Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

İlyas TUNÇ

Daha Küçük Yazı Tipi Daha Büyük Yazı Tipi

SEDİR


Savrulmalar


İmgelem derin bir depremdir. Tüm zamanları alt üst eder. O zaman nesneler mekanlarını tanıyamaz olurlar. Balıklar kuşlar gibi dallara tüneyebilir, kaplumbağalar kanatlanıp rüzgâra karışabilirler.

Geçenlerde incecik duyargaları üzerinde yürüyen bir deniz anasına rastlamıştım. Sordum; nereye? Örümcek olmaya dedi. Demek ki örümcekler deniz analarını yadsırlar. Örümcekleri de kırkayaklar yadsır. Beni de ölüm yadsıyacaktır.

Öldükten sonra nasıl dönerim, bilmiyorum. Merak da etmiyorum. Ölürsem öğrenirim. En çok da bir sedir ağacı olmak isterdim. Humbaba ki kocaman gövdesiyle gölgemde uzun uykulara dalardı; onu unutmadım. İnsan unutmaz. Bellekleri vardır. İyi ki imgelem gücümüz belleğimizin kalıntılarından yepyeni dünyalar yaratıyor. Yoksa çıldırırdık.

Bu dünyadan sıkıldım. Ölümü imgeliyorum. Tüy dökülmesi gibi bir şey olsa gerek; hafif ve uçucu. Kuşlara sormalı. Bunları düşünürken öldüm. Herkesin boyun eğip sustuğunu hatırlıyorum.

Susmak, saygıdır. Bana ağıtlar yakmayınız. Ölüm saygı ister. Ayağımıza gelmez. Biz ona gideriz. Çağırdı ve gittim. Hepsi bu kadar! Kokusu kutuplara varan o sedir ağacıyım artık. Birazdan yapraklarımla Humbaba’nın yaralarını saracağım. Sonra da serin gölgemde bir güzel uyuturum onu.

Gölgeler ki nesnelerin varlığını ortaya koyarlar. Gölgemi bana bağışlayan bir ışık olmalı. Ondan uzaklaştıkça küçülüyorum. Tanrım! O ışıksan eğer arkamdan geliver ki gölgem hep kılavuzum olsun.


 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa