb-ı Mukaddes (1949)


 William MORRİS (1834-1896)

24 Mart 1834 Londra yakınlarında Walthamstow'da doğdu. Marlborough ve Exeter kolejlerini bitirdi. Oxford'ta öğrenim gördü. şair, sanat yazarı, ressam, desinatör ve tasarımcı olarak ünlendi. Duvar kağıdı ve baskılı kumaş  halılar, vitray ve seramik çalışmalarıyla Arts and Crafts akımının kurucusudur. Oxford'da tanıştığı Dante Gabriel Rosetti, Edward Burne-Jones, Ford Madox Brown ve Philip Webb ile 1861 yılında kurdukları atölyede dekoratif sanat alanında büyük gelişmeler kaydettiler. Londra Hammersmith'de Kelmscott Basımevi'ni kurdu. Burada yaptığı çalışmalarla baskı ve kitap tasarımına büyük katkılarda bulundu. Morris’in kullandığı özel harf karakterleri ve desenler, sonraki nesillere bu alanda esin kaynağı oldu. Seçkin şiirlerini topladığı "The Earthly Paradise" (Dünya Cenneti) kitabı ile bu alanda da ün kazandı.  İlk İngiliz sosyalistlerden olan Morris ve kızı Mary, Eleanor Marx ve Engels ile yaptıkları çalışmalarla sosyalist harekete öncülük etti. 3 Kasım 1896'da Kelmscott'ta öldü.Sayfayı hazırlayan: Gülay Göyce

Bir Tarih Seçiniz:
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa