Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ŞİİRLE İLGİLİ YAZILAR ELEŞTİRİLER TARTIŞMALAR > Eleştirmen Gözüyle

Seçenekler Stil
Alt 18-05-2008, 14:22
nursena nursena isimli üye şimdilik offline konumundadır

Bir şair nasıl olmalı?

Çok sevdiğimiz ve şiirlerini beğeniyle okuduğumuz şairler, nasıl olmalı?

Sadece şiirleri bizlere hitap etmesi yeterli mi? Şiirleri olduğu kadar görsellikleri de önemli mi? Giyimleri zevk meselesi, bunları takmıyorum. Baktığımda gözlerimi tırmalıyorsa görüntüleri, önemli benim için.

***8220;BAZI***8221; sairleri görüyorum ki, hayretten dilim tutuluyor.
Kulakları, burunlarının kılları dışa taşıyor. Saçları , sakalları ve bıyıkları bakımsız halde.
Bumudur benim şairim demeden edemiyorum. Çünkü biz onlara saygı duyuyoruz.
Bunları söylüyorum diye asla hakaret olmamalı. Zaten böyle bir şey aklimin kösesinden geçmez.
Başında da söylediğim gibi ***8220;Onları***8221; seviyoruz biz.
Alt 18-05-2008, 14:54
sema sema isimli üye şimdilik offline konumundadır

Bu soruları sormanız, şairler ve belki yazarlar hakkında bunları düşünmeniz ve açık yüreklilikle dile getirmeniz hoş. İnsanca. Sadece onlar değil tüm meslek grupları hakkında kalıplarımız yok mu?

Kafamızda yıllarca oluşmuş imajlar, tüketici toplumunrengarenk şekerleme görselliğinde amasu böreği tadında bize sunduğu görsellik anlayışını böyle harmanlamak, gerçekle karşılaşınca da damakta tadı kalan derin, buruk hayallırıklığı.

İnsanları kalıplara sokmakla ne kadar yanıldığınızı anlamanız, bunlara takıldığınız sürece çok zaman alacak. Fakat entellektüelliğini keçe yeleğine, sakalına, kırmızı ya da yoluk yoluksaçına, şalvar donunave dudağına taktğı halkayla herkesin gözüne gözüne sokanlarak tek tipleşenlerin hiç bir şey olmadıklarını sanmak da zaman alıyor ne yazık ki.

Gerçekte, sanatçı farklıdır ve farklı olmayanları rahatsız edici bir özelliği vardır. Aslında bu sanatçının misyonudur. Bu da tek tipleşmeden, kendine özgü olmalıdır. Sanki.

Alt 18-05-2008, 16:32
zafer özgekağan zafer özgekağan isimli üye şimdilik offline konumundadır

Can Yücel geldi birden aklıma o uzun sakalları nerde başlar nerde biterdi ,zaten benim de umurumda değildi;şiirleri bir başladımı hiç bitmez çünkü bir"Sevgi Duvarı" nı aşmaktı..

Herkesi yaptığı işle değerlendirmekte benimprensibim,gerisi benim için sadece boş..
Alt 18-05-2008, 21:20
san_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
san_ san_ isimli üye şimdilik offline konumundadır

şairin nasılı olmaz bence... herbiri kendine hastır. birbirine benzeyenler akılda kalmayanlardır. gönlümüzün şairlerini bir düşünün, hiç birbirlerine benzeyen yanları var mıdır?
Alt 18-05-2008, 22:28
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

şairin şiirlerinin dizelerinde derli toplu olması benim için yeterli, pantolonu ütüsüz de olabilir, buluttan da...yani

aynen bir oyuncunun oyunculuğunda, ressamın tuvalinde, öykü-romancınınparagraflarında olduğu gibi... vs vs vs
Gayb suyunda incisine uzanan
Alt 18-05-2008, 23:34
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

Sanırım Murathan Mungan'in sözüydü, "Şiirini sevdiğiniz şairle tanışmayınız, bu tanışma, çiğerini sevdiğiniz ve az önce yediğiniz kaz ile tanışmak gibidir." böyle kalmış belleğimde, yanlış anımsadımsa affola..

Hani sık sık anekdotlarını dillendirdiğim "bir dostum" var ya, işte ona rastladım. Sakal uzun, giysiler dağınık.. Tanımayan biri kaldırımda karşılaşsa, ya sadaka verir, ya yön değiştirir. "Yine dağıtmışsın dost." dedim. "Biraz saça sakala bak, sen tanınan bir şairsin." güldü. "Beni saçımla sakalımla giysimle tanıyan çok az insan var. Ben öldükten üç beş yıl sonra ne giysim anımsanacak ne sakalım.. anımsanırsa belki bir dizem anımsanacak. Ben o dizenin peşindeyim..." ne denir ki.

Madem söz açıldı bir anımı anlatayım. İnternette şiir yeni yeni paylaşılıyor. Sitenin birinde ben de şiirlerimi paylaşıyorum. Derken fotoğraf yüklemeler de icat oldu. Neyse bir fotoğrafımı da ben yüklettim. Dazlak, bıyıklı... Cezaevi kaçkını gibi velhasıl.. Bir iki gün sonra özelime harfi harfine şu ileti gelmişti. " O güzel şiirler, o ince duygular bu kaba saba adamdan mı çıkıyor."

Dağınıklıkta Can ağabeyin üzerine yoktu... İlle de küfründe... Işık ola söz, ışık kala...

*emre gümüşdoğan
Alt 18-05-2008, 23:58
Tayyibeatay Tayyibeatay isimli üye şimdilik offline konumundadır

))))))))

bence şair yakışıklı ve de son derece güzel olmalı!.yani,Tanrı'nın boş zamanına denk gelmişlerden)) özellikle de bayanlar!..ha biraz da fotojenik!..daha dahası medyatik!

hey gözünü sevdiğim şiir;sen kimin sakalından,bıyığından,saçından,başından,g üzelliğnden,çirkinliğinden düşersin ki böyle!..ha bir de paçasından))

niye bana uğramaz ki bu şairlik,anlamadım gitti))hani diyorum ki,kılık mı değiştirsem,ne yapsam!..mayo giysem mesela,sonra da camiye gitsem!..hani birisi iki taş atsa,bir diğeri kovalasa çarşı-pazar,bir başkası da fetva okusa ardımdan;şair mi olurum acaba o zaman;ne dersiniz?

hey neredesiniz siz;televizyoncular,gazeteciler,hı!..

kaçırdınız işte;oh olsun!.....)))))))

Alt 19-05-2008, 12:35
Güzin Dündar Güzin Dündar isimli üye şimdilik offline konumundadır

Bir şair nasıl olmalı diyemezsiniz . Şairler,sanatçılar tarifin içinde olmayandır. Zira ikinci örnekleri yoktur. Kopyaları vardır. Elbette Tanrı nın boş zamanına gelmiş olmalı konusunda sevgili Tayyibe atay gibi düşünüyorum.
Şaka bir yana iyi bir şair görüntüsü ve yaşam şekliyle defarklı oluyor. Edited by: Güzin Dündar

Fuzuli
Alt 19-05-2008, 18:33
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

bir şair nasıl olmalı?

bu başlık açıldığından beri kulaklarım uğulduyor iç konuşmalardan..

aklıma geldikçe yazayım bari.. izi düşsün tarihe:

madde 1. bağlarda bahçelerde dolaşırken gördüğü çiçek, ağaç, dal, tomurcuk,yaprakların bilumum adlarını bilmeli... bilmediklerini usturuplu uydurmalı... ama mutlaka sonradan aslını öğrenmeli, not etmeli, unutmamalı

madde 2. rüzgârları kokusundan ve dokunuşundan tanımalı.. durup düşünmemeli yönünü yurdunu rüzgâra çıktığında.. rüzgârca konuşmalı, onu yalnız bırakmamalı

(bu delilik de devam edecek)

Gayb suyunda incisine uzanan
Alt 15-06-2008, 19:26
kaan maan kaan maan isimli üye şimdilik offline konumundadır

"BAZI***8221; sairleri görüyorum ki, hayretten dilim tutuluyor.
Kulakları, burunlarının kılları dışa taşıyor. Saçları , sakalları ve bıyıkları bakımsız halde"
Ben de buna şaşırmanıza şaşırdım. Şair kendine özgü bir insandır. Mahalle esnafı gibi tıraş olan, pazarlamacı gibi giyinen adamlar şair olabilir mi. Bakımlı olmak ve benzeri kaygılar şairin sorunu değildir bana göre.

Seçenekler
Stil