Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın

Haber Tarihi: 2017-04-12


M.


Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen M. Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü, Hüseyin Atabaş’ın "Yaşayıp Giderken" adlı dosyasına verildi. Yarışmada, Emin Kaya’nın "Beni O Uysal Kuyuda Unutmayacaktın" adlı kitabı, KEGEV Özel Ödülüne değer bulundu. Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı konuyla ilgili aşağıdaki basın duyurusunu yayımladı:

BASIN DUYURUSU
Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı tarafından düzenlenen M. Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü ‘’YAŞAYIP GİDERKEN’’ adlı dosyasıyla Hüseyin Atabaş’a verildi. Ayrıca Emin Kaya’nın ‘’BENİ O UYSAL KUYUDA UNUTMAYACAKTIN’’ kitabı KEGEV Özel Ödülüne değer bulundu. Hidayet Karakuş, Ayten Mutlu, Ahmet Özer, Çiğdem Sezer ve Halim Yazıcı’dan oluşan seçici kurulun da katılacağı ödül töreni 12 Mayıs 2017 Cuma 17.30’da Kuşadası F.Özel Arabul Kültür Merkezinde (KUAKMER) yapılacaktır.


M. Sunullah Arısoy Ödülü daha önceki yıllarda Türk dili alanında Emine Yurtçu, Zerrin Küsmez, Selma Kavas, Prof. Dr. Ömer Demircan , Ali Dündar ve İlhan Türk’e; şiir dalında ise Haydar Ünal, Mustafa Yıldız, Asım Öztürk, Zeynep Kurada , Ayten Mutlu , Turgay Fişekçi , Selahattin Yolgiden , Arzu K. Ayçiçek, Veysel Çolak, Muzaffer Kale , Ahmet Günbaş, İhsan Topçu , Ergül Çetin, Hakan Cem , Selami Karabulut ve Can Sinanoğlu’na verilmiş; Halim Yazıcı, Hilal Karahan , Ömür Özçetin, Gülümser Çankaya ve Seçil Avcı da KEGEV özel ödüllerine değer görülmüştü.

Yaşamının son yıllarını Kuşadası’nda geçiren ve ölümünden sonra kendisine ait 8.000 kitabın, eşi Ülkü Arısoy tarafından Kuşadası Eğitim ve Geliştirme Vakfı’na bağışlanmasıyla vakıf bünyesinde adını taşıyan bir kütüphane açılan M. Sunullah Arısoy’un anısını yaşatmak amacıyla verilen ödüller gelecek yıllarda da sürdürülecektir. 12.04.2017

KEGEV Yönetim Kurulu Başkanı
Şefik SÖZERHüseyin ATABAŞ
Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde doğdu. Liseyi Ankara’da tamamlayan Atabaş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne devam etti. Ordu Yardımlaşma Kurumu ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde muhasebecilik, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Kütüphane ve Yayın Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve danışmanlık yaptı.1999 yılından bu yana TÖMER’de editör olarak çalışıyor.
Edebiyatçılar Derneği ile Bilim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (BESAM)’nin kurucuları arasında yer alan Atabaş, 7 yıl Edebiyatçılar Derneği’nin yönetiminde bulundu.
1961 yilindan beri başta Türk Dili, Oluşum, Varlik, Kiyi, Bahçe, Biçem, Bir Yeni Biçem, Broy, Dize, Düşlem, Edebiyat ve Eleştiri, Kum,Sanat Dünyasi, Şiir Odasi, Şiir Ülkesi olmak üzere elliyi aşkin dergide şiirleri; Bariş, Cumhuriyet, Siyah Beyaz ve Yeni Ortam gazetelerinde sanatsal ve toplumsal konulardaki yazilari yayimlandi.
"Hüseyin Atabaş'ın şiiri, tematik olarak, bir eşik şiirdir. İçeri de dışarı da neredeyse aynı ağırlıklı asılmıştır boynuna. Cazibe merkezi dışarıdır ama eteklerine içerinin yapıştırdığı, daha doğrusu içeriyle lekeli, içeriyle kışkırtılmış bir dışarıdır..."
Yapıtları :
Şiir:
Gelecek (1975)
Yanarca (1979)
Bitmeyen (1983)
Yüzün Bende (1988)
Ilkyaz Töreni (1993)
Saydam ve Gizli (1997)
Düşe Yazdim (2002)
Yorgun Denge (2005)
Çıplak Su (2009)
Ömür Lekesi (2011)

Deneme:
Kale ve Bozkır (1994)
Özgürlüğün Geldiği Gün (1999)
Türkçe Yaralı Dilim (2003)
Dünyada Kimse Varmı? (2007)
Dilin Gizli Gücü/Şiir Sanatın Giriş (2009)

Ödülleri :
1974 Demokratik Sol Dergisi Kültür-Sanat Yarişmasi Şiir Dali Birincilik
1994 Cevdet Kudret Şiir Ödülü
2017 M. Sunullah Arısoy Şiir Ödülü

 

 

 

Tüm Haber Arşivi
 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa