Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Şiir Takviminde Bugün (18 Temmuz)


18 Temmuz 1811 - William Makepeace Thackeray doğdu.
18 Temmuz 1817 - Jane Austen Öldü
18 Temmuz 1933 - Yevgeniy Yevtuşenko.
18 Temmuz 1950 - Zeki Karaaslan doğdu
18 Temmuz 1965 - Refik Halit Karay öldü
18 Temmuz 1971 - Profesör Sabahattin Eyüboğlu ve yazar Yaşar Kemal'in eşi Tilda Gökçeli tutuklandı.
18 Temmuz 1972 - Çetin Altan, cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle verilen bir yıllık hapis cezası için cezaevine girdi
18 Temmuz 2002 - Metin Toker öldü 

 

William Makepeace THACKERAY (1811 - 1863)

1811’da Kalküta’da doğdu. Ailesi tarafından 6 yaşında İngiltere’ye eğitim görmesi için gönderirdi. 1829'da Cambridge Üniversitesi'ne girdi. Burada mizah gazeteleriyle ilgilendi ve ilk edebiyat denemelerini yaptı.  Bir yıl sonra Cambridge'den ayrıldı. Sonra Almanya ve Paris'e uzun bir yolculuk yapıp, İngiltere'ye dönerek gazetelere karikatür¬ler çizmeye başladı. 1841'den sonra Punch dergisinde çalışıp, peş peşe albümler yayınlayarak kendini tanıttı. Eşinin akli dengesini yitirmesinden sonra kara mizaha yönelip, ahlaksal bir nihilizme ulaştığı romanlar yayınladı. 52 yaşında hayatını kaybetti.

Başlıca Yapıtları:
Vanity Fair,
Barry Lyndon,
Pendennis'in Öyküsü

Jane AUSTEN (1775- 1817)

16 aralık 1775’te İngiltere’de dünyaya geldi. 25 yaşına kadar  doğduğu yer olan Hampshire'de hayatını sürdürdü. Küçük yaşlarda aile içi eğlence  olması amacıyla yazılar yazan Austen’in düzensiz bir eğitim hayatı oldu. 1783 yılında Oxford'da, sonrasında Southampton'da eğitim aldı. 1785 ve 1786 yılları arasında ise, Berkshire'deki kilise evinin bünyesinde bulunan, bayanların katıldığı bir okula devam etti. Özellikle bu dönemlerde ciddi anlamda yazın çalışmalarına girişti. Dolaysız ve sade anlatımı, sosyal olaylara ironik bakış açısı ve güçlü kadın karakterleriyle, 19.yüzyılda modern roman dilini oluşturmuştur. Gerçek kimliğini gizlemek suretiyle yazın çalışmalarını yayınlamış olan Austen'in birçok romanı "dünya klasikleri" arasına girmeyi başarmıştır. hatta "Pride and Prejudice" (Gurur ve Önyargı - Aşk ve Gurur olarak da bilinir), "Emma" ve "Sense and Sensibility" gibi en önemli romanları, defalarca film senaryosuna uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmıştır. En güçlü kadın kahramanlarını zor aşkların girdabına sokması, finalde ise, çiftleri evlendirmesiyle dikkati çekmiştir. Yazar 41 yaşında meme kanserinden hayatını kaybetti.

Yapıtlarından bazıları:
Aşk ve Gurur
Gurur ve Önyargı
Emma
Sense and Sensibility,
Mansfield Park,
Northanger Abbey,
Persuasion

Yevgeni Aleksandroviç YEVTUŞENKO (1933 - 1992)

18 Temmuz 1933'te Sibirya'da Zima / İrkutsk'ta doğdu. Sibirya’ya sürülmüş Ukraynalı bir ailenin oğludur. Çocukluğu küçük bir kasabada geçti. İlk şiirleri 17 yaşında gazetelerde yayımlanmaya başladı. Moskova'da Gorki Edebiyat Enstitüsü'nde öğrenim gördü.  “Stantsiya Zima” (Zima Kavşağı, 1956) adlı uzun şiiri ile tanındı. Sanat alanında dürüstlüğü ve özgür yaratıyı savundu ve kısa sürede Sovyet gençliğinin gözdesi oldu.  Yazarlar Birliği'yle giriştiği tartışmalarla da ün saldı. Mayakovski'nin şiir dilini yeniden canlandırdı. Gençliğin gözdesi oldu. 1963’te Paris’te yayımladığı otobiyografisi nedeniyle yöneticilerle arası açıldı. Ülkesine geri çağrıldı, kimi hakları elinden alındı. “Bratskaya GES” (Bratskaya İstasyonu, 1966) adı altında topladığı şiirlerinin yayımlanmasından sonra eski itibarını kazandı. 5 Mart 1992'de öldü.

Başlıca yapıtları:
Razvedçiki Gryaduşçego (1952, Geleceğin Öncüleri)
Tretiy Sneg (1955, Üçüncü Kar)
A Precocious Autobiography (1963, Yaşantım)
Jogodnıye Mesta (Yaban Yemişleri)
Pearl Harbour

Ödülleri:
1986 Etruria Şiir ÖdülüZeki KARAASLAN (1950-   )

18 Temmuz 1950'de Adana'ya bağlı Tufanbeyli ilçesinin Fatmakuyu köyünde doğdu. İlkokulu Tufanbeyli'de, orta ve liseyi Kozan'da okudu. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Halen bir kamu kuruluşunda çalışmaktadır.

Şiirleri Varlık, Yom, Budala, İmge, İmlasız, Kül, İmgelem Çocukları, Kavram, Karmaşa, Söylem, Amik, Maki, Şiirin, Şafak, Mor taka, Mühür,Etken, Şiiri özlüyorum, Andız, Göğe bakma durağı, Dize, Yaratım, Tay, Berfin Bahar, Kum gibi dergilerde şiirleri yayınlandı.  A Edebiyat ve İmgelem Çocukları dergisinde birer yıl arayla sanat danışmanlığı yaptı. 2005 yılında arkadaşlarıyla birlikte Ötekileriz Kültür Sanat Girişimini kurdular. Ona yakın bestesi vardır.

Yapıtları:
Özlem Vurgunu
Beklenmeyen Konuk
Yalnızlık Yolcusu
Kırık Nehir
Sev-dalı su
Güze Yolcu


Refik Halit KARAY (1888-1965)

15 Mart 1888’de İstanbul’da doğdu. Vezneciler’de Şemsü’l-Maarif ve Göztepe’de Taş Mektep’te öğrenim gördü. Özel dersler aldı. Mekteb-i Sultani'yi (Galatasaray Lisesi) bitirdi. Hukuk Mektebi’ne başladı. Maliye Bakanlığı'na katip olarak girdi. 2.Meşrutiyet ilan edilince memurluktan ayrıldı Servet-i Fünun’da ve Tercüman-ı Hakikat’te yazmaya başladı. Son Havadis adıyla bir gazete kurdu, 15 sayı yayınladı. Fecr-i Ati Topluluğu’na katıldı. "Kalem" ve "Cem" dergilerinde "Kirpi" takma adnıyla siyasi mizah yazıları yazdı. İttihat ve Terakki yönetimince Mahmut Şevket Paşa'ya suikast olayının ardından muhalefeti tuttuğu gerekçesiyle Sinop'a sürgün edildi. Oradan Çorum'a, Bilecik'e ve Ankara'ya nakledildi. Ömer Seyfettin ve Ziya Gökalp'in çabalarıyla İstanbul'a döndü. Robert Kolej’de Türkçe öğretmenliği yaptı. Vakit, Tasvir-i Efkar ve Zaman gazetelerinde makaleleri yayınlandı. Mütarekeden sonra Hürriyet ve İtilaf Fırkası’na katıldı. Posta ve Telgraf Genel Müdürü oldu. Milli mücadeleye karşı tavır aldı ve Kurtuluş Savaşı sonrası Beyrut’a kaçtı, on beş yıl Beyrut ve Halep'de yaşadı. Af çıkarılınca yurda dönebildi. Gazetelerde yazılar yazdı, Aydede dergisini tekrar çıkardı. 18 Temmuz 1965’te İstanbul’da öldü.

Yazın dünyasına mizah öyküleriyle giriş yapan Karay "Memleket Hikayeleri" adlı yapıtıyla öykücülüğü Anadolu'ya taşıdı. Yergi ve mizah yazılarıyla ile ünlendi. Türkçe'yi ustalıkla kullanan Refik Halit, gözleme dayanan yapıtlarında, tasvirler, portreler, benzetmeler kullanarak, sade, akıcı dili, güçlü tekniği ile tanınan romancılar arasında yer aldı.


Yapıtları:

Roman:
İstanbul'un İç Yüzü (1920)
Yezidin Kızı (1939)
Çete (1940)
Sürgün (1941)
Anahtar (1949)
Bu Bizim Hayatımız (1950)
Nilgün (1950-1952)
Yeraltında Dünya Var (1953)
Dişi Örümcek (1953)
Bugünün Saraylısı (1954)
İkibin Yılın Sevgilisi (1954)
İki Cisimli Kadın (1955)
Kadınlar Tekkesi (1956)
Karlı Dağdaki Ateş (1956)
Dört Yapraklı Yonca (1957)
Sonuncu Kadeh(1965)

Öykü:
Memleket Hikayeleri
Gurbet Hİkayeleri
Eskici
Yara Alperen

Oyun:
Kanije Müdaafası (1909)
Deli (1939)

Eleştiri Mizah:
Kirpinin Dedikleri (1916)
Ago Paşa'nın Hatırası (1918)
Guguklu Saat (1922)
Bir Avuç Saçma (1940)

Anı:
Sakın Aldanma, İnanma, Kanma
Üç Nesil Üç Hayat
Minelbab İlel Mihrab
Bir Ömür Boyunca

Sayfayı hazırlayan: Gülay Göyce

Bir Tarih Seçiniz:
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa