Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Öykü » Lev Nikoleviç TOLSTOY
Lev Nikoleviç TOLSTOY (1828-1910)

9 Eylül 1828'de Tula´da Yasnaya Polyana Malikanesinde doğdu. Küçük yaşta annesini ve babasını kaybetti. Kazan’a halalarının yanına gönderildi. Gençlik yıllarında Pascal, Platon, Dickens gibi klasikleri okumaya başladı. Doğu dilleri okumak üzere Kazan Üniversitesi’ne kaydoldu, kısa bir süre sonra Hukuk Fakültesi’ne geçti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ilerleterek Voltaire'i ve J. J. Rousseau'yu okudu, ve çok etkilendi. Öğrenimini yarım bırakarak Yasnaya Polyana’ya geri döndü. Yoksul köylüler arasına katılarak ilk yapıtı "Çocukluk'u" yazdı.  Düzensiz yaşamdan ve alacaklılarından kurtulmak için orduya yazıldı ve topçu teğmeni olarak Kırım savaşına katıldı. Bu dönemde İlk Gençlik ve Gençlik’i ve ayrıca Tipi, İki Süvari Subayı ve Toprak Ağası’nın Sabahı’nı yazdı. Bu ilk başarılarından sonra kendini edebiyata adamaya karar verdi. Sonra askerlikten ayrılıp Petersburg'a gitti. Oradaki edebi çevreşelerle anlaşamadı ve sviçre, Almanya ve Fransa’yı kapsayan  uzun bir gezintiye çıktı. Dönüşte Yasnaya-Polyana'ya yerleşti. 1862’de komşu çiftliğin sahibi olan bir doktorun kızı Sofya Andeyevna Bers’le evlendi. Bu evlililikten on üç çocuğu oldu. Yazın yaşamı süresince karısı en büyük yardımcısı oldu. Kazaklar, Sivastopol Hikayeleri, Anna Karenina ve Savaş ve Barış’ı yazdı. Ancak aile yaşamı  Tolstoy’u huzura kavuşturmaya yetmedi, yıldan yıla artacak bir bunalıma girdi.  Ortodoks Klisesi’ni, Hristiyanlıktaki ölümsüzlük düşüncesini ve her türlü siyasal iktidarı yadsıyan, kendine özgü bir tür hristiyanlık anarşizmi geliştirmeye başladı. Düşüncelerini açıkladığı Dogmatik Teolojinin Eleştirisi, O Halde Ne Yapmalıyız? ve Tanrı’nın Hükümdarlığı Kendi İçimizdedir adlı makalelerin yayımlanmasından sonra 1901’de Kilise tarafından afaroz edildi. Rus köylüsünün yoksul, perişan durumu onu çok üzüyordu. Bütün servetini köylülere dağıttı, her haliyle onlar gibi yaşamaya başladı. Kaba saba giyiniyor, giydiği her elbiseyi kendisi dikiyordu. Değişmeyen tek tarafı bıkıp usanmadan yazmasıydı. Kruetzer Sonat, Efendi ile Uşak, Karanlıkların Gücü, İman nedir, İnciler, Kilise ve Devlet, İtiraflarım adlı yapıtları bu yılların ürünleridir. Mülkiyet konusundaki radikal fikirleri nedeniyle ailesiyle arası açıldı. Ailesini terk ettti, küçük kızı ve doktoruyla yola çıktı. Birkaç gün sonra 20 Kasım 1910'da Astapovo tren istasyonunda zatürreden öldü.

Yapıtlarında insanlığın çeşitli sorunlarına değinen Tolstoy'un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını gerçekten büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof bir eğitimci olarak da ün kazandı.

Yapıtları:

Yapıtları:

Roman:
Anna Karenina
Diriliş
Savaş ve Barış
İtiraflarım
Kereutzer Sonata
(Tolstoy'un Kısa Hikayelerinden Biri)
İnsan Ne İle Yaşar?
Hacı Murat

Öykü:
Ağdaki Kuşlar
Ateşi Kıvılcımken Söndürmeli
Baskın
Davulun Sesi
Efendi ile Uşak
Erik Çekirdeği
İvan İlyiç'in Ölümü

Masal:
Fil ile Tilkiler
Masallar
Tolstoy'dan Masallar

Günlük:
Tolstoy'un Günlüğü

 

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa