Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Şiir Takviminde Bugün (21 Haziran)


21 Haziran 2003 - Leon Uris öldü
21 Haziran 1980 - Ahmet Muhip Dranas öldü
21 Haziran 1905 - Jean-Paul Sartre doğdu
21 Haziran 1839 - Machado de AssisLeon URIS (1924-2003)

3 Ağustos 1924'te ABD'nin Baltimore kentinde doğdu. Öğrenimini burada tamamladı. Daha sonra San Fransisco'ya yerleşti. İlk romanı 'Çaresizler'i burada yazdı. Bu romanı 1953'te yayımlandı. Bunu Kızgın Tepeler (Angry Hills) adlı roman izledi. Bir ulusun kurtuluş günlerini anlattığı dev romanı Eksodüste 1959'da yayınlandı. Filme de alınan bu roman ile ünlendi. Roman birçok dilde yayımlandı. Mila 18 adlı romanında küçük bir birliğin Alman ordusuna karşı Varşova'da yaptığı insan üstü savunmayı anlattı. Bunu yine İkinci Dünya Savaşında ezilen insanları anlatan Armageddon izledi. Ağırlıklı olarak tarih ve politaka konulu romanlar yazdı. 21 Haziran 2003'te öldü.

Yapıtları:
Çaresizler
Kızgın Tepeler
Exodus
Topaz
7 Numaralı Mahkeme
Mitla Geçidi
HacıAhmet Muhip DIRANAS (1908-1980)

1909'da Sinop'un Salı köyünde doğdu. Ortaöğrenimini Ankara Erkek Lisesi'nde tamamladı. Ankara Hukuk Fakültesi’nde iki yıl
hukuk öğrenimi gördü, daha sonra öğrenimini yarıda bırakarak İstanbul'a gitti. Bir süre Hakimiyet-i Milliye gazetesinde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne girdi ve buradan mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren Güzel Sanatlar Akademisi’nde kütüphane müdürlüğü, Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Ankara'ya döndü ve CHP Genel Merkezi'nde Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınları'nı yönetti. Ankara'da Çocuk Esirgeme Kurumu Yayın Müdürü, Kurum Başkanlığı, İş Bankası Yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatrosu Edebî Kurul Başkanlığı, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. DP'den milletvekili adayı olduysa da seçilemedi. 21 Haziran 1980'de Ankara'da öldü, vasiyeti üzerine doğduyu köyünde toprağa verildi.

Edebiyata ve şiire ilgisi Ankara Erkek Lisesi'nde öğrenciyken öğretmenleri Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın yönlendirmesiyle oluştu. İlk şiirini Muhip Atalay" imzasıyla Milli Mecmua’da yayınlandı. Sonraki yıllarda Servet-i Fünun, Görüş, Varlık, Çığır, Ağaç Gündüz, Oluş, Ülkü, Sanat ve Edebiyat, Yücel  dergilerinde yayımladığı şiirlerle ünlendi. Hece şiirinin son kuşağı denilebilecek şairler arasında yer aldı. Hece ölçüsü sınırlarında kalarak ama durak ve vurgu yerlerini değiştirerek gelenekselde çağdaşlığı yakalayan, çağrışım gücü yüksek, yurdu, insanı ve doğası ile barışık, alışılmadık deyiş örgüsüyle unutulmaz şiirler yazdı. Şiirlerinde aşk, tabiat, ölüm, anılar gibi konuları derin ve duygulu anlatımla işledi. Az yazdı, seyrek yayımladı. Şiirlerini şiire başladıktan elli yıl sonra şiirleştirdi.

Yapıtları:

Şiir:
Şiirler (1974 / YKY Kasım 2006)
Kırık Saz (1975)

Oyun:
Gölgeler (1947-  Gölgeler, Çıkmaz, Finten. Adam Yayınları 1995, İstanbul)
O Böyle İstemezdi(1948 - Bu iki oyun Devlet Tiyatrosu ile İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda oynanmıştır).

Çeviri:
Aptal (oyun -1940 - Dostoyevski'den uyarlayanlar F. Neziere / S.W. Bienstock).
Çalar Saat (şiir- Charles BAUDELAIRE 1)


İnceleme:
Fransa'da Müstakil Resim (1937 - İki Cilt C. Sıtkı ile birlikte)

Yazılar:
Yazılar (Adam Yayınları, Haziran 1994)
Toplu Yazıları (YKY 2000, İstanbul)


Jean-Paul SARTRE (1905-1980)

21 Haziran 1905'te Paris'te doğdu. Tam adı Jean-Paul Charles Aymard Sartre'dir. Küçük yaşta babasını kaybetti.Louis le Grand Lisesi, Ecole Normale Supérieure'de, İsviçre'deki Fribourg Üniversitesi'nde ve Berlin'deki Fransız Enstitüsü'nde eğitim gördü. Çeşitli liselerde öğretmenlik yaptı. II.Dünya savaşı sırasında Almanlar tarafından hapse atıldı. Serbest kalınca Direniş hareketine katıldı. Sinekler adlı ünlü oyunu bu koşullarda yazıldı ve sahnelendi. Aynı sekilde, Varlık ve Hiçlik adlı kendi felsefesini açıkladığı ünlü yapıtı da bu sırada yazıldı. Öğretmenliği bıraktı ve " Les Temps Modernes " adlı edebi-politik dergiyi çıkarmaya başladı ve politik etkinlikleriyle öne çıktı. Soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği'ni destekledi ve Fransa'nın Cezayir'e karşı yürüttüğü savaşa karşı çıktı.
 
Yapıtlarına hem de politik konumuna zarar verecegini düşündüğü için 1964 yılında kendisine verilmek istenen Nobel Ödülünü geri çevirdi. " 121'lerin Bildirgesi " ni imzaladı, gösterilere katıldı. Vietnam Savaşı'nda katliamları sorgulamak için kurulan Russel Mahkemesi'nin de başkanlığını yaptı. Felsefi içerikli romanları ve kendine özgü Varoluşçu felsefesiyle tanındı, 20. yüzyıl'a damgasını vuran düşünürlerden biri oldu. 15 Nisan 1980'de Paris'te öldü.

Yapıtlarından Bazıları:
Özgürlüğün Yolları
Bulantı
Gizli Oturum
Kirli Eller
Sözcükler
Duvar


 Machado de ASSİS (1839–1908)

21 Haziran 1839’da Portekizli anne Brezilyalı babanın oğlu olarak Rio de Janeiro’da doğdu. Gerçek ismi Joaquim Maria Machado de Assis’dir. Ailesi fakir olduğu için ilkokul eğitimini ötesine geçemedi ama kendi kendini yetiştirdi. Yazarlıktan önce pek çok işte çalıştı, değişik gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. Yazar insan doğası üzerine güçlü tahlilleriyle tanınan bir romancıdır. Assis romandan ziyade kısa hikaye yazarı ve şairdir. 1891 'de kurulan Brezilya Edebiyat Akademisi'nin de kurucularından olan ve Brazilya’da insanların çoğu tarafından en iyi yazar olarak kabul edilen Machado de Assis 29 Eylül 1908’de öldü.

Başlıca Yapıtları:
Filozof Köpek
Mezarımdan YazıyorumSayfayı hazırlayan: Gülay Göyce


Bir Tarih Seçiniz:
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa