Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
2016 Türk Tabipleri Birliği Behçet Aysan Şiir Ödülü'ne başvurular başladı - KEGEV M. Sunullah Arısoy 2017 Şiir ödülü - Naim Tirali Öykü Ödülü’ne son başvuru 31 Aralık 2016 - 1. 'Genç Yazarlar Hikâye Yarışması'na başvurular başladı - 5. Düş Günlüğü Masal – Öykü – Şiir Yarışması - Orhan Kemal Roman Armağanı için başvurular başladı - GİO - Mavi Anka onur ödülü, Sevin Okyay’ın - 6. Sarıyer Edebiyat Günleri ve Fakir Baykurt Öykü Yarışması - 15. Günaydın Edebiyat Öykü, Şiir ve Masal Yazma Yarışması - Foça Belediyesi Tarık Dursun K. Deniz Öyküleri Ödülü Sonuçlandı -

Cahit UÇUK

Cahit UÇUK Öyküleri İçin Tıklayın


Cahit UÇUK (1909-2004)
 
17 Ağustos 1909'da Selanik'te doğdu. Meclis-i Mebusan'da Siverek milletvekilliği, Cumhuriyet döneminde ise kaymakamlık yapan İbrahim Vehbi Bey'in kızıdır. Babasının görevi nedeniyle çocukluğu Anadolu çeşitli ilçelerinde geçti. Eğitimi kesintiye uğradı. Evinde özel dersler alarak kendini yetiştirdi.

Yaşın yaşamı Yarım Ay Dergisi'nde (1935) yayımlanan bir köy masalı ile başladı. Çocuk edebiyatı dalında yapıtlarıyla ünlendi. Gündelik yaşamından kesitleri akıcı bir dille gerçekçi biçimde yansıttı. Roman ve öykü alanındaki yapıtlarından başka çocuk iromanları, masallar ve manzum masallar yazdı. Yapıtları, İngilizce'den Japonca'ya dek birçok dile çevrildi. 1958'de Uluslararası Çocuk Kitapları Birliği'nin Hans Christian Andersen Yarışması'nda Şeref Armağanı kazandı. Cumhuriyet dönemine başından itibaren tanıklık eden Uçuk, anılarını "Erkekler Dünyasında Bir Kadın Yazar - Silsilname I", "Yıllar Sadece Sayı - Silsilname II" ve ""Bir İmparatorluk Çökerken" adlı kitaplarında topladı. Uçuk'un çok sayıda roman, şiir ve macera kitabı da bulunuyor. 7 Kasım 2004'te İstanbul'da öldü.

Yapıtlarından bazıları:
Küçük Ev
Kanlı Düğün
Siyah Dantelli Şemsiye
Uçan Su, Değirmentaşı
Hep Yarın, Güneş Kokusu
Kirazlı Pınar
Sürü Çıngırakları (roman)
Cennet Bahçesi
Işıklı Pencere
Kurtların Saygısı
Değişen Sensin
Altın Pabuçlar (öykü)
Türk İkizleri
İran İkizleri
Gümüş Kanat
Yalçın Kayalar
Mavi Ok
Kırmızı Mantarlar
Üç Masal
Ateş Gözlü Dev
Cepteki Yavrular
Kurnaz Çoban
Herte Verte Pitte
Eve Giren Güneş
Açılan Pencereler
Esrarengiz Yalı
Mavi Derinliklerdeki Sır
Sırrını Vermeyen Tabak (çocuk roman ve öyküleri)
Yaşamak İstiyoruz
Gök Korsan
Bileziklerin Sesi (oyun)
Bir İmparatorluk Çökerken (anı, 1995, YKY)
Erkekler Dünyasında Bir Kadın Yazar (anı, 2003, YKY)

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa