Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Roman » Agatha Mary Clarissa CHRİSTİE


Agatha Mary Clarissa CHRİSTİE (1890-1976)

15 Eylül 1890'de İngiltere'de doğdu. Küçük yaşta babasını kaybetti ve annesi tarafından büyütüldü. Eğitimini evinde annesinden aldı. Şan öğrenimi için Paris’e gitti ancak kısa süre sonra geri döndü. Küçük yaşta öyküler yazmaya başladı. Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküler oldu. 1914’te evlendi ve Fransa’ya gitti. Okuduğu dedektif öykülerinin daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polisiye romanı olan The Mysterous Affair at Styles’ı (Styles’daki Esrarengiz Olay) yazdı. Kitap çeşitli yayınevinlerince geri çevrildikten sonra 1920’de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Styles, Agatha Christie’nin ilk Hercule Poirot ’u romanıdır. Romanlarının kahramanı, uluslararası ün sahibi Hercule Poirot, “küçük gri hücreler” dediği beynini kullanarak çözen, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı inceliği ile seçkinleşen Belçikalı bir dedektiftir. Sevimli bir yaşlı kız olan Miss Marple adlı kahramanı ise, amatör dedektiftir. İkinci evliliğinde birçok ülkeyi gezip görme fırsatı buldu.

Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazan Christie, popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biridir. Edebi kaygılarla yazdığı bazı romanlarla eleştirmenlerin de dikkatini çekti. On Küçük Zenci ise polis romanının klasikleri arasındadır. Ancak asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında sahnelenen oyunlarına borçludur. İngiliz töre romanı geleneğinde yazdığı polis romanları ile dünya edebiyatında kendine özgü bir yerin sahibi oldu. 12 Ocak 1976'da öldü.

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa