Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Öykü » Doris LESSİNG

 Doris LESSİNG (1919- )

22 Ekim 1919'da babasının görevi nedeniyle İran'ın Kermanşah kentinde doğdu. İngiliz'dir. Beş yaşında ailesiyle birlikte Zimbabwe'de bir çiftliğe taşındı. Salisbury'de bir Katolik okulunda eğitim gördü. 14 yaşındayken ailesine isyan ederek okulu bıraktı. 15 yaşında evi terk etti ve sırasıyla hemşirelik, telefon operatörlüğü ve sekreterlik yaptı. 18 yaşında Rodezya parlamentosunda çalışmaya başladı ve ülkede ırkçılık-karşıtı bir sol partinin kurulmasında rol aldı. 1943'te Komünist Partisi'ne katıldı. Güney Afrika’da “istenmeyen kişi” ilan edildi. Rodezya'dan ayrılıp Londra'ya geldi. Kraliçenin asalet ünvanını reddetti. Yaşamını profesyonel bir yazar olarak Londra'da sürdürüyor.

Çok sayıda romanı ve kısa öyküsünde, daha çok 20. yüzyılın toplumsal ve siyasi karmaşasına yakalanmış bireylerin yaşamlarını ele aldı. Yapıtlarında feminizm, cinsiyetler arası savaş ve bütünlük peşinde koşan kişileri konu aldı. Afrika'nın güneyinde ya da İngiltere'de geçen eserlerindeki solcu, bağımsızlığına son derece düşkün ve feminist kadın kahramanlar, tıpkı yazarları gibi, içinde yaşadıkları toplumların kültürel kısıtlamalarına karşı başkaldırır. En çok okunan ve en çok çevrilmiş romanı Altın Defter (1962), kadın hareketinin köşetaşlarından biri olarak görülüyor. 2007 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

Yapıtlarından bazıları:
Gezegen
Altın Defter
Evlilikler
İçinde Yaşamayı Seçtiğimiz Hapishaneler
Sirius Deneyleri
Tenimin Altında
Cehenneme İniş İçin Açıklama
Evlenmeyen Adamın Hikayesi
Gene Aşk
Mara ile Dann
Türkü Söylüyor Otlar
Terörist
Kedilere dair
Siyah Madonna

 

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa