Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Şiir Takviminde Bugün (1 Ekim)


1 Ekim 1956 - Yazar Eflatun Cem Güney, Andersen Masal Ödülü'nü kazandı.
1 Ekim 1955 - Fergun Özelli doğdu
1 Ekim 1950 - Ali Faik Ozansoy öldü
1 Ekim 1940 - Michael Gruber doğdu Eflatun Cem GÜNEY (1896 -1981)

1896 Yılında Malatya'nın Hekimhan ilçesinde doğdu. Çocukluk dönemindeyken annesini ve babasını kaybetti. Büyük güçlükler çekerek öğrenimini sürdürdü ve Sivas Lisesi'ni bitirdi. Konya Öksüzler Yurdunda Türkçe öğretmenliğine başladı. Milli Mücadele yıllarında Konya’daki Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin Temsil ve İrşad  Heyeti’nde görev aldı. Uzun süre Eskişehir, Kayseri, Sivas, Samsun, Afyon, Kütahya liselerinde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı, Anadolu’yu tanıdı.  Bu yörelerde yerel sanat dergilerinin çıkmasına ön ayak oldu. Haydarpaşa Lisesine atandı ve burada sekiz yıl çalıştıktan sonra, Topkapı Müzesi müdür yardımcılığı, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nde müdür yardımcılığı ve Halk Eğitimi başkanlığı görevlerinde bulundu. Danimarka'da bulunan Andersen Kurumu, Açıl Sofram Açıl adlı yapıtına Dünya Çocuk Edebiyatı Onur Belgesi verdi. 1960 yılında Dede Korkut Masalları adlı kitabıyla bu ödülü tekrar kazandı.  2 Ocak 1981'de öldü.

Türk halk edebiyatı araştırmacısı ve yazar olarak ünlendi. Çocuk edebiyatımızın verimli yazarlarından Güney, birçok masalımızın günümüz Türkçe’siyle yeniden gün ışığına çıkarılmasında büyük rol oynadı. Halk hikayelerimizi ve masallarımızı derleyerek bizlere ulaşmasını o sağladı, masallar yazdı. Çeşitli radyo programları hazırladı, bu nedenle adı 'Masalcı Baba' olarak kaldı.

Yapıtları:
Halk Şiiri Antolojisi
Dertli Kaval
En Güzel Türk Masalları
Halk Türküleri
Bir Varmış Bir Yokmuş
Nasrettin Hoca Fıkraları
Evvel Zaman İçinde
Dede Korkut Masalları
Gökten Uç Elma Düştü
Az Gittim Uz Gittim
Folklor ve Eğitim
Folklor ve Halk Edebiyatı Fergun ÖZELLİ (1955- )

01.10.1955'de Ilgaz’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi, sırasıyla Seferihisar 11 Eylül İlkokulu, Seferihisar ortaokulu, İzmir Atatürk Lisesi’nde okudu. Yüksek öğrenimini ise 1979 yılında Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olarak tamamladı.  İzmir'de çeşitli özel şirketlerde mali işler yöneticisi olarak çalıştı. Halen, İzmir’de özel bir şirkette çalışıyor.

İlk şiirleri Dönemeç ve Yusufçuk dergilerinde yayimlandi. Şiirleri, şiir üzerine yazıları, ve tek şiir incelemeleri Türk Dili, Türkiye Yazıları, Sanat Olayı, Akatalpa, Yarin, Broy, Sombahar, Ayrım, İzlek, Varlık, Adam Sanat, Pencere, Kunduz Düşleri, Şiir Odası, küçücük, Yeni Biçem, Dize ve İnsan gibi dergilerde yayımlandı.  küçücük, Körfez ve Dilizi dergilerinin yayın kurullarında yer aldı. Pencere dergisinin İzmir Temsilciliğini yürüttü. “Aşkiya” adlı üçüncü şiir kitabıyla 1998 yılında, Türk Tabibler Birliği Behçet Aysan Şiir Ödülü'nü Ünal Ersözlü ile paylaştı.

Yapıtları :
Buralardan Gitmeliyim 1985 (Gündem Yayınları)
Yirmi Dört Satır Yalnızlık 1990 (Ayrım Yayınları)
Aşkıya 1997 (Piya Kitaplığı)
Kilitli Defter 2005 (Şiirden Yayınları)

Ödülleri :
Behçet Aysan Şiir Ödülü (1998)

 

 Ali Faik OZANSOY (1875-1950)

22 Mart 1875'te Diyarbakır’da doğdu. Said Paşa'nın oğlu, Süleyman Nazif’in kardeşi, Munis Faik Ozansoy'un babasıdır. İlk öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. İstanbul Mülkiye Mektebi’ni bitirdi. Kaymakamlık, mutasarrıflık gibi memurluklarda bulundu. Mütareke döneminde Diyarbakır valiliği yaptı. Mülkiye’de Fransızca öğretmenliği, Fransız okulu Saint-Bones'te Türkçe öğretmenliği yaptı. 1931'de İçişleri Bakanlığı Müşteşarlığından emekliye ayrıldı. 1 Ekim 1950'de Ankara'da öldü.

Öğrenim yıllarında Servet-i Fünun’culara katıldı, 1909'da Fecr-i Ati topluluğuna başkanlık etti. Özellikle Abdülhak Hamid ve Tevfik Fikret’in etkisinde şiirler yazdı. Kişisel konuları işleyen, iç dünyasını dile getiren tipik bir Servet-i Fünun şairidir. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Faik Ali, ferdiyetçilikten sıyrılarak şiirlerinde yurt sevgisini işledi. Tiyatro türünde ürün verdi ancak başarılı olamadı. 1936'da oğlu Munis Faik Ozansoy ile birlikte Marmara isimli dergiyi çıkardı.

Yapıtları:
Fani Teselliler (1908)
Midhat Paşa (1908)
Temasil Kapısında (1918)
Elhan-ı Vatan (1915)
Şair-i A’zam’a Mektup (1923)
Payitahtın Kapısında (manzum piyes, 1918)
Nedim ve Lale Devri (manzum piyes, 1918).
Şehirler Şehriyarı (Son şiirlerini)


 Michael GRUBER (1940- )

1 Ekim 1940'ta ABD, Brooklyn'de doğdu. Columbia Üniversitesi ve Miami Üniversitesinde eğitim gördü. Aşçı olarak, deniz biyolojisti olarak, metin yazarı olarak, Beyaz Saray bilirkişisi olarak ve bürokrat olarak çeşitli görevlerde bulundu. Halen Seattle'da yaşıyor.

Yapıtları:
Gece Dönencesi
Kemikler Vadisi
Cadının Oğlu

 

Sayfayı hazırlayan: Gülay Göyce

 

Bir Tarih Seçiniz:
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa