Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > SAYFAM / Bir Emekle... > Deneme Sayfam

Seçenekler Stil
Alt 28-09-2013, 15:27
mete kaynaroğlu mete kaynaroğlu isimli üye şimdilik offline konumundadır

Standart Gezi Parkı Direnişi

Genellikle toplumsal yaşamın getirdiği tarihsel dönüşümler, insanların tarihsel bir süreç içinde bulunduklarının farkındalığında oluşmazlar. Dünyadaki insan topluluklarının üretim ve üretim ilişkilerinin özellikle artık vazgeçilemez evrensel yapısı beraberinde hızla gelişen iletişim ve aynı dilden konuşabilme özelliği artık geçmiş büyük devinimlerin aniden patlamalarla oluşan fark edilirliği yerine bizlere küçük küçük kıvılcımlarla dönüşümü fark edilir hale getirmektedir. Bence Gezi parkı direnişi Dünya’ da benzerlerinin yanında tarihe geçecek önemli bir “an” olarak sahneye çıktı.
Yabancılaşmanın beline atılmış bir tekme gibi.
Mamafih yabancılamaya neden olan toplumsal üretimin kapitalist biçimde yapılması sürecinde yabancılaşmanın beli kolaylıkla kırılmaz ama bundan sonra her toplumsal olayda “Bana da sor!” haykırışı, üretimimin sonuçları üzerinde karar alma ve kullanma yetisini oluşturacaktır.
Bu çok önemli bir toplumsal iş bölümünün de evrileceği anlamına geliyor. Yönetenle yönetilenler arasında adına “demokrasi” denen bu platformda “bana da sor” sesleri yönetilenlerin yönetime ortak olacağı sürece sokmaktadır ister istemez ve de bu da: yeni bir toplumsal ilişkiler düzeninin doğum sancıları olarak gözükmektedir.
Alt 02-10-2013, 16:28
unedem unedem isimli üye şimdilik offline konumundadır

Üretimin kendisinde söz sahibi değilseniz, sonucunda da söz sahibi olamazsınız. Zira bugün büyük kitleler,karar alma süreçlerinde yoksa, üretim sonucunda söz sahibi değilse, üretim süreçlerinde söz sahibi olmayışındandır.

Üretim süreçlerinde ise, üretim araçları kimin elindeyse söz sahibi de odur. Bu mülkiyet ilişkisinin hukuksal sonucudur.

Seçenekler
Stil