Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
2016 Türk Tabipleri Birliği Behçet Aysan Şiir Ödülü'ne başvurular başladı - KEGEV M. Sunullah Arısoy 2017 Şiir ödülü - Naim Tirali Öykü Ödülü’ne son başvuru 31 Aralık 2016 - 1. 'Genç Yazarlar Hikâye Yarışması'na başvurular başladı - 5. Düş Günlüğü Masal – Öykü – Şiir Yarışması - Orhan Kemal Roman Armağanı için başvurular başladı - GİO - Mavi Anka onur ödülü, Sevin Okyay’ın - 6. Sarıyer Edebiyat Günleri ve Fakir Baykurt Öykü Yarışması - 15. Günaydın Edebiyat Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması - Foça Belediyesi Tarık Dursun K. Deniz Öyküleri Ödülü Sonuçlandı -

Müştak ERENUS

Müştak ERENUS Şiirleri İçin Tıklayın


 Müştak ERENUS (1915-2002)

1915'te Şam'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Afyonkarahisar’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Avukatlık yaptı.  5 Kasım 2002 tarihinde İstanbul'da öldü.

İlk şiirleri Yücel dergisinde yayınlandı. Yücel dergisi çevresinde toplanan şairler arasında yer aldı, Yücel şairi olarak tanındı. Sonraki yıllarda başta Yenitürk, Kaynak ve Şadırvan, İnsancıl, Sanat Emeği,  Toplumsal Kurtuluş, Yeni İnsan, Yurt dergileri olmak çok sayıda dergide yer aldı. 60'lı ve 70'li yıllarda şiirinde belirgin bir olgunluk yaşandı. Duyuru adlı yapıtında yer alan "Gelincik Bayrakların Türküsü" adlı uzun şiiri, gerek estetik değeri, gerekse toplumsal tanıklığıyla son yıllardaki toplumcu gerçekçi şiirin önemli örneklerinden biridir. Biçim alanında özlülük ve izlenimci öğeler belirginleştı. Biçimde özlülük ve izlenimci öğeler kullandı konu ve tema alanında ise insan sevgisi yaşama sevinci ve toplumsal eleştirilere yer verdi. Şiirlerinin ağırlıklı konu ve izleği insan ve doğa sevgisi, yaşama sevinci ve toplumsal eleştiridir.

Yapıtları :
Şiirler (1965)
Ölmeye Vakit Yok (1976)
Duyuru (1979)
Çağırın Gidenleri (1987)
Sermaye Destanı (1989)
Kalk Geleceğe Oturdun (1991)
Önce Umut Vardı (1995)
Taşlı Yazı (toplu şiirler, 1995)
Bu Günler (2000)


 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa