Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > İŞLİKLER (Atölyeler) > Usta / Çırak Sayfası

Seçenekler Stil
Alt 03-10-2008, 09:19
yılmaz arslan
Guest

"Sessizliğe borcum var birkaç kelime" diyen bir kişinin, şiir bilgisi 0 (sıfır) olmaz bence...Olsa olsa seçim ve okuma eksikliği vardır... Edited by: arslan yılmaz
Alt 03-10-2008, 09:21
yılmaz arslan
Guest

Al***305;nt***305;:
Esra Çallıoğlu
şiir hakkında sıfır bilgisi olanı da çırak alıyor musunuz acaba?
Sessizliğe borcum var birkaç kelime" diyen bir kişinin, şiir bilgisi 0 (sıfır) olmaz bence...Olsa olsa seçim ve okuma eksikliği vardır...
Alt 03-10-2008, 20:08
ogün kaymak ogün kaymak isimli üye şimdilik offline konumundadır

ogün kaymak - MSN üzeri Mesaj gönder ogün kaymak - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Al***305;nt***305;:
arslan yılmaz
Al***305;nt***305;:
Esra Çallıoğlu
şiir hakkında sıfır bilgisi olanı da çırak alıyor musunuz acaba?
Sessizliğe borcum var birkaç kelime" diyen bir kişinin, şiir bilgisi 0 (sıfır) olmaz bence...Olsa olsa seçim ve okuma eksikliği vardır...
yılmaz arslan dan kaçamazsınız!
Gayb suyunda incisine uzanan
Alt 08-10-2008, 11:30
93temmuz 93temmuz isimli üye şimdilik offline konumundadır

şiir konusunda usta arıyorum
Alt 08-10-2008, 23:44
esra saygı esra saygı isimli üye şimdilik offline konumundadır

esra saygı - MSN üzeri Mesaj gönder

Yılmaz bey ve o gün beni yüreklendirdiniz, bende usta arıyorum haberiniz ola.
Alt 04-11-2008, 19:05
ecemım ecemım isimli üye şimdilik offline konumundadır

bana sıırın kurallarını ögretecek usta arıyorum sıır yazmayı cok sevıyorum ama kurallarını bılmıyorum ögrenmek ıstıyorum saygılar
Alt 04-11-2008, 23:23
yılmaz arslan
Guest

ŞİİR YAZMA KONUSUNDA
ARTIK İŞE BAŞLAMA ZAMANI
GELDİ BENCE...

1.) Türkçe sözlük, imla kılavuzu, Dil Bilgisi kitabı alınmalı..
2.) Türk Şiir Antolojisi alınıp okunmalı...Şairlerin şiirlerinden kendi kişilikleri, ses ve yüreklerinin farkı ayırt edilene kadar bu antoloji(ler) okunmalı. Böylece hem onları birbirinden ayırır, hem de kendi sesinize yakın olanları bulmuş olursunuz.
3.) Şiirin arkaik yapısından günümüze kadar denenmiş çeşitli biçimleri vardır...Ülkemizde (Divan, Halk Şiiri ve çağdaş şiirdeki serbest tarzlar/ kalıplar vs.; dünyada haiku, renga, ballad, kaligramvs. tarzlar...Bunlar incelenmeli...
4.) Dünya şiirinin devasa isimleri keşfedilip onlar da okunmalı; Türk Şiiriyle/şairiyle bu dünyalı şairlerin şiirlerindeki konu/ses/biçim/üslup farkları ayırt edilmeli...Türkçenin olanakları ya da hangi dili kullanıyorsanız o dilin olanakları içinde kendinize yakın gelen veya sizin kuracağınız tarzda/yapıda şiirler denemelisiniz.
5) Doğru yazıp yazmadığınızdan emin olamadığınız sözcükler için Dil Bilgisi, imla kılavuzu ve sözlükleri yanınızdan ayırmamamlısınız.
6.) Şiir yanında diğer türlerde de çeşitli okumalar yapmalı, tiyatro-sinema izleme, opera-müzik dinleme etkinlikleri içinde olmalı, plastik sanatların diğer alanlarına da gönül düşürmelisiniz. gerekirse bir balığın adını şiirinizde kullanabilmek için, balık Kitabı okumalısınız...
7.) yazılan her şeyin şiir olmadığını gördükten sonra, en ufak tereddüte düşmeden o yazdıklarınızı yırtıp atmalı, en azından gözden ırak tutmalısınız. İçinize sinene kadar yeniden yeniden yaratmalısınız. Eğer saklama yoluna giderseniz, sonraki zamanlarda geldiğiniz noktayla kıyaslama için kullanabilirsiniz yırtmadığınız şiirleri.
8.) Şiir dilinin, günlük kullanımdaki dilden (gidimli dil) farkı olduğunu, işin içinde söz sanatları, imge-simge/sembol, metafor vb. başka bileşenler olduğunu görmelisiniz.
9.) yaşadığımız topraklarda veya evrenin herhangi bir yerinde yaşanları konu olarak alsanız bile, aynı biçimde işlememeli, kendi üslubunuzla okura/kendinize seslenmeli, çokça kullannılmış konulardan kaçınmalısınız. mesela en çok aşk şiiri yazılıyor her yerde. Bu temaya en son baş vurmalı, ürün yaratmalısınız.
10.) Şiir için belirli bir yazma/okuma kuralı olmadığını bilmeli, "Ne kadar şiir varsa, o kadar da şiir kuralı vardır...Kurallar, şiirlerden çıkar. Kuramlar şiir yazdırıp yaratmaz, kuramlar da şiirden çıkar." düsturunun altındaki nüansı algılayabilmelisiniz...
11.) Günümüz edebiyat dergilerini ve buralarda yazan isimleri sıkı sıkı takip etmek gerekli...

* Yazmak, yazışmak, sormak veya eklemek istediğiniz noktalarda, tüm arkadaşlardan hem ilgi/hem destek bekliyorum. çekinmeye, kaçınmaya, korkmaya, kaygıya gerek yok.Bu konuda bilgi/destek sunacak arkadaşlar olduğunu biliyorum.Edited by: yılmaz arslan
Alt 10-11-2008, 19:42
esra saygı esra saygı isimli üye şimdilik offline konumundadır

esra saygı - MSN üzeri Mesaj gönder

hocam ödev vermeyecek misiniz? verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
Alt 11-11-2008, 04:54
yılmaz arslan
Guest

Sevgili Esra,
ödev olarak almayın yazdıklarımı...Ancak okuma/ ayıklama/ damıtma/ birikme/ biriktirmeetkinliği olarak alın lütfen...Bu çalışma için yazdığım diğer alana da bakınız...
Alt 12-11-2008, 17:15
ecemım ecemım isimli üye şimdilik offline konumundadır

verdiginiz bilgiler icin tesekkürler

Seçenekler
Stil