Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > YARIŞMALAR- ÖDÜLLER - ETKİNLİKLER - DUYURULAR > Yarışmalar - Ödüller

Seçenekler Stil
Alt 19-09-2009, 11:01
admin admin isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

Standart Diktatörün ödülünü kabul etmedi

Diktatörün ödülünü kabul etmedi

Türk ve Arap kültürü ile İslam âlemine ilgisiyle tanınan, İspanyol dilinin usta romancısı Juan Goytisolo, seçkin Arap yazarlarından oluşan bir jürinin verdiği 150 bin avroluk Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü, “Para Kaddafi’nin kasasından çıkmış. Ben hep diktatörlerle savaştım” diyerek reddetti

“Biz’in her türüne karşıyım ben...”

İspanyol dilinin yaşayan en önemli yazarlarından, Katalan romancı Juan Goytisolo’nun kişisel manifestosu bu.

Kırk yıl birlikte yaşadığı ve “tek aşkım” dediği karısı, romancı Monique Lange’ın ölümünden sonra, Paris’teki gönüllü sürgün hayatından ayrılıp Marakeş’e yerleşen Goytisolo, 2006’da New York Times’da yayımlanan geniş mülakatında açıklamıştı bu tek cümlelik manifestoyu.

Yaşamak için Marakeş’i tercih etmesinin nedenleri arasında, eşcinselliğinin Fas toplumunda yadırganmamasının büyük payı olduğunu açıkça anlatıyordu o mülakatta.

Ayrıca, işçi sınıfına mensup Arap erkeklerinden hoşlandığını da gizlemiyor ve “tabii” diyordu, “Marakeş’te yaşamak, Müslüman kültürüne, tasavvufa, Arap ve Türk dillerine olan ilgimi doyurmama da fırsat veriyor.”

“Ben gettoları sevmem...”
78 yaşındaki Goytisolo, Türkçe’de daha ziyade Osmanlı’nın İstanbulu ve Kapadokya’da Gaudi’nin İzinde gibi bizim diyarı bize anlatan kitaplarıyla tanıdığımız bir yazar.

Goytisolo’nun, Franco İspanyası’ndan kaçtıktan sonra başta El Pais olmak üzere gazetelerde yayımlanan düzenli yazılarında ortaya koyduğu kararlı siyasi duruşa tanıklık etmiş olanlar ise, “biz” düşüncesiyle arasındaki mesafeyi daha iyi anlayabilirler.

Eşcinselliğine karşın bir kadına âşık olabilmesini ya da eşcinsel kimlik politikalarını desteklemeyi kesin bir dille reddetmesini, “cinsellik akışkan bir şeydir, herkese göre değişir, ben gettoları sevmem” diye açıkladığını bilmek mesela, Goytisolo’yu Goytisolo yapan dürüstlüğün ancak bu mesafeyi korumakla mümkün olduğunu kavramamıza da yardım edebilir bence.
Aynı mesafe, “solcu” Goytisolo’nun, Fidel Castro’ya ta 1960’larda karşı çıkmasını ve devrim sonrası Küba’daki hayatın gerçeklerini, “Karayiblerin cennet adasını bir toplama kampına çevirdiler” diye hiç çekinmeden söyleyivermesini de sağlamıştı...

İspanya’nın Franco’dan bir “sol devrim” sayesinde değil, ülkeyi “normalleştiren” piyasa güçleri sayesinde kurtulacağını, dünyaya “ne yazık ki böyle” diye duyurabilmesi de, yine bu mesafenin marifetiydi.
Aynı şekilde, Arap halklarına, İslam kültürüne ve bu kültürün yeşerdiği coğrafyalara olan tutkusu, Goytisolo’yu Batı’nın bu alandaki önyargılarıyla mücadeleye itti itmesine ama bu tutku, hiçbir zaman, Doğu’yu ya da İslam’ı savunmak adına, bu diyarın suçlarını görmezden gelmesine yol açmadı; Arap (ve Acem ve Türk) baskı rejimlerini eleştirmeyi de, İslam dünyasının her yönüyle derin bir özeleştiri yapması gerektiğini açıkça yazmayı da hiç ihmal etmedi Goytisolo.

“Arap halklarına olan saygımla”
Bütün bu girizgahı, başlıktaki haberin arka planına uzanabilmek için yaptım...

Goytisolo’nun, saygın bir yazarlar jürisinin kararıyla kendisine verilen 150 bin avroluk Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü reddetmesinin, basit, medyatik bir direniş eylemi olmaktan ziyade, hayatı boyunca aldığı tavırlarla ve kişisel manifestosuyla uyumlu, samimi bir protesto olduğunu düşünüyorum çünkü.
Söz konusu ödülün jürisinde, Goytisolo’nun, çoğunun eserlerini aslından okuduğu ve sevdiği Arap yazarlar var; son dönemde Batı’da büyük ilgi gören Libyalı romancı İbrahim el Koni de bunlardan biri.

Goytisolo, ödülle ilgili haberi El Koni’den aldığında ilk tepkisinin ne olduğunu, “çok sevindim, büyük onur duydum ama...” diye anlatıyor.

El Pais’e bu konuda yazdığı makale, bu “ama”nın anlamı konusunda soru işareti bırakmayacak kadar samimi, net.

“Ödül tutarının, Libya lideri Muammer Kaddafi tarafından sağlandığını öğrendiğimde, bunu reddetmekten başka bir şey yapamazdım,” diyor Goytisolo, “Arap halklarına duyduğum saygı adına reddetmeliydim ödülü. Arap halklarını yöneten, onları yoksul ve cahil bırakan teokrasilerle cumhuriyetçi hanedanları da, yıllardır hep bu saygı nedeniyle eleştirmiştim zira.”

Kaynak: Taraf

Seçenekler
Stil