Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > TANIŞMA - SÖYLEŞİ > Öneri Eleştiri Kurallar

Seçenekler Stil
Alt 09-10-2008, 15:31
san_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
san_ san_ isimli üye şimdilik offline konumundadır

değerli dostlar
burada bir grup mu oluşuyor, yoksa ben mi yanlış değerlendiriyorum?
hayırdır? "mahalle baskısı" denen moda oluşum çok hoşumuza gitmiş görünüyor.
birbirimizi hafife almak, bilgiçlik taslamak, had bildirmek,kırıp döküp incitmek,ne zaman adetimiz oldu?
sevgi dolugünaydınlarımızı nerede düşürdük?

konunun benimle direk ilgisi olmadığını yazmak isteyen, böyle bir konu başlığına neden gereksinim duyduğumu merak eden varsa açıklayayım:
evet, rahatsızlığım var. insan olan heryerde, özellikle hoşuma giden, gitmeyen uç örnekler her zaman ilgilendirmiştir beni.

benimburalarda bir başka gittiğim, girip çıktığım, bişeyler üretmek için bulunduğum yer yok.
evim gibi burası anlayacağınız.
geniş bir aileyiz, farklılıklarımız var elbette.. değişik alanlarda başka başka yeteneklerimiz var geliştirilecek.
insan olarak, kimsenin kimseden üstünlüğü yok.

huzurun geri gelmesini istiyorum. bunu hakkım olarak görüyorum ve o nedenle dillendiriyorum.
selam ve muhabbetimle..Edited by: san_
Alt 09-10-2008, 15:52
enginakbaba enginakbaba isimli üye şimdilik offline konumundadır

enginakbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

merhaba, sevgili san_
seni rahatsız eden şey hakkında bir bilgim yok. lakin sen rahatsız oldunsa gerçekten de ortada rahatsız edici bir durum var demektir.

bu arada şunu belirtmeme müsade buyurunuz, şiir akademisinde en çok eksilen şey eğiticilik...
yada ben bunun eksikliğini çekiyorum diyelim...
saygı ve selamlarımla...
Alt 09-10-2008, 17:21
tuna
Guest

Edited by: tuna
Alt 09-10-2008, 17:22
tuna
Guest

Ben söyliyeyim size sevgili San'ı, beni veburdaki diğer kullanıcıları veinsanımızı asılneyin rahatsız ettiğini.
Bir kereekonomikkriz maalesefkapıya dayandı. Bankalar korkunç ahmak politikalarla sağa sola şuursuzca kredi dağıtıp, kredi kartı verdiler . Ne yazık ki halkımız bu konuda yeteri kadar bilinçlendirilmediği için büyük bir borç batağına düştü. Buna paralel olarakiç tüketim talebi iyicedaraldı, dolar yükseldi, yükselmeye dedevam ediyor. Faizler de aynı şekile artıyor. Borsa düşüşte. Bunun üstüne bir de terör örgütünün yarattığı gerilimgerginliği iyice yükseltti. İşte burdaki atışmaları biraz da bu ekonomik ve siyasi belirsizlik ortamıyarattı. Yani ülkemizde ve dünyada boy gösteren huzursuzluk ,birçok sosyal alana sıçradığı gibi ne yazık kiAKADEMİ'YE de sıçradı...
Böyle bir dönemde birbirimize daha çok kenetlenip, soğukkanlılığı elden bırakmamalıyız.

Edited by: tuna
Alt 09-10-2008, 19:48
oresay oresay isimli üye şimdilik offline konumundadır

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank"><!--
/* Font Definiti***111;ns */
@font-face
{font-family:"Comic Sans MS";
panose-1:3 15 7 2 3 3 2 2 2 4;
mso-font-charset:162;
mso-generic-font-family:;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:647 0 0 0 159 0;}
/* Style Definiti***111;ns */
p.Ms***111;normal, li.Ms***111;normal, div.Ms***111;normal
{mso-style-parent:"";
margin:0cm;
margin-bottom:.0001pt;
mso-paginati***111;n:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";}
@page Secti***111;n1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt;
mso-er-margin:35.4pt;
mso-footer-margin:35.4pt;
mso-paper-source:0;}
div.Secti***111;n1
{page:Secti***111;n1;}
-->
<!--[if gte mso 10]>
<>
/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normal Tablo";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";}

<![endif]-->

</a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Sevgili
Nebahat Hanım,</span></font>
</font></a>

</span></font></font>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Huzur
mu?</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Huzurun
olduğu her yerde fırtına çıkma olasılığı oldukça fazladır.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">İnsanın
doğasında huzur yoktur.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Çünkü,
insan doğasına aykırıdır.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Çünkü,
insan düşünür, bu bilinen en anlamlı sonuçtur***8230;</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Ki
huzur, diğer özelliklerinin yanı sıra içinde bir susma ve bir kabullenmeyi de barındır.
Melankoliktir. Huzur diyarında kabuğuna çekilmiş insanlar yaşar. </span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Ki
insan düşünür***8230;</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Zaman
akar, huzur insanın üzerinde bir baskı oluşturmaya başlar. Enerji birikmesi
olur. İnsan bu enerjiyi dışarıya gönderme ve yansıtma uğraşı ve fırsatı ile
yanıp tutuşur.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Bilme,
bilinme, tanınma, ilgi, takdir vb. duygu ve beklentilerin insanın içine
gizlenerek ortalığı kışkırtmalarıyla da insan bir nehir olur ve coşar.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Kendini
arar, durur. Bir ara ortalık durulur, sakinleşir zaman.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Sonra
yine, sonra yine***8230; Bir dürtüdür, bu arayış. Hep yeniler, durur kendini.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Çünkü
insan düşünür. </span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Çünkü
korkuları vardır.</span></font>
</font></a>

insan karşısındakini olduğu gibi kabul etmek istemez.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Çabuk
kızar.</span></font>
</font></a>

Heyecanlıdır.</span></font></font>

Taraftır.</span></font></font>

İhtiraslıdır.</span></font></font>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Aceleyle
karar verir.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Kolay
kolay affetmez. Nazlanır.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Yardımlaşmayı
sevmez.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Görüşlerini
kolay kolay değiştirmez.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Başkalarının
yerine kendini koyabilmeyi beceremez. </span></font>
</font></a>

insan başkalarını eleştirmeyi sever.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">İyi
yaşamak ister***8230;</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Çıkarları
vardır.</span></font>
</font></a>

Bencildir***8230;</span></font></font>

insan***8230;</span></font>
</font></a>

insan.</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">İnsan,
üzer***8230;</span></font>
</font></a>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Huzurun
olduğu her yerde mutlaka bir fırtına çıkar. Huzur, insanın kıpır kıpır
kıpırdayan ruhuna aykırıdır. Doğada da huzur yoktur. </span></font>
</font></a>

</span></font></font>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Her
şey, bir şeye yamanıyor sonuçta***8230;</span></font>
</font></a>

</span></span></font></font>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Belki
de önemli olan üzerimize yapışan olumsuzlukları en aza indirgemeye çalışmak***8230; </span></font>
</font></a>

</span></font></font>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Etkin
ve sağlıklı bir iletişim gerçekleştirmeye çalışmak, konuşmaya çalışmak***8230; </span></font>
</font></a>

</span></font></font>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Ama
herkes, kendisi olarak***8230; </span></font>
</font></a>

</span></font></font>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Bunun
adı huzursa: huzur***8230;</span></font>
</font></a>

</span></font></font>

<a href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5CPRO200%7E1.ZEL%5CLOCALS%7E1%5CTe mp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" target="_blank">Selam
ve sevgiyle.</span></font>
</font></a></span></font></font></span></font></font>

Edited by: oresay
Alt 10-10-2008, 00:59
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder

İlahi sevgili san_,
Huzurevleri bile huzur değil huzursuz insanlarla doluyken huzur istiyorsun dost...

Eli kalem tutan, beyninde paylaşacak düşüncesi,dilinde söyleyecek sözü olan kişide huzur olur mu?

Yazmak ve paylaşmak geçici bir huzur sağlar ancak...

Huzurlu bir insan neden yazar olsun, neyi yazsın ki?

Yazarı, içindeki ve dışındakihuzursuzluktur yazmaya iten...

Edebiyatın dinamik gücüdür tartışmalar.
Tartışma olmadan, polemik olmadan edebiyat olmuyor.
Tartışmaları, polemikleri huzur bozucu davranışlar olarak görmeyelim derim.

Son günlerde yaşanan tartışmaları,sitemizde düzeni bozucu, huzuru kaçırıcı düzeyde görmüyorum. Bunlar normal ve yaşanması gereken şeyler.

Forumlarda; ürünlerin paylaşılacağı, eleştiri ve tartışmalarınyapılacağı yerlerin yanı sıra sohbet edilecek bölümler de var.İki arkadaşın forumun bir bölümünde sıkı bir tartışması sonrasında, başka bir bölümde söyleşmesini, hal hatır sormasını, günaydın demesiniengelleyen bir norm yok...

Yeterki ürüne yapılmış bir eleştiriyi, kişiliğimize yapılmış bir saldırı olarak algılayamayalım.

Yeter ki birtartışmayı ne pahasına olursa olsun karşı tarafı alt etmek olarak düşünmeyelim ve bunun için her yolu mübah görmeyelim...

Şiirakademisinde ve diğer sitelerde rastlanan ve anlamlandıramadığım bir durum da, iki kişi tartışır. Nedense bu tartışmada bir kişi gitmek zorundaymışız gibi, ben gidiyorum demesi...

Bir, mahalleyi, birşehri, bir ülkeyi, bir kişyle tartıştığımız için terk ediyor muyuz... O zaman neden bir siteyi terk edelim...

Aynı tornadan çıkmış insanlar değiliz. Farklılıklarımız var ve olması da doğal. Şiirakademisi; ne etnik, ne dinsel, ne felsefi, ne şiir anlayışı aynı grupları bir araya toplamak için kurulmadı.

Şiirakademisi tamamen ilkesiz mi? hayır değil.

Dijital yayın yapan ve ilkeleri olan bir siteyiz.

İçve dış huzurum tam tekmilolduğunda, yapacak tekşey kalıyor, ölmek... bana huzuru toprakta ver tanrım, yaşadığım sürede ne iç huzurum ne dış huzurum olsun.

Buradaki kullanıcı adlarının birer insan olduğunu, monitörün, kabloların ucunda insan olduğunuunutturma, insan olduğumu unutturma yeter...

Düzeyli bol tartışmaların yaşanması dileği ile...

Edited by: emre gümüşdoğan
*emre gümüşdoğan
Alt 10-10-2008, 02:31
Tayyibeatay Tayyibeatay isimli üye şimdilik offline konumundadır

huzur, yapılan haksızlığa karşı çıkmamaktan doğar..

bu cümlemi beğenmedim!.çünkü;bana göre değil...

huzur,birilerini yok ederek,kendine geniş yer edinmek düşüncesinden doğar...

bunu da beğenmedim!..çünkü,kalabalığı severim...

huzur, durumları ters çevirmekten doğar...
bunu da beğenmedim!..çünkü; doğrunun, doğru olduğunu öğrendim...

huzur,nefreti sevgiye dönüştürmekten doğar...
hele bunu hiç tutmadım..çünkü; nefreti doğuran nedenlere haksızlık yapmış olurum...

huzur,insanı unutup uhrevi aleme dalmaktan doğar!..

hiç denemedim..zira, insanı yalnız bırakmaya gönlüm razı olmaz...

huzur,kavgadan doğar!..
işte bunu çok tuttum!..

çünkü;çalkalanan suyun durulacağına ve kendisini arıtacağına inandım!..

yağmur sonrası, gökyüzünün, daha bir mavileştiğini gördüm...

deli deli akan suyun, yatağını terk ettiğine tanık oldum...

yıkıp geçen rüzgarın, sustuğunu duydum...

dalı kırılan ağacın,kırılan dalı yerine filizlediğine şahit oldum...

daha...
daha...
daha....huzurumu, kendimi anlatarak ele geçireceğimi anladım!..

işte bunun için huzursuzum!..

nasıl değişeyim ki şimdi?

göçmen kuş olsaydım keşke!..
Alt 10-10-2008, 07:30

anlaşıldı dostlar!
benden başka, burada sarfedilen iğneli, kakınçlı, nezakete mesafeli "bazı " sözlerden ne sevgili şairlerin ne de "BURALARDA yazan şairelerin" rahatsızlığı yok.
ne güzel.
beni en iyi oresay anlaTmış. sağolun sevgili oresay. tuna ve enginakbaba teşekkürler size yanıtınız için.

sevgili emre ve tayyibe,
kalemimin sizlerin yanında ne kadar yetersiz olduğunu "derdini anlatamamak" durumuna düşmemden anlamış oldumvallahi.. e siz de sağolun.
huzuru istemeyen yanlarınızı överken, beni nasıl da sıradanlaştırmışsınız.
sizce ben, o anlattığınız "yaş geçmiş, iş bitmiş" modundayım he?
e bir daha çok yaşayın e mi!
o zaman, ne işim var akademide?
alırım elime şişlerimi, patik örerim hepinize, ayaklarınız üşümesin varsın.
dualarla veririm"başınız serin ayağınız sıcak olsun " diye...

sevgili emre gümüşdoğan, son sözün, en doğru söz olmuşdurum tesbitinde:
"Buradaki kullanıcı adlarının birer insan olduğunu, monitörün, kabloların ucunda insan olduğunuunutturma, insan olduğumu unutturma yeter..."

konunun özeti budur. insani ilişkilerin bir ahlakı vardır. bunu burada hepimiz biliriz, bilmeliyiz.

ah ah.. sevgili tayyibe hatun,
sen amerikalarda gezerken, benim, dünya üstündeki bütün düşmanlıkların merkezi orası diye,hainliklerine itirazım var diye yediğim copların, izi duruyor sırtımda.
hangi uçmaktan bahsediyorsundost, hangi?

birazcık ta ben anlatsam ayıp olur mu acaba kendimi?

ÖZGÜRLÜKÇÜYÜM; hani ezberi bozmaya çalışan tayfasında yer almakla huzur bulanlardan!

insanım: düşünceyi, düşüneni, söyleyeni, düzen(sizliğ)e itirazıolanları severim, sayarım.

iğnelemem, saklanmam, doğrudan söylerim sözümü. açıkta dururum ki beni vuracak silah, başkasına değmesin.

huzur ararım evet.
bir pacca vardı anımsar mısınız?
kuş olup uçmadan önce, vurulanları anımsayalım ne dersiniz?
kanadını en insan yerinden vuranlar pippa bacca'nın, umarım, huzurlu uykusunu bozacak, kemiklerini sızlatacakbirbaşka "akıl almaz"ı yapmayafırsat bulamaz
ve güzelim ülke insanları başlarını acıya utanca eğmek zorunda kalmazlar.
umarım...h.nebahat y.

utanırken ben uçlarımdan ve ellerimden
inanıyordun sen bu toprakların geometrisine

sana dosandokuzun üstüne yemin ederim
yedigün boyunca bakmayacağım aynaya
bilan agrin

ben, hrant dink'in altı delik ayakkabılarını unutmadım, ya siz?
evet huzur istiyorum dünyaya..

çok önemli ara not(yukarıdaki örnek için):
insan isterse konuyu nasıl gölgeliyor başka önemli şeylerle değil mi?

ne güzel oldu açtığım bu başlık.
hem benim nekadar rast-gele biriolduğumu anladınız,hem dekendinizin ne denli donanımlı, özel, duruşu sağlam insanlar olduğunuzuanlattınız. bana teşekkür borcunuz var billahi arkadaşlar.

İTİRAZIM: üretilenlerin tartışılması gibi önemli bir işin, gerektiği gibiolmamasına, konuya başka şeylerin karıştırılmasınaydı.
amacım: anlamsız bir huzursuzluğun hissettiğim gölgesini, ötelemekti..
demek ki değilmiş. yanılmışım. herkes "mes'ut ve bahtiyar"sa, sorun yok o zaman.
ama ben yine de, kişilklerin üzerinden yapılan konuşmaları, ucu keskin gönlü yaralayan sözlerisevmiyorum.
bu da benim tarzım.
susturacak mısınız yani? susmam.[img]smileys/smiley1.gif[/img]

hem sahi,
OT GİBİ yaşanması, tartışılmaması, çekişilmemesi gereken bir dünya isteyen göz var mı bende?
öyleyse, oldu o zaman!
eyvallahh!
(en sevdiğim selamlardandır eyvallah... içine çok şey sığar diye, erkek arkadaşlarımdan arada bir ödünç alırım. aykırı gelenler kusura bakmasın)
Edited by: san_
Alt 11-10-2008, 19:08
enginakbaba enginakbaba isimli üye şimdilik offline konumundadır

enginakbaba - MSN üzeri Mesaj gönder

samimi insanların hepsinin yaptığı mücadele huzuru ve refahı getirmek içindir. dolayısı ile huzur, erektir.
huzurun çıban başı gibi algılaması ve bütün kötülüklerin anası gibi anlatılması bence bugüne değin toplumsal barış, adlet, soylal haklar ve bir çok alanda mücadele veren ( ki bu mücadelelerde en çok devrimciler zarar görmüştür) kişilere biraz haksızlıktır bence.

kaldı ki, huzur arzulanmayan bişey olmasın...
evet, haksızlıklar eşitsizlikler karşısında düşünen birey veya toplumlar olmanın üzerimize yüklediği sorumluluklar gereği kavga edeceğiz. ama kavgamız huzuru yok etmek adına ise ( buradaki huzur münzevinin tefekkürle allaha sığınması değildir.) kendi kendimizle kavga ediyoruz demektir.
bilimsel tartışmalar huzuru sağlamak yada huzuru yok etmek adına yapılmaz. (her ne kadar huzurun yani mutluluğun 4 ayağından biri bilmek isede) sadece mutluluğa giden yolda billginin daha da yararlı yada saf haline ulaşmak için ya da yeni sanatsal yollar açmak için yapılır.

sanatçı kavgacıdır. kavgalıdır. bu iki önermenin her ikiside doğrudur. ama sanatçının kavgası, toplumun arzu ettiği şeylerle dönem dönem uyuşmasa da dünyada ki tüm ideolojilerin ortak hedefi olan huzuru baltalamak değildir.

şair huzur aramıyorsa, yıldızlı gecede gök yüzüne bakması sadece öte dünyalara dair merakından mıdır?

sahile oturup dalgaları izlemesi, devinime olan sevdasından mıdır?

kuşlara öykünüp uçmayı arzulaması, kollarında çıkan tüylerin bir gün kanat olacağına dair inancından mıdır?

savaştan nefret etmesi, kırmızıyı sevmemesinden midir?
oysa gelincikler kırmızı kırmızı açar kıraç topraklarda...

kavga ya da mücadele çeşidi ise (!) ki aklıma sığınırım söyleyeceklerimden, 93 göğünde temmuzun ateşe tutuşması da bir kavgadır kimilerine göre ve kavga sahiplerini kutsamamız mı gerekir?

evet, aklımızın ve tümcelerimizin yettiği kadar kişisel olmamak koşulu ile bazı insanların söylediklerinin üzerini bazılarının söylediklerinin de altını çizebiliriz. ama bu eylemlerimiz bir kavga çeşidi değildir. bu olgunlaşmaya gide yolda, bir nebze olsada ısı ve ışık olmak içindir.

elbete, fikirler mücadelenin neticesinde doğar ama fikir ayrılığı ve fikir kavgası başkadır huzuru arzulama ve toplumsal huzur adına mücadele vermek bambaşka şeydir.

daha yazacaklarım vardı ama tütünüm bitti.
sayguı ve sevgilerimle...

Alt 12-10-2008, 09:07

" savaştan nefret etmesi, kırmızıyı sevmemesinden midir?
oysa gelincikler kırmızı kırmızı açar kıraç topraklarda..."

ne güzel yazmışsın; öğretici,açıklayıcı,konuya bulaşanbazı ayrıntılara adil davranarak...
sağol sevgili engin akbaba!

Seçenekler
Stil