Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Mehmet TANER

Mehmet TANER Şiirleri İçin Tıklayın


Mehmet TANER (1946-  )

4 Aralık 1946'da Nevşehir Arapsun'da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Rize, Emirdağ, Alaşehir, İzmir ve Erzurum'da, İstanbul Bakırköy Lisesi'nde tamamladı. İstanbul İktisat ve Erzurum İşletme Fakültelerinde öğrenim gördü; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü bitirdi. TRT Ankara, Erzurum, Hakkari, Kars ve Van Radyolarında spiker ve yapımcı olarak çalıştı. 1976 yılından sonra sigortacılığa başladı. 1980 yılında Tan Yayınları'nı kurdu.

1970 yılında "Ilık Kan" adlı şiiriyle "Tek Şiir" dalında TRT ödülü kazandı. Milliyet Sanat Dergisi tarafından 1974 yılının dört başarılı genç şairinden biri seçildi. Şiirleri; Adam Sanat, Bahçe, Defter, Edebiyat ve Eleştiri, Oluşum, Sanat Dergisi, Sombahar, Tan, Türk Dili, Türkiye Yazıları, Varlık, Yusufçuk gibi dergilerde yayımladı. Cemal Süreya' nın "imgeyle retoriğin tuhaf bir uzlaşması var" biçiminde vurguladığı Mehmet Taner şiiri çağrışım debisi yüksek, çağdaş, erince eriştirici, anonimleşmeye karşı durucu, divan şiirini soğurmuş, her zaman diri ve bakışı dervişçe özellikler gösterir.

Yapıtları :
Sunak  (1978)
Bir Denizin Çekildiği Bütün Kıyılar  (1981)
Arka Oda  (1981)
Dip  (1995)
Siperler  (1997)
Küflü Şimşek  (1999, beş kitabındaki şiirlerin toplubasımı)
Veda Vezinleri  (2002)
Çevre Çitin Üzerinde Yağmur

Ödülleri :
1970 TRT "Tek Şiir" dalında başarı / "Ilık Kan" adlı şiiriyle  
1981 Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü / Bütün Kıyılar ile
2000 Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü /Küflü Şimşek ile
2005 Behçet Necatigil Şiir Ödülü / Çevre Çitin Üzerinde Yağmur ile

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa