Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Deneme Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 01-11-2007, 00:17
emre_onbey emre_onbey isimli üye şimdilik offline konumundadır

sevgili dostum...yine döktürmüşsün... hepsini okuyamadım ama okuduklarım yüreğimde derin izler bıraktı şimdiden...sağlıcakla kal...dostça...emre onbey
Alt 05-11-2007, 14:53
nigar nigar isimli üye şimdilik offline konumundadır

ah o derin izler değil midir insanı yazdıran...saygıyla
Alt 05-11-2007, 14:59

Oyun İçinde Oyuncak

Topraktan oyun yaptım, şehirler sürükledim ardımda; çoğaldı çekemedim zamanla.Çoğalan şehirlerde azalan bir hayaldim.Kabuslardan ter içinde uyanmasın diye hayalim, tuzlu toprakla sardım.
Hani şarkıda der ya ***8220;Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe***8221;***8230;işte o yerdeyim.Adı yok memleketin.Her durakta can gitmiş canımdan, canım dar gelmiş bedene; kıyamet kopmuş evrende. Ne dünde ayağım ne yarına gider adımım.Çoğaldılar, kaldı anda bakışlar.Oyun durdu,göğsümde şimdi toprak.
Tüm anlamlar yıkıldı, sözlüğüm el değmemiş.Sesimi doğarken vermişim gözlere. Gözlerde deniz olmak var ya, maviden gülüş giymek var ya, ahenk içinde dibe çökmek var ya***8230;Vurgun yedim; sağdan baktım, soldan baktım olmadı; anlayamadım bu şehri.Göğe çıktım, rüzgarda dalgalandım,yağmur yağarken suya düştüm. Bir küçük martıydım.Yüksek tepeleri aştım.Kurşunlardan kaçarken bir çocuğa yakalandım.Küçük altın sarısı bir kafes aldı hayallerimi.Tuttu çocuk, bağladı kafesi ardına; sürüklendim yollarda***8230;
Oyun içinde oyuncak oldum.Oynayanı da oyuncağı da kendi olan.
Bir mayıs sabahı attığım çığlık, umut olmuş görmeyen gözlere.sesimi doğarken vermişim denizlere***8230;
Topraktan oyun yaptım, şehirler sürükledim ardımda.Çoğaldı, çoğaldı***8230;kendimi bile çekemedim zamanla.

Alt 07-11-2007, 17:39

Elbet Bir Gün

Kendinden kaçışlarda başlıyor yolculuklar.Gidiyoruz Aşık Veyselin de dediği gibi uzun ince bir yolda.Gidiyoruz da bir soru ilişiyor beynimizde 'nereye gidiyoruz ey insan?Ne yapıyoruz'.Levhalarımızın yönleri değişmiş,geleceğe yol alırken geçmişin esiri oluveriyoruz.

Söylemlerimiz ya yazılarda kalıyor ya da miting meydanlarında.Düşünce suçu korkusundan düşnmemeyi tercih ediyoruz.'istikbal göklerdedir' demiş canlara can katan insan.Göğümüzde şimdi uçurtmalar yok.Çocuklar füzeleri seyrederken hayal kuruyor ve eminim ki 'ah o füzeyi ben atsaydım,şu ülkeleri bir vursaydım' diye şarkı söylüyorlardır.

Bir zamanlar Filistinin ekonomi diyerek sattıklarına çok özenen büyüklerimiz o yoldan gidiyorlar...

Gelecek gençliktedir de üniversite gençliği denildiği zaman hep aynı fotoğraf takılıyor gözüme.Siyah dar paça bir pantolon,altında siyah,beyaz çizgili bir nıck spor ayakkabı ya da convers.Kaküllü ve katlı kesilmiş bir saç,içine kırmızı tşört üzerinde kapşonlu bir hırka.Uzun,üzerinde çeşitli rozetlerin veya iğnelerin olduğu siyah çantayı da unutmamak gerek.Kımızı ruj ve pirzing de fotoğrafı tamamlıyor.Yolda gördüğüm her beş üniversiteli bayandan üçü bu şekilde...

Düşünmeyen,sorgulamayan,hayat hakkında konuşmaktan korkan,aradığını bulamayan,bulduğundan çabuk sıkılan gençlik.

Hayatı da tek gecelik aşklar gibi yaşıyoruz...

Her şekilde bölünmeye hazırız.Bir taraftan TBMM içindeki bir partinin mitingde,teröristler kahraman ilan ediliyor ve bunun gerekçesini öyle güzel açıklıyorlar ki ellerinde A.Öcalanın fotoğrafını taşıyan o minik bedenlere 'halkımız bir gün özgür olacaktır.Dilimize ve toprağımıza kavuşacağız'

Bir taraftan evine bir parça ekmeği getirdiği için mutluluk duyan ve ekmeğin fiyatı uzun zamandır aynı olduğuna sevinen ama beş yıl önce beş ekmek alabilecekken şimdi bir ekmek alabildiğini unutan sevgili vatandaşlarımız...Yağmur yağmadığı zaman yağmur duası akıllarına gelirken,su kaynaklarının özelleştirildiğini ve ilerde yağan yağmur suyuna da fazlasıyla para vereceklerini akıllarına getiremeyen sevgili vatandaşlarımız....

Ilımlı islam var birde.Bu nasıl bir göz boyamadır bu nasıl bir şekilciliktir.Şeriatın bir yaşam biçimi laikliğin ise devlet sistemi olduğunu nasıl bilemezlerde iki durumu birbirine karıştırıp insanların duygularını kullanırlar...Ve insanlarımız nasıl korkabilir anayasayla kesinleşmiş o üç maddenin değişebileceğinden.Geçi kelime oyunları hala sürmekte dil konusunda...

Bu ülkede insanları birbirine düşman yapmak için herşey kullanılmakta ve umutsuzluk aşılanmakta.Başkentimizin o güzel ve özel üniversite kantinde 'köpek bile girebilir ama burslu giremez ' yazıyorsa,bunu yazabilen bireyi düşünmek gerekir.

Müslümanım deyip camiye girmem diyen zihniyet neyse,O'nun elinden su bile içilmez diyen zihniyet aynıdır.Teröristi kahrama ilan eden zihniyet neyse,topuna kibrit çöpü diyen zihniyet aynıdır...

Bu ülkenin gençleri var...Polisi,yargıcı umurumda bile değil...Düşünmemeleri,olup bitenleri sorgulamamaları ve mezun olunca sadece bir kağıt parçası için okutulan o şekilde öğrenim görse de,bir bakanı protesto etmesi bile engellense de bu ülkenin gençleri var.Karşıdakine önce insan diyecek gençleri...

Toprağı,bayrağı,namusu,sevdikleri için mücadele edecektir gençler.
Can diyoruz canımız sökülürken,yoldaş diyoruz yolumuz karartılırken.Ama biliyoruz ki canlar yollarda tek vücutla yüreyecek.Elbet bir gün diyoruz umutla...

Kanımız hala al,unutmuyoruz ki toprağın altında kefensiz yatanları biz...

Alt 15-11-2007, 23:16
emre_onbey emre_onbey isimli üye şimdilik offline konumundadır

sevgili dostum nigar...

elbette bir gün yazınla...o kadar çok şey anlatmışsınki...öğrenci sorunları,ülke sorunları ve nihayetinde bunların gerçek sebebi insan sorunları...

doğruyu görebilen aklını ve yüreğine sonsuz selamlar...

dostça...emre onbey
Alt 29-11-2007, 14:52

teşk emre...sevgiyle
Alt 29-11-2007, 14:56

PAZARDI...

Bir yol hiç bu kadar ulaşılmaz olmadı.Yürek hiç bu kadar ağır gelmedi bedene,adımların gerisi hiç bu kadar ıslanmadı.Her gün geçtiğim,her gün umutla düşlediğim bu yol hiç bu kadar nefessiz,çaresiz bırakmadı beni...

Pazardı,hayat gibi değişen hava geceyi çoktan kundaklamıştı.Ninnisini ben yazdım gecenin.İçine buğulu gözler,sevdasız sözler bıraktım.Kim uyandırırsa geceyi lanetledim o yüreği.

Güvenme diyordu baba öğütleri,çok bağlanma diyordu anne sözleri.Eğitimin temeli değil miydi ''yaparak,yaşayarak öğrenme''.Yaşantılar bugunü de dün kılıyordu.Öğrendim...Geceden kaçarken gündüzlerde yaşadım hep.Kuraklaştı toprak...Ttuttuğum dallar kırılmaya mahkum.Yanmaya,yanarken beni de yakmaya...

Kasımdı...Pazardı...Gök hiç bu kadar uzak,yer hiç bukadar yakın olmamıştı.İnsan suretleri uçarak üstüme geliyor.Gözleri,ağızları birleşerek yanımdan geçiyordu.Bir taş hiç bu kadar hayat dolu gözükmemişti.Oturdum,yer uzaktı...Üstüme yıldızlar çöktü,ay dolandı başımda.Uzakta ateş topu.Yuvarlandıkça büyüdü,büyüdü...Durdu önümde!Elimi uzattım,el değildi uzanan.Beş yıldız parmak uçlarında,avuç çinde ay.Kendime baktım aynaların uzağında,kendime baktım gecenin aydınlığında.Kalbimi gördüm,ruhuyla görmeyen gözlerin varlığında...İçinde kibrit çöpü.

Ateş soğuk,ateş hüzün...Bir yol hiç bu kadar ölüm,hiç bu kadar hayat değildi.Suçlusu ben değilim yaşananların.Daha doğarken konulmuş yanıma,yaradılana sevda...Gece,uyandı isyanla.

Sevmek...İlgileri,sözleri,gözler,yüreği...Sev ilme hayalinden mi gelir sevmek.O eller değmeyecekse ellere,o sözleri duymayacaksa yürekler,sarmayacaksa kolları,gözleriyle ruhuna bakmayacaksa...Neyleyim böyle sevdayı diyorsan,bencillik değil midir sevgi?Somut olmalı herşey.Öyleki nüfus cüzdanına bile bakacaksın,kişiliğini kimliğinden arıyorsan.İspattır sözleri doğru yapan.

Yalandı yaşatılan,ömrümün en doğru yalanıydı yaşanışan...Kasımdı...Pazardı...Kepenklerini kapatmıştı umut satan dükkanlar.Bir söz hiç bu kadar haksız çıkarmamıştı,beni ben yapan yüreğimi.Haklıydı baba öğütleri,gerçekti anne sözleri.

Kasımdı...Pazardı...Her mevsim sonbahar,her gün pazar...Ömrümün en acı yalanıydı yaşatılan...

26 Kasım PAZAR_tesi

Alt 14-03-2008, 20:18
Gül Uğur Gül Uğur isimli üye şimdilik offline konumundadır

İnsanı bir kutuptan alıp başka bir kutuba götüren, orada durdurup şöyle bir düşündüren, sonra da bambaşka bir ruh haline büründürüp tekrar eski kutbuna döndüren güzel bir deneme okudum. "Pazardı"

sevgilerimle

Alt 14-03-2008, 22:56
Güzin Dündar Güzin Dündar isimli üye şimdilik offline konumundadır

Sevgili nigarr, İçindeki çelişkileri bu denliyalın dile getirişin iç sesini engellemeden,inandırıcı akıcıbir tarzoluşturmuş .Okunulası yazılar. Okuyucuyu sıkmadan. Umarım bu konuda ısrarcı olursun.Özgün biryazı dilinvar.Sakın yitirme. Sevgi ve dostlukla...

Fuzuli
Alt 26-05-2008, 18:22

değerli yorumlarınız için teşekkürler sayın gül uğur ve güzin dündar...umarım bu yazma ruhunu yitirmeyeceğim...

Seçenekler
Stil