Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Nevzat ÇELİK

Nevzat ÇELİK Şiirleri İçin Tıklayın


Nevzat ÇELİK (1960-  )
 
15 Mayıs 1960'ta Boyabat'ın (Sinop) Damlaca köyünde doğdu. Ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri ve Sanat Yüksek Okulu (UESYO) Grafik Bölümü öğrencisiyken Mart 1980'de, Dev-Sol davasında tutuklandı, idam istemiyle yargılandı. Yedi yıl sekiz ay cezaevinde kaldı. Özgür kalınca İstanbul'da arkadaşlarıyla Om Yayınevi'ni kurdu ve yöneti. Halen İstanbul'da yaşıyor.
Yazın dünyasına cezaevinde yazdığı şiirlerle giriş yaptı. İlk şiiri 1982’de yayınlandı. İlk kitabı "Şafak Türküsü" ile Akademi Kitabevi Başarı Ödülü kazandı ve üst üste yeni baskı yapan bu kitabıyla adını duyurdu. Ahmed Arif ve Nâzım Hikmet etkisi belirgin olan ilk şiirlerinden sonra kendi sesini buldu.  Zeki buluşları, uyak kurmadaki özgün beceriysiyle dikat çekti. Şafak Türküsü'nden üç yıl sonra Müebbet Türküsü ile "Poetry International ve Hasan Hüseyin Şiir Ödülü'nü aldı. İlk dört kitabından sonra bir süre sessiz kalan Çelik "Sevgili Yoldaş Kurbağalar" ise ses ve tema özellikleri bakımından şiirine yeni açılımlar getirdi. İkinci Yeni'nin olumlu özelliklerini özümsediği gözlenmekte.

Yapıtları:

Şiir:
Şafak Türküsü (1984)
Müebbet Türküsü (1987)
Suda Seken Hayat (1990)
Yağmur Yağmasaydı (1990)
Sevgili Yoldaş Kurbağalar (1998)
 
Roman:
Bağışlanmış Hüzün

Ödülleri:
1984 Akademi Kitapevi Şiir Başarı Ödülü Şafak Türküsü ile
1987 Hasan Hüseyin Şiir Ödülü Müebbet Türküsü ile
1987 Poetry International Ödülü Müebbet Türküsü ile
Pen Club American Center tarafından onur üyeliğine seçildi

 

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa