Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Şiir » Heinrich von KLEİST

 Heinrich von KLEİST (1777-1811)

18 Ekim 1777'de Frankfurt'da doğdu. Prusya ordusuna subay yetiştirmiş Slav kökenli bir aileden gelmektedir. Kısa bir eğitim gördükten sonra 1792'de Prusya ordusuna katıldı. Fransızlara karşı çarpışmalara katıldı. Bir süre geri hizmetlerde görevlendirildi. Yedi yıl görev yaptıktan sonra 1799'de yüzbaşı rütbesindeyken askerlik disiplini ile uyuşmadığı için ordudan ayrıldı. Frankfurt'ta Viadrina Üniversitesinde kaydoldu, burada hukuk ve felsefe öğrenimi gördü. Öğrenimini yarıda bırakarak Paris'e gitti. Rousseau'nun düşüncelerinden etkilendi. Weimar'a gitti orada Goethe ve Sciller'le tanıştı. Tekrar Prusya'ya dönerek Potsdam'da bir göreve başladı. Bir yıl sonra Königsberg'e gitti, orada iktisat, siyaset ve matematik üstüne çalışmalarını sürdürdü. Fransız edetiyatıyla ilgilendi. 1807'de Fransızlar tarafından tutuklandı, casuslukla suçlandı. özgür kalınca Dresden'e gitti. Adam Müller'le birlikte Phöbus adlı aylık bir dergi çıkarmaya başladı. 1809'da önce Prag'a yerleşti, Germania adlı siyasal bir dergi yayınlamaya başladı. Daha sonra Berlin'de yaşamaya başladı. Frau Henriette Vogel'e aşık oldu. 21 Kasım 1811'de Potsdam yakınlarında, Wannsee nehri kıyısında, önce tutkuyla bağlandığı Vogel'e ateş edip öldürdü, sonra kendisi de intihar etti.

Şair ve roman yazarı olan Kleist kısa süren yaşamında Alman Edebiyatını etkiledi. Cervantes'e dayanan ahlakçı ve öğretici İspanyol novel geleneğinin Alman Edebiyatındaki en önemli temsilcisidir. Antik dram ile İngiliz ve Fransız dram geleneğinin orijinal bir sentezini yaptı. Trajedi alanında Goethe ve Schiller ile birlikte Alman Edebiyatı'nın en önemli isimlerinden birisi oldu.

Dilimize kazandırılan yapıtları:
Amphitriyon
Locarno Dilencisi
Stefan Zweig, Kendileri İle Savaşanlar

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa