Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Cahit ZARİFOĞLU

Cahit ZARİFOĞLU Öyküleri İçin Tıklayın

 

Cahit ZARİFOĞLU (1940-1987)

Ankara'da doğdu. Aslen K. Maraşlıdır. Babasının memuriyeti nedeniyle çocukluğu değişik il ve ilçelerde geçti. ilk ve orta öğrenimini Siverek, Ankara, Kızılcahamam ve Kahramanmaraş'ta tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Öğrencilik yıllarında ilkokullarda vekil öğretmenlik, gazete ve haftalık dergilerde düzeltmenlik ve teknik sekreterlik, bazı şirketlerde çevirmenlik, muhasebecilik yaptı. Dil kurslarına katılmak için Almanya'ya gitti, birçok Avrupa ülkesini gezdi. Türkiye'ye dönüşünde özel bir lisede öğretmenlik, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve TRT'de çevirmenlik, TRT İstanbul Radyosu'nda denetçilik yaptı.  7 Haziran 1987'de İstanbul'da öldü. 

İlk şiir ve öyküleri K. Maraş'ta mahalli gazetelerde yayımladı. Şiir öykü ve yazıları Diriliş ve Edebiyat Papirüs, Türk Dili, Yeni Dergi, Mavera, İslam, Kadın ve Aile, Gülçocuk, Milli Gazete, Zaman gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Kendine özgü şiir dili ve farklı imge yapısı ile çizgi dışı zor anlaşılır ama son derece orjinal şiirler yazdı. Şiirden başka, öykü, roman, günlük, oyun ve çocuk edebiyatı alanlarında ürünler verdi. Çocuklar için yazdığı 'Yürekdede Ve Padişah' adlı yapıtıyla 1984'te Türkiye Yazarlar Birliği'nce çocuk edebiyatı dalında yılın yazarı seçildi. Yazılarında Ahmet Sağlam, Vedat Can, Abdurrahman Cem imzalarını da kullandı. Maraş'ta " Açı"  adında bir dergi çıkardı. Mavera dergisi ve Akabe Yayınlarının kurucuları arasında yeraldı. Ailesi tarafından adına "Cahit Zarifoğlu Şiir Yarışması" düzenleniyor.

Yapıtları:

Şiir:
İşaret Çocukları (1967)
Yedi Güzel Adam (1973)
Menziller (1977)
Korku ve Yakarış (1986)
Gülücük (1989)
Ağaç Okul (1990)

Öykü:
İns (1974)
Serçekuş (1983)

Günlük:
Yaşamak (1980)

Masal:
Ağaçkakanlar (1983)
Katıraslan (1983)
Yürek Dede ile Padişah (1984)
Motorlu Kuş (1987)

Roman:
Savaş Ritimleri (1985)

Deneme:
Bir Değirmendir Bu Dünya (ler, 1987)

Tiyatro:
Sütçü İmam (1987)


Ödülleri:
1984 Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülü / Yürek Dede ile Padişah ile

 

Sayfayı Hazırlayan: Gülay Göyce

 

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa