Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Lütfi KALELİ

Lütfi KALELİ Şiirleri İçin Tıklayın
Lütfi KALELİ (1939-  )

2 Temmuz 1939'da Malatya'da doğdu.  Ortaöğrenimini tamamlayamadan bir basımevinde çırak olarak çalışmaya başladı. 1962'de kendi basımevini kurarak 'Sebat' adlı günlük siyasi gazeteyi çıkartmaya başladı. 1969'da Belediye Meclis Üyeliği'ne seçildi; İmar Komisyonu Başkanlığı ile Bütçe Komisyonu Sözcülüğü'ne getirildi. 12 Mart 1971 faşizmi tarafından Diyarbakır'da sıkıyönetimce gözaltında tutuldu. Aynı yıl Malatya'dan göç etti, İstanbul'a yerleşti. 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Aziz Nesin'le aynı odayı paylaşan Kaleli son anda kurtarıldı. Alevi-Bektaşi Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucusu ve Genel Başkanı, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi, (Halen Denetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor, TYS Onur Plaketi sahibi.) Edebiyatçılar Derneği, Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin kurucularından ve PEN Yazarlar Derneği üyesidir. 

Öykü, şiir ve roman yazarlığı yanısıra Anadolu Aleviliği üzerine yaptığı araştırmalarla tanındı. Edebiyatın çeşitli türlerinde 25'ten fazla yapıt verdi. Ulusal ve yerel dergi ve gazetelerde yüzlerce makalesi yayınlandı, panel, konferans ve sempozyuma da konuşmacı olarak katıldı.
Eserlerinden başlıcaları:

Yapıtlarından bazıları:
Isdanbıllı Gardaşım
Dişliler Arasında
Haşhaş
Kardeşlerin Kini
Dönek
Sivas Katliamı ve Şeriat
İrtica ve ABD Kıskacında Türkiye
Şah Hatayi ve Pir Sultan
Osmanlı'dan Günümüze Vurgunlar
Bölücü Böö!
Tarikat - Ticaret - Mafya - Siyaset
Yesevi ve Hünkâr ile Olduk Enel Hak
Tanrı İnsan
Mitolojide İnanç ve Peygamberler
Kimliğini Haykıran Alevilik

Ödülleri:
1994 Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa