Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Kocaeli Büyükşehir’den “Deprem” Konulu Oyun Yazma Yarışması

Haber Tarihi: 2011-02-26


 
Para Ödüllü Yarışmada Sahnelenmeye Layık Bulunan Eser Şehir Tiyatroları Tarafından SahnelenecekKocaeli Büyükşehir Belediyesi "Deprem" konulu Oyun yazma yarışması düzenliyor. Deprem bilincini genç nesillere aktarılması ve Türk Tiyatrosuna yeni eserlerin kazandırılması amacı ile düzenlenen yarışma sonunda sahnelenmeye hak kazanan Oyun, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından repertuara alınarak sahnelenecek. Yarışmaya katılacak eserler, 15 Mayıs 2011 tarihinden itibaren 30 Mayıs 2011 tarihi mesai saati bitimine kadar teslim edilmiş olacak.
 
Büyükakın Basın Toplantısı ile Açıkladı
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler ile Basın Yayın Daire Başkanlıkları tarafından organize edilen yarışma dün (Cuma)düzenlenen bir basın toplantısı ile ilan edildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın tarafından Antikkapı Restauran'ta düzenlenen basın toplantısına, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Basın Yayın Daire Başkanı Raşit Fidan, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik, Şehir Tiyatroları Şube Müdürü Turgut Çakar ile Şehir Tiyatroları sanatçıları Ufuk Aşar ve Fatih Sevdi katıldı.

Geçmişten Ders Çıkarmak
Yarışma ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, sözlerine Kocaeli'nde yaşanan ve bu kentte yapılan her şeyin önemli olduğunu düşündüklerini söyleyerek başladı. Geçmişte yaşanan olaylardan dersler çıkardıklarını kaydeden Dr. Büyükakın, bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi olarak "Deprem" konulu Oyun Yazma Yarışması düzenleme kararı aldıklarını söyledi. En erken uyarı sisteminin toplumsal bilinç olduğunun altını çizen Dr. Büyükakın, "Yani bu sefer "Yıkılmak ya da ayakta kalmak, işte bütün mesele bu" diyeceğiz" dedi.

Dr. Tahir Büyükakın, yarışma sonunda sahnelenmeye layık görülen eserin Şehir Tiyatroları'nın repertuarına alınarak sezon içinde sahneleneceğini duyurdu.

Kalemi Fay Hattından Geçen Herkese Davet
17 Ağustos 1999 depreminden sonra doğan çocukların bugün 11 yaşına geldiklerini ve bu kuşağın depremi tanımadıklarını kaydeden Dr. Büyükakın, "Deprem gerçeğini en iyi anlatmanın yolunun tiyatro gibi evrensel bir dil olduğunu düşündük. Acıyı kanatmadan, Kocaeli'nde deprem bilinci ve farkındalığını ortaya koymak istiyoruz" dedi. Büyükakın, sözlerini "Sadece Kocaeli değil kalemi fay hattı üzerinden geçen ülkemin tüm yazarlarını bu yarışmaya katılmaya davet ediyorum" diyerek tamamladı.

Soruları Yanıtladılar
Basın toplantısının ardından Dr. Tahir Büyükakın ve Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Oyunun süresi ile ilgili bir soruya cevap veren Birecik, sahnelenmesine karar verilen Oyunun bir saatin altında olmaması gerektiğini bu sürenin altındaki Oyunların tiyatro literatüründe yetersiz kaldığını kaydetti. Yarışma ile ilgili düşüncelerini de açıklayan Birecik, göreve geldiğinde Oyun Yazma Yarışması açtıklarını ancak o dönemdeki çeşitli nedenlerden dolayı yarışmada derece girebilecek düzeyde bir eserin çıkmadığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticilerinin konu üzerindeki hassasiyetinin sürmesi nedeniyle ikinci kez Oyun yazma yarışması açtıklarını kaydeden Birecik, buradaki asıl hedeflerinden birinin de Türk Tiyatrosu'na yerli yazarlar kazandırmak olduğunu ifade etti.

Şehir Tiyatroları Oyuncuları Sahneleyecek
Birecik, Büyükşehir Belediyesi'nin deprem konulu Oyun için kendisine her türlü desteğini verdiğini hatırlatarak, "Yarışma sonunda sahnelenmeye layık bir eser görülürse, Oyunda ünlü bir sanatçı oynatmak konusunda bize serbesti tanındı. Ancak tabii ki Oyunda Şehir Tiyatroları sanatçıları ağırlıklı olarak yer alacak" dedi. Dr. Tahir Büyükakın da "Oyunda, 17 Ağustos acısını burada yaşayan Şehir Tiyatroları sanatçılarımız rol alacak. Ancak örneğin Oyunda bir çocuk lazımsa, ya da Şehir Tiyatroları'nda yaşlı rolüne uygun bir Oyuncu karşılığı yoksa bu durumda dışarıya bakacağız" dedi. Birecik, eseri sahnelenmeye layık görülen sanatçının Oyunda rol alıp alamayacağı yönündeki bir soruya karşılık olarak da, "Bu çok hassas bir soru, olabilir ancak bunun sakıncaları var. Sonuçta bir tiyatro sanatçısı istediği ruh haline girip o duyguyu seyirciye aktarıp, istediği anda da o durumdan çıkabilir. Ancak tekniği bilmeyen birinin bunu yapması sakınca doğurabilir" dedi.

Para Ödüllü Yarışma
Büyükşehir Belediyesi'nin büyük önem verdiği yarışma para ödüllü olacak. Birincilik ödülü 15 bin, ikincilik ödülü 10 bin, üçüncülük ödülü 5 bin Lira olarak belirlendi. Ayrıca üç adet de mansiyon ödülüne 3 bin TL verilecek. Sonuçlar, 17 Ağustos 2011 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kocaeli.bel.tr adresi üzerinden ve görsel - yazılı basın yoluyla açıklanacak.

Alanında Uzman İsimlerden Oluşan Jüri
Çok özel olan yarışmanın jürisi de titizlikle seçildi. Alanında uzman ve akademisyen isimlerin yer aldığı jüri üyeleri arasında Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik'in yanı sıra; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevda Şener, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Ana Bilim Dalı Yazarlık Bölümü Başkanı Doç. Dr. Beliz Güçbilmez, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturgi Ana Bilim Dalı Dramatik Yazarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yavuz Pekman, Kocaeli Üniversitesi Tiyatro Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dr. Sema Göktaş ile İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Dramaturgi Bölümü Öğretim Üyesi ve Devlet Tiyatroları Dramaturgu Dr. Selen Korad Birkiye yer alacak.

Büyükşehir Personeli Katılamayacak
Yarışmaya her Türk Vatandaşı katılabilecek. Ancak başvuruların değerlendirilmesinde görev alacak Seçici Kurul Üyeleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve bu kişilerle birinci dereceden akrabalık bağı olanlar yarışmaya katılamayacak. Bir kişi birden fazla eserle yarışmaya katılabilecek. Ancak basılmış, oynanmış, daha önce başka yarışmalara başvuru yapmış eserler yarışmaya katılamayacak.

Eserlerin Özellikleri
Eserler bilgisayar ortamında 12 punto bir buçuk aralıkla, daktilo ile çift aralıkla yazılarak yedi (7) nüsha halinde teslim edilecek. Her nüshanın ilk sayfasına eserin adı açık biçimde yazılacak. Her nüshanın birinci sayfasında Oyunun türü ve kaç bölüm olduğu belirtilecek. Her nüshanın birinci sayfasında, eser sahibinin "RUMUZ"u yer alacak. Yazarın kimliği ile ilgili bilgi kesinlikle yer almayacak. Yarışmacı, kimlik bilgilerini, eserleriyle birlikte üzerinde "RUMUZ"u yazılı KAPALI bir zarf içinde verecek. Kimlik zarfı içinde yarışmacının imzalı, vesikalık fotoğraflı başvuru formu, özgeçmişi, kimlik bilgileri, açık adresi, telefon numarası bulunacak.

Yarışmaya giren eserler, üzerinde RUMUZ bulunan kapalı kimlik zarfı açılmayacak şekilde Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü'nce teslim edilecek.

Tüm Haber Arşivi
 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa