Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Cevat ÇAPAN

Cevat ÇAPAN Şiirleri İçin Tıklayın


Cevat ÇAPAN (1933-   )

18 Ocak 1933’te Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne bağlı Darıca’da kasabasında doğdu. Robert Koleji ve Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde, Mimar Sinan Üniversitesi'nde ve Boğaziçi Üniversitesi Amerikan Edebiyatı Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1968’de doçent, 1975’te profesör oldu. Bir yıl Amerika'da bulundu. Özel Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde dekan oldu. Devlet Tiyatroları Edebi Kurul Başkanlığı, ansiklopediler ve yayınevlerinde danışmanlık yaptı.

1980'den sonra şiire daha çok zaman ayırdı.Kendine özgü buğulu ve hüzünlü bir sesle, duygu ve düşünce yükünü şiirin bütününe dengeli yayarak, imge özgünlüğünü her zaman korumuş, şaşırtıcı, usta işi şiirler yazdı. İlk şiiri Varlık dergisinde yayınlandı. Şiirleri, şiir çevirileri, tiyatro eleştirileri ve yazıları Adam Sanat, Dönem, Şiir Sanatı, Papirüs, Yeni Dergi, Milliyet Sanat, Seçilmiş Hikâyeler, Varlık, Yeditepe, Yücel, Cumhuriyet Kitap dergilerinde yayınlandı. Dünya şiirini Çin’den Peru’ya kateden Çaopan, İngiliz ve Amerikan edebiyatından yaptığı çevirilerin yanı sıra Yunancadan da Türkçeye çeviriler yaptı. Çağdaş Yunan şiiri, İngiliz şiiri ve Amerikan şiiri antolojilerinin de aralarında olduğu birçok kitap yazdı. Şiir ve şiir çevirileriyle üretken bir yazın adamı olarak tanındı. İlk şiir kitabı "Dön Güvercin Dön" ile Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü kazandı.

Yapıtları :

Şiir:

Dön Güvercin Dön (1985)
Doğal Tarih (1989)
Sevda Yaratan (1994)
L’biver est fini (1996)
Bana Düşlerini Anlat / Toplu Şiirler (2007)

İnceleme:
İrlanda Tiyatrosunda Gerçekçilik (1966)
Değişen Tiyatro (1972)
Çağdaş Bir Oyun Yazarı: John Whiting (1975)

Antoloj:
Çin’den Peru’ya (1966)
Çağdaş Yunan Şiiri Antolojisi (1982)
Çağdaş İngiliz Şiiri Antolojisi (1985)
Çağdaş Amerikan Şiiri Antolojisi (1988)
Dünya Yazınından Seçilmiş Aşk Şiirleri (1993)
Şiir Atlası I (1994)
Şiir Atlası II (1995)
Şiir Atlası III (1996)

Ödülleri:
1986 Behçet Necatigil Şiir Ödülü / Dön Güvercin Dön ile
2007 BUYAZ Yazın ve Sanat Derneği Şiir Ödülü
2007 Altın Portakal Şiir Ödülü


 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa