Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > EDEBİYAT > Dilim / Türkçe'm, Kürtçe'm, Çerkesçe'm, Lazça'm

Seçenekler Stil
Alt 12-04-2008, 15:44
san_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
san_ san_ isimli üye şimdilik offline konumundadır

felsefe yapacaksak ayrı, ben düşüncelerimi ve endişelerimi yazdım.
sevgiyle kalın.
Alt 12-04-2008, 15:56
dilok dilok isimli üye şimdilik offline konumundadır

dilok - MSN üzeri Mesaj gönder

neden se cevabı önceden tahmin ettim... ama amacım felsefe yaparak konuyu dallandırmak değil... ama demek istediğim herkesin aynı bakış açısına sahip olmasını beklemek doğru değildir... Ben merkeziyetçi düşünce gelişimin değil tekliğin ve darlaşmanın ürünüdür...

madem farklı kültürler olarak iç içe yaşıyoruz öyleyse birbirimize karşı sorumluluklarımız olmalı...

onlarca kültürün olduğu anadolu da kültürel gelişim ancak kültürel faaliyetlerin ortaklaştırılması sağlanarak birbirine katkı sunması çerçevesinde ele alınmalı... aksi taktir de doğacak boşlukları elbette birileri dolduracaktır...

eleştirmek çok kolaydır... çünkü mükemmel olan hiç bir şey yoktur ve eksikliğin olduğu yerde eleştiri en meşru haktır...

ancak eleştiriler yapılırken daha faydalı olacak önerilerin gelişmesi gerekmektedir... alternatif yaratmadıkça sunulan eleştiriler temelsiz kalacaktır...

selamlar--saygılar...
Alt 12-04-2008, 23:12
san_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
san_ san_ isimli üye şimdilik offline konumundadır

beni iyi takibetmemişsiniz sevgili dilok. genel anlamda nasıl düşündüğümü farketmemişsiniz. ya da size anlatamamışım. hata benim.
doğrudur;
"eleştiriler yapılırken daha faydalı olacak önerilerin gelişmesi gerekmektedir... alternatif yaratmadıkça sunulan eleştiriler temelsiz kalacaktır..."
her alternatif doğruya götürmeyebilir.
Edited by: san_
Alt 26-02-2011, 22:58
emre gümüşdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
emre gümüşdoğan emre gümüşdoğan isimli üye şimdilik offline konumundadır
Administrator

emre gümüşdoğan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Dengbêjlik Geleneği Yazılı Kültüre Dönüştürüldü

Dengbêjlik Geleneği Yazılı Kültüre Dönüştürüldü

Kürt Edebiyatı'nın sözlü geleneği olan 'dengbêjlik' yapılan çalışmalarla yazılı kültür eseri haline dönüştürüldü.

Kürt Edebiyatı'nın sözlü geleneği olan 'dengbêjlik' yapılan çalışmalarla yazılı kültür eseri haline dönüştürüldü. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı, dengbêjlik geleneğini koruma altına alan Dengbêj Antolojisi'nin ikinci cildini tamamladı. Bir yıl boyunca değişik illerde süren çalışma ile ilgili olarak konuşan Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, antoloji çalışmasıyla yakın tarihe kadar sözlü bir gelenek olarak süren dengbêjliği yazılı bir kültür haline dönüştürdüklerini söyledi.

Dengbêj Evi kurararak Kürtlerin en önemli sözlü kültürünün taşıyıcısı olan dengbêjleri koruma altına alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı, bu geleneği yazılı bir kültür haline getimek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu geleneği hem şimdiki nesillerin iyi tanıması hem de denbêjlik geleneğinin tarihe kazandırılması için daha önce Dengbêj Antolojisi'nin birinci cildini hazırlayan Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı şimdi de antolojinin ikinci cildini hazırladı. Bir yıl boyunca süren çalışma için Erzurum, Muş, Doğu Beyazıt, Ağrı gibi pek çok il gezilerek dengbêjlerle tek tek görüşüldü. Dengbêjlerle yapılan tüm görüşmeler aynı zamanda kamerayla kayıt altına alındı. İçinde 80 dengbêjin kısa özyaşam öyküsü ve kılamlarının yer aldığı Dengbêj Antolojisi 345 sayfadan oluşuyor. Büyük bir ilgi görmesi beklenen antoloji iki bin adet basıldı.

Dengbêjlik Geleneği Artık Yazılı Bir Kültür
Dengbêj Antolojisi'nin ikinci cildi, Dengbêj Evi'nde Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Belediye Meclis Üyesi İhsan Uğur, pekçok denbêj ve DİAY-DER üyesi din adamlarının katılımıyla basına tanıtıldı. Burada bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, dengbêjlik geleneğinin Kürt tarihi içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu, bu çalışmayı ortaya koydukları için çok mutlu olduklarını söyledi. "İnsanlar Kürt kültüründen bahsettiği zaman ilk başta akla dengbêjlik geleneği geliyor. Dengbejlik; dedelerimizden babalarımızdan, büyükannelerimizden; saraylardan ve köşklerden bu yana süregelmiştir" diyen Cebe, bu geleneğin şimdi de Dengbêj Evi'nde sürdüğünü hatırlattı. Cebe, dengbêjliğin tarihten bu yana sözlü edebiyat olarak bugünlere geldiğini belirterek, "Ancak Dengbêj Antolojileri ile birlikte bu kültürü sözlü bir kültür olmaktan çıkararak, yazılı bir kültür haline dönüştürdük. Böylece bu geleneği geleceğe taşımış olduk" dedi. Dengbêj Antolojisi'nin üçüncü cildi için çalışmalara hemen başlayacaklarını kaydeden Cebe, dengbêjlik kültürü çalışmalarını derinleştireceklerini vurguladı.

Cihan Haber Ajansı

*emre gümüşdoğan

Seçenekler
Stil