Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Sabri Esat SİYAVUŞGİL

Sabri Esat SİYAVUŞGİL Şiirleri İçin Tıklayın Sabri Esat SİYAVUŞGİL (1907 - 1968)

1907 yılında  İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul’da yaptıktan sonra Fransa’ya giderek Dijon ve Lyon üniversitesinde felsefe ve psikoloji öğrenimi gördü.  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Aynı üniversitede Profesörlüğe kadar yükseldi. 6 Ekim 1968’de İstanbul’da öldü.

İlk şiirleri "Güneş" ve "Hayat" dergilerinde yayınlandı. Altı şair arkadaşıyla birlikte "Yedi Meşaleciler" topluluğunu kurdu ve "Meşale" adlı dergiyi çıkardı. Bu dergi kapandıktan sonra şiirleri "Muhit" ve "Varlık" dergilerinde yayınlandı. Hece ölçüsüyle, günlük yaşamla ilgili eşyayı, bu yaşamı çerçeveleyen mekanları, dışavurumcu ve yer yer alaycı bir anlatımla canlandıran şiirler yazdı.  Birçok gazetede  köşe yazarlığı yaptı. Fransız şairlerin şiirlerini Türkçe’ye çevirdi. Psikoloji, eğitim, folklor ve edebiyatla ilgili yazıları birçok dergi ve gazetede yer aldı. Ayrıca Sait Faik Abasıyanık’tan öyküleri Fransızca’ya çevirdi.

Yapıtları:
Odalar ve Sofalar (1933)
İstanbul’da Karagöz ve Karagözde İstanbul (1938)
Karagöz (1941 / Fransızcası 1951, İngilizce 1955)
Psikoloji ve Terbiye Bahisleri (1940)
Roman ve Okuyucu (1944)
Folklor ve Milli Hayat (1943)
Un point sur la carte (1962 - Sait Faik’in hikayelerinin Fransızca çevirisi).
Cyrano de Bergerac (1942 - Edmond Rostand’dan çeviri, manzum oyun).

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa