Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri açıklandı - Sennur Sezer Öykü ve Şiir Ödülleri'ni kazananlar belli oldu - Attilâ İlhan Şiir Ödülü Sahiplerini Buldu - 2016 Kıyı-Ruhi Türkyılmaz Şiir Ödülü sahibini buldu - Tanpınar deneme yarışması sonuçlandı - Dil Derneği Gürhan Uçkan Şiir Ödülü açıklandı - 2016 Sevda Ergin Şiir Yarışması Sonuçlandı - Nâzım Hikmet ödülü “Nazım’ın evinde, Vera’nın Sofrasında” adlı kitabın - Tuzla Belediyesi 1. Ulusal Şiir ve Hikâye Yarışması sonuçlandı - 1. Niğde Kitap Fuarı yarın açılıyor -

Müştak ERENUS

Müştak ERENUS Şiirleri İçin Tıklayın


 Müştak ERENUS (1915-2002)

1915'te Şam'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Afyonkarahisar’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Avukatlık yaptı.  5 Kasım 2002 tarihinde İstanbul'da öldü.

İlk şiirleri Yücel dergisinde yayınlandı. Yücel dergisi çevresinde toplanan şairler arasında yer aldı, Yücel şairi olarak tanındı. Sonraki yıllarda başta Yenitürk, Kaynak ve Şadırvan, İnsancıl, Sanat Emeği,  Toplumsal Kurtuluş, Yeni İnsan, Yurt dergileri olmak çok sayıda dergide yer aldı. 60'lı ve 70'li yıllarda şiirinde belirgin bir olgunluk yaşandı. Duyuru adlı yapıtında yer alan "Gelincik Bayrakların Türküsü" adlı uzun şiiri, gerek estetik değeri, gerekse toplumsal tanıklığıyla son yıllardaki toplumcu gerçekçi şiirin önemli örneklerinden biridir. Biçim alanında özlülük ve izlenimci öğeler belirginleştı. Biçimde özlülük ve izlenimci öğeler kullandı konu ve tema alanında ise insan sevgisi yaşama sevinci ve toplumsal eleştirilere yer verdi. Şiirlerinin ağırlıklı konu ve izleği insan ve doğa sevgisi, yaşama sevinci ve toplumsal eleştiridir.

Yapıtları :
Şiirler (1965)
Ölmeye Vakit Yok (1976)
Duyuru (1979)
Çağırın Gidenleri (1987)
Sermaye Destanı (1989)
Kalk Geleceğe Oturdun (1991)
Önce Umut Vardı (1995)
Taşlı Yazı (toplu şiirler, 1995)
Bu Günler (2000)


 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak
Şiir Akademisi - Ana Sayfa