Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > GENEL KONULAR > Sivil İnisiyatifin Sesi / Çevre ve Biz

Seçenekler Stil
Alt 13-12-2016, 02:25
Hâdiye Kaptan Hâdiye Kaptan isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart Bir çocuğun bakışından alçakça nemalanmak.

" Ekmek hepimize yetmiyor, kitap da öyle. Ama keder, alabildiği kadar…"
Nâzım Hikmet

Terör belâsı başımızdan hiç gitmeyecekmiş gibi görünüyor.
Paylaşılan soyut oldukça, acıya ne alışılır ne de acılar paylaşılır. Acınız acımızdır- kanı yerde kalmayacak- hainler döktükleri kanda boğulacaklar gibi söylevleri geçiniz. Acıyı tadanlar için bunların hiçbir anlamı olmadığı gibi üstelik yapay gelir onlara.

Kimse tepki vermesin. “Başımız sağ olsun” demek benim için hiç birşey ifade etmiyor.
Bizim başımız sağ ya gerisi teferruat, çünkü gidenlerin bedenleri geride bıraktıklarının üzerlerine yığıldı. Bu kadar ağır bir yük onlar için ne kadar ağırdır biz nereden bilebiliriz ki?!

Üzülüyoruz elbette ki, yaralılarımızın ölüm sayısını katlayacağını düşünüyoruz ama gerçek bambaşka. Ateşin içinde yanan ile seyreden bir midir?!

*Sıvas katliamında yitirdiklerimizden şair Behçet Aysan’ın kızı Eren Aysan “ sizin hiç babanız yandı mı?” demişti. Ne kadar anlamlıydı söylediği.
Babasını kaybetmemiş birine “seni anlıyorum” demek kadar anlamsız bir söz olabilir mi?

Hayat devam eder elbet ancak hayatını değiştirmek zorunda kalanlar, hayatını nasıl devam ettirirler?!

Önce insan ve daha sonra çocuk psikolojisi üzerine ne biliyoruz?
*"Ölüm hayatın bir parçası" ancak bunu kabullenmek o kadar da kolay değildir. Özellikle çocuklar için. Tepkiler yaş itibariyle değişiklik gösterir.

* 3-4 yaş aralığındaki çocuklar baba kavramını henüz yeni tanımlayan çocuklardır. Bu yaştaki çocukların aşırı tepkileri yoktur fakat sürekli olarak babalarını sorabilirler. Etrafında gördüğü baba figürünü yabancılayabilirler ki, bu da çocuğun psikolojisini etkiler.

Bu konuda çocukla sürekli konuşmak ve ona sözel olarak baba kavramını tanıtmak gerekir.

* 4-8 yaş aralığında mutlak bir uzmandan yardım alma durumu meydana gelebilir.

* Ergenlik dönemi olarak nitelendirilen 9-14 yaş aralığı çocuk psikolojisi açısından oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde babasını kaybeden çocuklar psikolojik açıdan çok büyük farklılıklar gösterir.
Madde bağımlılığına yönelebilir, yanlış arkadaş seçimi, ders başarısında düşüş gibi bazı kötü sonuçlar baba kaybı ile yaşanabilmektedir.
Çocuğun aile tarafından çok iyi gözlemlenip, sabırla desteklenmesi gerekmektedir.

Kaybedişlerde :
* "Neden ben, neden benim babam?" sorgulamaları uzun süre devam eder.

*Ölüm haberini nasıl aldıysa, o durum meydana geldiğinde,uzun bir süre aynı psikolojik travma yaşanır.

* Gülme- ağlama ya da kayıtsız kalma davranışları içine girilme durumları olur.

* Teselli etmeye çalışanları aradan geçen kısa bir zaman sonra, başka bir konu hakkında gülerken görünce kabaran öfkesiyle kişi çılgına döner, hatta saldırganlaşabilir.

* Umursamaz bir insana dönüşüp, insanları gereksiz yere tersleyebilir hatta onları düşman gibi görebilir.

Genel itibariyle davranış durumları böyledir.
Beşiktaş’taki iki patlamada da Çevik Kuvvetin hedef alındığı bariz belli. Maç bitiyor taraftar dağılıyor, Gazhane Caddesi üzerinde ‘Beleştepe’ olarak bilinen noktada, çevik kuvvet ekiplerinin beklediği noktada otobüslerine binmeye hazırlanan polislere doğru seyir halinde bir araba yöneliyor ve patlıyor.
Stadın arka tarafı Maçka Parkı’nın Bayıldım Caddesi girişindeki Çevik Kuvvet otobüslerine doğru yürüyen canlı bombayı fark eden polisler, canlı bombayı durdururken arkadaşlarını kurtarıyor ancak kendileri şehit oluyorlar. Burada da hedef Çevik Kuvvet.
Acıya karşı duyarsız, asla yeşermeyecek çorak kalpler, izanını kaybetmiş olanlar daha bir acıtma derdine düşebiliyorlar.

*Berfin K. isimli Twitter kullanıcısı, “Çevik kuvvete olmuş, oh olsun size” diyebiliyor.

*Sosyal medyada @eski_istanbulum kullanıcısının yazdığı akıl alır gibi değil. Cenaze törenindeki fotoğraftan yola çıkarak, acılı çocuğun bakışını “siyasi” yönde şekillendirip “nefret kusan” tabirini kullanarak, önceden tembihlenmiş olduğunu Cumhurbaşkanına seviyesiz davranamayacağını ve ailesi ve yakınlarının provakasyonu sonucu yapılmış ise
aile hakkında araştırma yapılarak daha sonra da telefon kayıtlarına bakmalı diyecek kadar alçakça ileri gidebilmiştir.

Medya bilgilerine göre :1 yılda 17 büyük saldırıda 360’ın üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bin 800’den fazla vatandaşımız yaralanmıştır.

Ve
Bu kadar büyük bir terör olayının ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "“Emin olabilirsiniz ki terör şu anda son derece azalmış durumda” diyebilmektedir.

Ve absürt bir teselli konuşması Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ den.
Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nü ziyaret eden Haseki polislere “Hepimiz birer şehit namzetiyiz. Allah nasip ederse ben de şehit olurum inşallah sizler de şehit olun”
( Yorum sizlere kalmış.)

Şehitlerimize rahmet, geride kalanlara Rabbim sabırlar versin diyorum.

Hâdiye Kaptan

Seçenekler
Stil