Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Şiir Takviminde Bugün (21 Eylül)


21 Eylül 1975 - Bedri Rahmi Eyüboğlu öldü
21 Eylül 1965 - Frederic Beigbeder
21 Eylül 1959 - Ruşen Eşref Ünaydın öldü
21 Eylül 1955 - Aslı Durak doğdu 
21 Eylül 1947 - Stephen King doğdu
21 Eylül 1932 - Ahmet Rasim öldü
21 Eylül 1866 - Herbert George Wells doğdu
21 Eylül 1832 - Walter Scott öldü
21 Eylül M.Ö. 19 - Publius Vergilius Maro öldü


 Bedri Rahmi EYÜBOĞLU (1913-1975)

1913'te Görele'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon'da yaptı, Trabzon Lisesi'nde okurken, 1927'de bu okula resim öğretmeni atanan Zeki Kocamemi'nin öğrencisi oldu. Yükseköğrenimini Güzel Sanatlar Akademisi'nde tamamladı. İki yıl da Paris'te öğrenim gördü. Dönüşünde, öğretim üyesi olarak Güzel Sanatlar Akademisi’nde göreve başladı. Cemal Tollu, Nurullah Berk, Sabri Berkel, Zeki Faik İzer, Zühtü Müridoğlu ile birlikte d grubunu kurdu. Üç yıl Amerika'da kaldı. Ölünceye kadar Güzel Sanatlar Akademi'nin Resim Bölümü'ndeki profesör olarak görev yaptı. 21 Eylül 1975’te öldü.

Şiir yazmaya lise yıllarında başladı.  Muhit, Yeni adam, Tan dergi ve gazetelerindeki ilk yazı ve öyküleriyle tanındı. Şiir, öykü ve yazıları Ses, İnsan, Gün, İnkilapçı Gençlik, İşte, Büyük Doğu, Yeditepe, Varlık, dergilerinde yayımlandı. Halk edebiyatının masal, şiir, deyiş gibi her türüne karşı duyduğu hayranlık, şiirlerine de yansımıştır. Halk dilinden ve şiirinden aldığı öğeleri kendine özgü bir biçimde kullanarak halk diline yaklaşma çabasını sonuna dek götürmüştür. Bu nitelikleriyle şiirleri, resimleriyle büyük bir benzerlik gösterir. Akıcı, rahat bir dille kaleme aldığı gezi ve deneme yazılarında ise sürekli gündeminde olan halk kültürü, halk sanatı konularındaki görüşlerini sergilemiştir.  Yüksek sesle okunacak söyleyiş biçimleri içinde, yerli deyişlere yeni bir tazelik kazandırdığı ilk şiirleriyle akımın önde gelen şairlerinden sayıldı. Baki Süha'nın deyişiyle "oyuna, fazla gereksiz süslere, kapalılığa" eğilim duymadı, "bir mısra şairi" kimliği aramadı. Varlık ve Yeditepe dergilerinde yayımladığı sonraki şiirlerinde de aynı özellikleri gösterdi. Bu döneminde unutulmaz aşk şiirleri yazdı.

1940’lardan sonra duvar resimlerine yöneldi. 1950’de mozaik çalışmalarına başladı ve bu alanda uluslararası başarılar elde etti. 1958'de Uluslararası Brüksel Sergisi için 272 m²'lik bir mozaik pano gerçekleştirdi ve bu eseriyle serginin büyük ödülü olan altın madalyayı kazandı. Bundan bir yıl sonra Paris'teki NATO yapısı için, şimdi Brüksel'de bulunan, 50 m²'lik bir mozaik pano hazırladı. 1960 ve 1961'de iki kez ABD'ye gitti. Orada birçok geziye katıldı, konferanslar verdi ve resim çalışmaları yaptı. 1969'da Sao Paulo Bienali'nde onur madalyası kazandı.

Yapıtları :

Şiir:
Yaradana Mektuplar, 1941
Karadut, 1948
Tuz, 1952
Üçü Birden, 1953
Dördü Birden, 1956
Karadut 69, 1969
Dol Karabakır Dol, 1974
Yaşadım, 1977 (ölümünden sonra yayınlanan tüm şiirleri)
Türküler Dolusu
Sevgi Üstüne
Üç Dil
Mavi Gezi
istida
Çakıl
Bahar ve Biz
deniz Türküsü
Gel Vur
Büyük Şehir
Zindanı Taştan Oyarlar
Taze Taze

Gezi ve Deneme:
Cânım Anadolu, 1953
Tezek, 1975
Delifişek, 1975
Resme Başlarken, 1977 (ölümünden sonra)

Monografi:
Nazmi Ziya, 1937
Resim Albümü: Binbir Bedros, 1977 (ölümünden sonra)
Karadut, 1979 (ölümünden sonra)
Babatomiler, 1979 (ölümünden sonra)
Babacan mert 1971

Ödülleri:
1958' Uluslararası Brüksel Serginin Büyük Ödülü -altın madalya-
1969 Sao Paulo Bienali Onur Madalyası

 

 Frédéric BEİGBEDER (1965-  )

21 Eylül 1965’te Born’da doğdu. Annesi çevirmen, babası yetenek avcısıydı. Institut d'Etudes Politiques de Paris’te Siyasal bilimler öğrenimi gördü. On yıl dünyanın en ünlü ajanslarında reklam yazarı olarak çalıştı. Aynı dönemde "Mémoires d’un jeune homme dérangé" (1990), "Vacances dans le coma" (1994), "L’amour dure trois ans" (1997) adlı üç roman ve "Nouvelles sous ecstasy" (1999) adlı bir öykü kitabı yayımladı. Yazarı üne kavuşturan Fransa’da ve dünyada büyük yankı yaratan ve satış rekorları kıran "99 FF" (2000) adlı romanı oldu. Yazar, tüketim toplumunu, özel olarak da reklam dünyasını acı bir tebessümle mahkûm ettiği bu kitabının yayımlanmasının ardından çalıştığı reklam ajansındaki işinden kovuldu. Tüm zamanını edebiyata verdi. Şu anda Paris’te yaşamakta, "Elle" ve "Paris Match" dergileri ile France İnter’de yayımlanan bir kültür programı olan "Masque it la plume"de yazar ve eleştirmen olarak çalışmaktadır. Beigbeder’nin, edebiyatı popülerleştirme, kitleleri tekrar edebiyata kazandırma perspektifi içinde XX. yüzyıl edebiyatının başyapıtlarını mizahî ve antikonformist bir yaklaşımla ele aldığı "Dernier inventaire avant liquidation" (2001) adlı çalışması da Doğan Kitapçılık tarafından yayına hazırlanmaktadır.

Dilimize kazandırılan yapıtları:
Pardon Nasıl Yardımcı Olabilirim?
Romantik Egoist
Kuzey Kulesi 107. Kat
Ecstasy Öyküleri
Aşkın Ömrü Evde Uzar
Aşkın Ömrü Üç Yıldır
9.90


 Ruşen Eşref ÜNAYDIN (1892-1959)

1892 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Sultanisini (lisesi)  ve Edebiyat Fakültesini bitirdi. Askeri Veteriner Okulu ile Yüksek öğretmen okulunda Türkçe ve Fransızca öğretmenliği yaptı. Bir süre çevirmenlikle uğraştı ve 1918'de Yeni Gün muhabiri olarak Kafkasya'ya, Tasviri Efkar muhabiri olarak Sivas'a gitti. Anadolu hükümetinin çağrısı üzerine İnebolu yoluyla Ankara'ya gitti; Türk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. 1922 yılında Buhara elçiliği başkatibi oldu. Lozan Konferansında basın yayın müşavirliği yaptı. TBMM ikinci döneminde Afyonkarahisar Milletvekili seçildi. Cumhurbaşkanlığı Genel Yazmanlığı, Tiran, Atina, Budapeşte elçiliği ve Roma, Londra ve Atina Büyükelçiliği görevlerinde bulundu. 1952'de emekli oldu. 21 Eylül 1959'da öldü.

Yazın dünyasına çeviri ile giriş yaptı. Dergi ve gazetelerde söyleşi ve gezi türünde yazılar yayımladı. Servet-i Fünun, Donanma, Tedrisat, Türk Yurdu ve Yeni Mecmuada yayımladığı mülakat, mensur şiir ve hatıra türünde yazılarıyla tanındı. Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülakat'ın yazarı ve Mustafa Kemal Paşa'nın yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Ruşen Eşref Ünaydın, Mustafa Kemal Paşa'yı Türk basınında ilk defa tanıtmasıyla ünlüdür.


Aslı (Sonsuzoğlu) DURAK (1955 - )

21 Eylül 1955'te İstanbul'da doğdu. Moda İlkokulu, Kadıköy Kız Lisesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu. Yazarlar Sendikası üyesi. Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Yönetim kurulu üyesi. Evli ve iki çocuk annesi.

İlk şiiri lise çağlarında yayımlandı. (Kadıköy’ün Sesi, 1972) Uzun yıllar kendi duvarları içinde kısa öyküler ve şiirler yazmayı sürdürdü. 1990’da yazdıklarının hepsini “şiirsel denemeler” diye nitelendirip sil baştan yazmaya ve yazdıkları da dergilerde yayımlanmaya başladı.  Işıl Özgentürk’ün yönettiği kısa film senaryo kurslarına katıldı ve bu konuda öğrenciliğine devam ediyor. Yaşamı; kitap yayımlamak açısından uzun susmalarla yüklü görünse de edebiyat dergilerinde, kültür merkezlerinde düzenlenen şiir söyleşilerinde, sanal dergilerde ve kendi web sayfalarında okurlarıyla buluştu.  Şiirleri: Kıyı, Kuzey Su, Şiir Defteri, Detay, Şiir Ülkesi, Vurgu, Varlık, Türk Dili , Uç, Güzel Yazılar, Ay Sallanıyor, Şiirce, Şiir Atı, İmgenet, Antoloji.com vb… de yayınladı.

Yapıtları :
Sen Anlat Yüreğim (EA Yayıncılık 1995)
Sır ( sasav yayınları 2003)
  Stephen Edwin KING (1947-  )

21 Eylül 1947'de ABD'nin Maine, Portland'da doğdu. Annesi ve babası ayrılınıca annesinin yanında büyüdü. Durham'a taşındı burada kolejden mezun oldu ve Orono Maine Üniversitesi'nde Bilim dalında öğrenim gördü. Öğretmen olarak iş bulamadığı için bir laboratuvarda çalıştı. Bu dönemde yazdığı bir öyküsü yoğun ilgi görünce yazın dünyasına yöneldi. Bu öyküleri Yaşamı Emen Karanlık adlı kitabında toplandı. 1971'de Main'deki Hamden Koleji'nde öğretmenliğe başladı. Hafta sonları ve geceleri, kısa öyküler ve roman yazdı. Çoğu Türkçe'ye çevrilen gerilim ve korku türünde yapıtlar verdi. 1973'te ilk romanı Göz (Carrie) yayınlandı. Kısa öykülerden romana sonra da senaryo yazmaya geçiş yaptı. Senaryosunu yazdığı filmlerde hem oynadı, hem yönetti. Kolorado'ya taşındı ve Medyum (Shining) adlı kitabını yazdı. Birkaç yıl sonra tekrar Maine'e döndü. Göl kenarında bir ev aldı ve bu evde Mahşer'i (The Stand) yazdı.  Birçok ödül de kazanan Stephen King  Kujo, Hayvan Mezarlığı, Christine, Tepki ve Sadist gibi çok sayıda unutulmaz yapıta imza attı. Kemik Torbası ile 1999'da Bram Stoker Ödülü'nü kazandı. 2000'da vizyona giren ve Tom Hanks'in de başrollerinde oynadığı Yesil Yol adlı yapıtından aynı adla uyarlanan filmi 4 dalda Oscar'a aday gösterildi.

Yapıtları:

Roman:
Göz (Carrie)
Korku Ağı (Salem's Lot)
Medyum (The Shining)
Mahşer (The Stand)
Çağrı (The Dead Zone)
Tepki (Firestarter)
Kujo (Cujo)
Christine
Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary)
Tılsım (The Talisman) (Peter Straub ile) ISBN 975-100-299-0
O(It)
Ejderhanın Gözleri (The Eyes of the Dragon) ISBN 975-100-002-5
Sadist (Misery)
Şeffaf (The Tommyknockers)
Hayatı Emen Karanlık (The Dark Half)
Ruhlar Dükkanı (Needful Things)
Oyun (Gerald's Game)
Dolores Claiborne (Dolores Claiborne)
Uykusuzluk (Insomnia)
Falcı (Thinner)
Çılgınlığın Ötesi (Rose Madder)
Yeşil Yol (The Green Mile)
Yaratık (Desperation)
Kemik Torbası (Bag Of Bones)
Maça Kızı (Heart In Atlantis)
Yüzyılın Fırtınası (Storm Of The Century)
Tom Gordon'a Aşık Olan Kız (The Girl Who Loved Tom Gordon)
Rüya Avcısı (The Dreamcatcher)
Kara Ev (Black House) (Peter Straub ile) ISBN 975-210-264-6
Buick 8 (From A Buick 8)
Cep (Cell)
Bir Aşk Hikayesi (Lisey’s Story)
Oyun (Gerald's game)
Duma Adası (duma key)
Düzenleyiciler
Yazma Sanatı (On Writing)
Dolores Claiborne

Öykü:
Kuşku Mevsimi (Different Seasons)
Sis (Skeleton Crew)
Gece Yarısını İki Geçe - Gece Yarısını Dört Geçe (Four Past Midnight)
Düşler ve Karabasanlar (Nightmares and Dreamscapes)
Karanlık Öyküler (Everything's Eventual)
Hayvan Mezarlığı
Hayaletin Garip Huyları (Night Shift) Ahmet RASİM (1865 - 1932)

1865'te İstanbul'da doğdu. Doğumundan önce babası ailesini tekettiği için annesi tarafından yetiştirildi. Öğrenimini Darüşşafa'da tamamladı.  Dönemin Posta ve Telgraf Nezareti kalemine memur olarak girdi.  Bir süre öğretmenlik yaptı. Hüseyin Rahmi Gürpınar ile birlikte "Boşboğaz" isimli bir mizah dergisi çıkardı. Tercüman-ı Hakikat, .Ceride-i Havadis, Tasvir-i Efkar, Yenigün, Akşam, Vakit, Cumhuriyet gibi gazetelerle birçok dergide çok sayıda makale, fıkra, gezi mektubu, anı türlerinde yazıları yayınlandı. . Suriye, Sofya ve Romanya'da muhabir olarak görev yaptı. 1927'da İstanbul’dan milletvekili seçildi ve bu görevi ölümüne kadar sürdü. 21 Eylül 1932’de İstanbul’da, Heybeliada' daki evinde öldü.

Yazın dünyasına öğrencilik yıllarında yazdığı şiirlerle giriş yaptı. Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yayımlanan yazılarıyla tanındı. Edebiyatın değişik dallarında ürün verdi. Ahmed Mithad'ın çizgisini izledi ve Servet-i Fünun içinde yer almadı. Edebiyat ve siyaset tartışmaları dışında kalmayı tercih etti. Yazılarını İstanbul Türkçesi ile bir sohbet havası içinde yazdı. Ders kitapları ve çevirileri dışında 140 kadar yapıt verdi. Roman ve öykülerinde İstanbul yaşamından ilginç kesitlere rastlanır. Zekaî Dede'den müzik dersleri de alan yazarın günümüze kadar ulaşan besteleri de vardır.

Yapıtlarından bazıları:

Roman-Öykü:
İlk Sevgili (1891)
Afife (1894)
Güzel Eleni (1893)
Meyl-i Dil (1897)
Bir Sefilenin Evrak-ı Metrukesi (1893)
Sevda-yı Sermedi (1897)
Gam-ı Hicran (1898)
Ülfet (1900)
Hamamcı Ülfet (1922)
İki Günahkar (1922)

Ani-Fıkra-Biyografi-Mektup:
Eşkâl-i Zaman (fıkra, 1918)
Gülüp Ağladıklarım (anı, 1926)
Muharrir, Şair, Edip (Biyografiler 1924)
Cidd-ü Mizah (Biyografiler, 1920)
Şehir Mektupları (4 cilt, 1910-1911)
Falaka (Anı, 1927)
Fuhş-i Atik (Anı, 1922)
Gecelerim (Anı, 1896)
Ramazan Sohbetleri (Anı, 1913)
Ömr-i Edebi (4 cilt Anı, 1897-1900)
Romanya Mektupları (Anı-gezi, 1916)
İlk Büyük Muharrirlerden Şinasi (Biyografi, 1927)

Tarih:
Küçük Tarih-i İslam (1890)
Küçük Tarih-i Osmani (1891)
Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi (4 cilt, 1910-1912)
İki Hatıra Üç Şahsiyet (1916)
İstibdattan Hakimiyet-i Milliyeye (2 cilt, 1926)Herbert George WELLS  (1866-1946)

21 Eylül 1866 tarihinde  İngiltere Bromley’de  doğdu. Manifaturacıda çıraklık dahil bir çok işte çalıştı. 13 yaşında bacağını kırıp günlerce yatakta yattığı dönemde eline geçen bütün kitapları okuyan yazar, o günlerde yazar omayı kafasına koydu. Güney Kensington'daki Normal Bilim Okulu'nun bursunu kazandı. Burada T.H. Huxley'den biyoloji dersleri aldi. 1890'da mezun olduktan sonra başladığı öğretmenlik kariyerini sağlık sorunları sebebiyle sürdüremedi. 1893’ten sonra kısa öykü ve makaleler yazmaya ve çok geçmeden  gazetecilik yapmaya başladı. Daha çok bilim kurgu romanlarıyla tanınan yazar, edebiyatın hemen her dalında eser vermiştir. İlk romanı Time Machine (Zaman Makinesi; 2000) 1895'te yayımlandı. Wells, öğrencisi olan Amy Catherine Robbins ile ikinci evliliğini gerçekleştirmiş ve  en önemli eserlerini bu dönemde yazmıştır. 13 Ağustos 1946’da öldü.

Yapıtlarından bazıları:
Zaman Makinesi (The time machine, 1895);
Dr. Moreau'nun Adası (Island of Doctor Moreau, 1896);
Görünmeyen Adam (The invisible man, 1897);
The war of tte ıvorlds (Dünyaların Savaşı, 1898).
Kipps (1905);
Tono-Bungay (1908),
The marriage (Evlilik, 1912) Walter SCOTT (1771-1832)

15 Ağustos 1771’de İskoçya’nın Edinburgh kentinde doğdu. Hukuk öğrenimi gördü ve avukat olarak Edinburgh barosuna kabul edildi. Ancak hukuktan çok folklor ve halk şarkılarına meraklıydı. İskoç halk şarkılarını inceledi ve üç ciltlik ilk yapıtını yazdı. İskoç folköründen ve efsanelerinden etkilenerek romantik şiirler yazdı. Çağdaşı Lord Byron ve Percy Shelley'nin gölgesinde kalınca romana yöneldi, İskoç tarihinden esinlenerek “Waverly” adlı romanını yazdı. Roman yazın türü olarak fazla tutulmadığı için 1827’ye kadar yazdıklarını üstlenmedi. 1820 tarihli “Kara Şövalye” ile İngiltere tarihine geçer ve ilk dönemini noktalar. 1823’de yazdığı “Quentin Durward”ın konusu ise Fransız Devrimi’ne aittir. Borçlarından kurtulmak için 1826’dan sonra -aceleyle- yazdığı romanları edebi açıdan başarılı olmamakla birlikte, geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmasını sağladı. Sevildiğini ve çok sayıda okuyucuya ulaştığını sağlığınsa gören yazarlardandır. Saray tarafında “baron” unvanına layık görüldü ve adına “Sir” sözcüğü eklendi. Ancak yanlış yatırımları nedeniyle maddi durumu hep kötü oldu, yaşamının büyük bölümünü borç ödemekle geçti. Borç yükünden kurtuldu fakat sağlığı bozuldu. Tedavi için gittiği İtalya’da da aradığını bulamadı. 21 Eylül 1832’de Londra'da öldü.

 Publius Vergilius MARO (M.Ö. 70 - M.Ö. 19)

15 Ekim, M.Ö. 70 ‘te Kuzey İtalya'da, Mantua yöresinin Andes kasabasında doğdu. Yoksul bie ailenin çocuğudur. İlk öğretimini Cremona'da tamamladı, onbeş yaşında Milano'ya. oradan da Roma'ya gitti. Hukuk öğreniminin yanı sıra Hellenistiğin; Epicurusçuluk, Orpheusçuluk , Stoacılık gibi akımları ve Cato, Lucretius, Varrius, Varro gibi Romalı şairleri tanıma olanağı buldu. Augustus'un yardımıyla Sibylla kitaplarını okuduğu sanılıyor. Homeros'u ve Apollonius Rhodius'u oldukça iyi öğrenir. Öğrenimini tamamladığında sıkılgan mizacı yüzünden hukukta ve devlet işlerinde kendini gösteremedi. Tek bir davaya bakıp kaybedince oldukça çabuk vazgeçti. Dante'nin İlahi Komedya'sındaki ana karakterlerden biri olan, yapıtta Dante'yi cehennemde gezdiren Vergilius M.Ö. 19'da Aeneis destanının geçtiği İlion şehrini görmek için yola çıktı, ancak hastalanıp geri dönerken, 21 Eylül M.Ö. 19’ da Brundisium'da öldü. En önemli yapıtı olan Aeneis, Roma İmparatorluğu'nun destanı olarak kabul edilir.

Yapıtları:
Georgicalar, Bucolicalar
Aeneis destanı

Sayfayı Hazırlayan: Gülay Göyce

Bir Tarih Seçiniz:
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa