Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Şiir Takviminde Bugün (23 Mart)


23 Mart 1948 - İlhan Karaman doğdu
23 Mart 1927 - Şükran Kurdakul doğdu 
23 Mart 1881 - Roger Martin du Gard  doğdu
23 Mart 1876 - Ziya Gökalp doğduİlhan KARAMAN (1948-2008)

23 Mart 1948'de Artvind Borçka'da doğdu. İlkokulu Borçka’da, ortaokulu Rize Pazar'da, liseyi Karabük'te okudu. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu. Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nın değişik kademelerinde yirmi yıl görev yaptı. Fabrikanın özelleştirilmesi üzerine Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak Keçiören Kütüphanesi'ne memur olarak atandı. Karabük İl Kültür Müdürlüğü'nde bulundu. Batı Karadeniz Ekspres ve sonrasında ise Safranbolu Ekspres Gazetelerimizde köşe yazarlığı, BRTV’de,  Magic FM’de, Radyo Tek ve Radyo Activ’de uzun süre programlar hazırladı ve sundu. 1999'da emekli oldu ve Antalya’ya yerleş. 8 Ağustos 2008'de Hopa'da kalp krizi sonucu öldü.

23 Mart 1948'de Artvind Borçka'da doğdu. İlkokulu Borçka’da, ortaokulu Rize Pazar'da, liseyi Karabük'te okudu. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu. Karabük Demir Çelik Fabrikaları'nın değişik kademelerinde yirmi yıl görev yaptı. Fabrikanın özelleştirilmesi üzerine Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak Keçiören Kütüphanesi'ne memur olarak atandı. Karabük İl Kültür Müdürlüğü'nde bulundu. Batı Karadeniz Ekspres ve sonrasında ise Safranbolu Ekspres Gazetelerimizde köşe yazarlığı, BRTV’de,  Magic FM’de, Radyo Tek ve Radyo Activ’de uzun süre programlar hazırladı ve sundu. 1999'da emekli oldu ve Antalya’ya yerleş. 8 Ağustos 2008'de Hopa'da kalp krizi sonucu öldü.

Şiirleri ve yazıları 1967 yılından bu yana Kıyı Sesimiz, Yeni Olgu, Yaba/Öykü, Karşı Çağdaş Türk Dili, Bilim ve Sanat, İmece Dört Eylül, Edebiyat Sanat 81, Şiir Okulu, Minerva, Dönemeç, Yamaç, Dönem, Düşlük Kiraz, Aykırı Sanat, Ardıçkuşu Berfin Bahar gibi ulusal, Söyleşi, Söyleşi Sanat, Yöre, Pota, Ekin, Tay, Bölgenin sesi, Karabük İçin el ele, Batı Karadeniz Ekspres, Müze Kent Safranbolu ,Özgür Kocaeli gibi yerel gazetelerde ve dergilerde yayımlandı. Toplumcu şiir akımını benimsedi, insan gerçeğinden hareketle toplumsal irdelemelerde bulundu, ürünlerinde sosyalist-gerçekçi sanatın örneklerini verdi. Anadolu'nun sıcak, sevecen sesini yalın bir dille dizelerine aktardı.  

Yapıtları:
Ne Varsa Yüreğimizde (Şiir, Gerçek Sanat Yayınları, İstanbul 1992 )
Kül Rengi Duygular (Şiir, Prospero Yayınları, İstanbul 1998)
Düş Yakamdan Deliliğim (Şiir, Prospero Yayınları, İstanbul 1998)
Zaman ve Ötesi (düz yazı)


 Şükran KURDAKUL (1927-2004)
 
23 Mart 1927’de İstanbul’da doğdu. İlkokulu İzmirde bitirdi. Oğrenimini İzmir Karşıyaka Ortaokulu ve Lisesi’nde sürdürürken TCK’nın 142. maddesine aykırı eylemde bulunma savıyla tutuklandı. Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla liseden çıkarıldı. Bir süre Belediye Encümen Kalemi’nde daktilo memurluğu yaptı. Maraş’taki “Sürgün Alayı”nda askerliğini tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşti. Beşiktaş Noterliği’nde ve Ziraat Bankası Bahçekapı Şubesi’nde memurluk yaptı. Aynı zamanda on beş günde bir yayımlanan Yeryüzü ve Beraber dergilerini yayımladı. “Milli Kurtuluş Şarkısı” başlıklı şiiri nedeniyle ve Türkiye Komünist Partisi üyesi olduğu öne sürülerek tutuklandı, iki yıllık hapis yattı. Yargıtay’ın bozma kararının ardından aklandı. Giderayak adlı şiir kitabı toplatıldı. 1956-’60 yıllarda Tan gazetesi ile Yeni Gazete’de ve Varlık Yayınevi’nde düzeltmenlik yaparak geçimini sağladı. Yelken dergisini yönetti.  Ataç Kitabevi’ni zamanla yayınevine dönüştürdü. Bu yayınevi adına Ataç (1962) ve Eylem (1964) dergilerini yayımladı. Genişçe bir edebiyat ve düşün yelpazesinin ürünlerine yer veren dergiler ve yayınevi, kültür yaşamımızın öncü yayın kuruluşlarından oldu.  1963-’69 Yılları arası Türkiye İşçi Partisi'nin Balıkesir il başkanlığı görevini üstlendi. Halk Orduları adlı kitabı nedeniyle hakkında dava açıldı. 1969’da siyasi çalışmaları bırakıp edebiyat çalışmalarına ağırlık verdi. Yazar örgütlerinde görev aldı Türk Edebiyatçılar Birliği’nin iki dönem genel sekreterliğini yaptı. Türkiye Yazarlar Sendikası’nın yönetim kuruluna girdi. getirildi. 12 Eylül'de TYS davasında yargılandı, aklandı. PEN Yazarlar Derneği’nin kurucular kurulunda yer aldı, başkanlığını yaptı.  15 Aralık 2004 tarihinde İstanbul'da öldü.

On altı yaşında ilk şiir kitabı Tomurcuk ile edebiyat dünyasına adım atan Kurdakul, şiirin yanı sıra deneme ve öykü türlerinde de eserler verdi.  En önemli yapıtları arasında ‘Şairler ve Yazarlar Sözlüğü' ile ‘Çağdaş Türk Edebiyatı' adlı yapıtını sayabiliriz.

Yapıtları:

Şiirler:
Toplu Şiirler
Nice Kaygılardan Sonra
Acılar Dönemi
Bir Yürekten Bir Yaşamdan
Ökselerin Yöresinde
Ölümsüzlerle
İhtiyar Yüzyıla

Öykü:
Tanığın Biri 1970,
Beyaz Yakalılar 1972,
Kurtuluştan Sonra 1973,
Onların Çocukları 1974,
Öyküler (dört kitabından seçmeler) 1989
(öykülerin toplu basımı hazırlanıyor)

Edebiyat Tarihi:
Çağdaş Türk Edebiyatı (4 Cilt)
Namık Kemal, 1977

Çeşitli:
İçe Kapanış (Baudelaire’den derlenmiş şiirler) 1959,
Toplum İçin Şiirler (Derleme –Ömür Candaş’la) 1966
Sosyalist Açıdan Türk-İş Yargılanıyor (Derleme, İnceleme –Şaban Yıldız’la) 1976
Şairler ve Yazarlar Sözlüğü 1971
Nâzım’ın BilinmeyenMektupları 1986
Nâzım’dan Armağan (Derleme –Kıymet Coşkun ve Öner Yağcı ile) 1990
Şairce Düşünmek (Edebiyat Yazıları) 1990,
Zindandaki Şair (Tek Kişilik Oyun) 1990

Ödülleri:
Nevzat Üstün Şiir Ödülü, 1983.
Makedonya Yazarlar Birliği’nin “Edebiyat Yasası Ödülü”, 1999
Filistin Yazarlar Birliği’nin Barış Ödülü, 1998Roger Martin du GARD (1881-1958)

23 Mart 1881'de Paris'te doğdu. 1913'te André Gide ile tanıştı, aralarında, Gide'in ölümüne kadarsüren güçlü bir arkadaşlık bağı kuruldu.  Gerçekcilik ve doğalcılık akımı dğrultusunda yapıtlar verdi. İki savaş arası dönemin toplumsal çalkantılarını tüm boyutlarıyla yansıtan, sağlam, yalın ve kesin ifadeli bir yazar olarak tanındı. Roman dizisi Thibault'larda XX. yüzyılın ilk yarısında bir Fransız ailesinin yaşam öyküsü çerçevesinde, tüm burjuva sınıfının savaş sırasında uğradığı çöküntüyü, yaşadığı çelişkileri anlatırken, dönemin Paris yaşamının ilgi çekici bir tablosunu da çizdi. 1937'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı. 22 Ağustos 1958'de Bellême'de öldü.

Yapıtları:
Devenir (1906)
L'Une de Nous (1909)
Jean Barois (1913)
Les Thibault : Le Cahier gris (1922)
Les Thibault : Le Pénitencier (1922)
Les Thibault : La Belle Saison (1923)
Les Thibault : La Consultation (1928)
Les Thibault : La Sorellina (1928)
Les Thibault : La Mort du père (1929)
Vieille France (1933)
Les Thibault : l'Été 1914 (1936)
Les Thibault : l'Épilogue (1940)
Correspondance avec André Gide (posthume 1968)
Le Lieutenant-colonel de Maumort (posthume 1983Ziya GÖKALP (1876-1924)

23 Mart 1876’da Diyarbakır’da doğdu. Gerçek adı Mehmet Ziya'dır. İlk eğitimini amcasından aldı. 18 yaşında girişiminde bulundu. Bir yıl sonra İstanbul’da Baytar Mektebine kaydoldu. Jön Türkler’den etkilendi ve İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katıldı. Eylemleri nedeniyle tutuklandı, bir yıl cezaevinde kaldı. Diyarbakır’a sürgüne gönderildi. Orada memur olarak görev yaptı. ttihat ve Terakki'nin Diyarbakır şubesini kurdu ve temsilcisi oldu. "Peyman" gazetesini çıkardı. Selanik'te toplanan İttihat ve Terakki Kongresi'ne Diyarbakır delegesi olarak katıldı, örgütün yönetim kuruluna üye seçildi. İttihat Terakki İdadisi'nde sosyoloji dersleri verdi. Bir yandan da "Genç Kalemler" dergisini çıkardı. Diyarbakır'dan Meclis-i Mebusan'a seçildi, İstanbul'a taşındı. Türk Ocağı'nın kurucuları arasında yer aldı. Derneğin yayın organı "Türk Yurdu" başta olmak üzere Halka Doğru, İslam Mecmuası, Milli Tetebbular Mecmuası, İktisadiyat Mecmuası, İçtimaiyat Mecmuası, Yeni Mecmua'da yazılar yazdı. İstanbul Üniversitesi'nde sosyoloji dersleri verdi. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngilizler tarafından Malta'ya sürgün edildi. İki yıl sürgünde kaldı. Serbest kalınca Diyarbakır'da Küçük Mecmua'yı çıkardı. Cumhuriyet sonrası Maarif Vekaleti Telif ve Tercüme Heyeti Başkanlığı'na atandı ve  Ankara'ya yerleşti. 2. Dönem Diyarbakır'dan millet vekili seçildi. 25 Ekim 1924’te İstanbul’da öldü.

"Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak" diye adlandırdığı bir düşünce çerçevesinde ürünler verdi.  Batı'nın teknolojik ve bilimsel gelişmesini sağlayan pozitif bilim anlayışını benimsedi. Dini, toplumsal birliğin sağlanmasında yardımcı bir öğe olarak değerlendirdi. Toplumsal modeli, Emile Durkheim'in teorik temellerini kurduğu "dayanışmacılık" temelinde şekillendi. Bireyi temel alan liberalizm ile sınıfsız toplumu temel alan Marksizm'e karşı mesleki örgütleri temel toplum birimi olarak kabul eden solidarizmde karar kıldı.


Yapıtları:
Kızıl Elma (1914)
Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak (1918)
Yeni Hayat (1918)
Altın Işık (1923)
Türk Töresi (1923)
Doğru Yol (1923)
Türkçülüğün Esasları (1923)
Türk Medeniyet Tarihi (1926, ölümünden sonra)
Kürt Aşiretleri Hakkında Sosyolojik Tetkikler (ölümünden sonra)
Terbiyenin Sosyal ve Kültürel Temelleri I (MEB 1997)Sayfayı hazırlayan: Gülay Göyce 

Bir Tarih Seçiniz:
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa