Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
2016 Türk Tabipleri Birliği Behçet Aysan Şiir Ödülü'ne başvurular başladı - KEGEV M. Sunullah Arısoy 2017 Şiir ödülü - Naim Tirali Öykü Ödülü’ne son başvuru 31 Aralık 2016 - 1. 'Genç Yazarlar Hikâye Yarışması'na başvurular başladı - 5. Düş Günlüğü Masal – Öykü – Şiir Yarışması - Orhan Kemal Roman Armağanı için başvurular başladı - GİO - Mavi Anka onur ödülü, Sevin Okyay’ın - 6. Sarıyer Edebiyat Günleri ve Fakir Baykurt Öykü Yarışması - 15. Günaydın Edebiyat Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması - Foça Belediyesi Tarık Dursun K. Deniz Öyküleri Ödülü Sonuçlandı -

Haydar ERGÜLEN

Haydar ERGÜLEN Şiirleri İçin Tıklayın

 

Haydar ERGÜLEN (1956- )

14 Ekim 1956'da Eskişehir’de doğdu. İlk ile ortaokulu Eskişehir'de okudu. Ankara Aydınlıkevler Lisesi'ni ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Anadolu Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü'nde asistanlık yaptı. Daha sonra İstanbul'da  bir ajansta reklam yazarı olarak çalışmaya başladı. Anadolu Üniversitesi'nde yayımcılık, reklamcılık ve Türk Şiiri dersleri verdi. Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı, yazılarına BİRGÜN gazetesinde devam eden Ergülen reklamcılık yapıyor.    

İlk şiiri Eskişehir'de Deneme dergisinde "Umur Elkan", ilk yazısı da aynı yıl Yeni Ortam gazetesinde "Mehmet Can" adıyla yayımlandı. Gösteri dergisinin düzenlediği yarışma ile adını duyuran Ergülen'in Şiirleri; Adam Sanat, Felsefe Dergisi, Gösteri, No, Öküz, Sombahar, Somut, Türk Dili, Varlık, Yaşasın Edebiyat, Yazko Edebiyat, Yusufçuk vb. gibi dergilerde yayımlandı. Arkadaşları ile birlikte Üç Çiçek Dergisi'ni çıkardı, Şiir Atı'nı yayıma hazırladı.  Klasik ve çağdaş şiirimizin birikimlerini bilinçle, ustaca özümsemiş, kuşağının önde gelen şairlerinden biri. Şiirleri kadar denemeleri ve şiir değerlendirmeleri ile ilgi uyandırıyor. Sesi algılarını yer yer yaşam felsefesine dönüştürerek lirizmi bu felsefeye bağlı bir dünyada araması ve işlediği temaları belirleyen tamlamalarıyla dikkati çekti.  Rasyonalite ile ironi arasında salınan duygu durum debisi yüksek şiirler yazıyor.

Yapıtları :
Karşılığını Bulamamış Çocuklar (1982)
Sokak Prensesi (1990)
Sırat Şiirleri (1991)
Eskiden Terzi (1995)
Kabareden Emekli Bir Kızkardeş ("Lina Salamandre" adıyla, 1996)
Kırk Şiir ve Bir (1997)
Karton Valiz (1999)
Ölüm Bir Skandal (1999)
Hafıza ("Hafız" adı altında, 1999)
Toplu Şiirleri: Nar (1.cilt, 2000)
Toplu Şiirleri: Hafız ve Semender (2. cilt, 2002)
Keder Gibi Ödünç (2005)
Üzgün Kediler Gazeli (2007)

Deneme :
Haziran, Tekrar (2000)
Üvey Sokak (2005)

Ödülleri :
1981 Gösteri Dergisi Şiir Yarışması İkincilik
1996 Behçet Necatigil Şiir Ödülü
1996 Halil Kocagöz Şiir Ödülü
1998 Orhon Murat Arıburnu  Şiir Ödülü - Cahit Külebi Jüri Özel Ödülü -
1998 Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü
2005 Dionisos Şiir Ödülü
2005 Cemal Süreya Şiir Ödülü / "Keder Gibi Ödünç" ile
2008 Metin Altıok Şiir Ödülü / "Üzgün Kediler Gazeli" ile

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa