Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > İMZALAR > Deneme

Seçenekler Stil
Alt 03-10-2013, 20:20
Hüseyin Korkmaz Hüseyin Korkmaz isimli üye şimdilik offline konumundadır

Hüseyin Korkmaz - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart SAKLI DEFTER

Hayatın Sol Çizgisi: Metin Kurt (1948-2012)

“Hayat fena halde futbola benzer”

Metin Kurt, Sol mücadele yoldaşı! Yalnızlık sahasında sol forvet oyuncusu. Çünkü hep hayatın kalesine gol atmayı severdi. Futbola sendikalaşmayı getiren, örgütlü toplum- örgütlü futbol- güzel yaşam şiarına uygun duruşu, onu sol geleneğin yıldızı yaptı. Tribünlere onur, güven ve dostluk selamıdır Metin Kurt.

Ezen kapitalist sisteme karşı duruşuyla mücadelesini başlatan Metin Kurt; Spor-Sen’i kurarak ezilen, işsiz kalan veya bir meta gibi alınıp, satılan futbol emekçilerinin haklarını savunmuş ve bu nedenle maçlarda kadro dışı bırakılmış bir önderdi. Onlar ki, maçlarda kadro dışı bırakılmasına rağmen hepimizin kalpler ve sevgi sahasında ilk 11’de oynamasını engel olamadılar asla!

Futbol-siyaset yaşamına damgasını vurmuş, sadece değerleri unutan insana değerlerini hatırlatmaya çalışan, sosyalistliği halk tabanına yayan Metin Kurt, Başbakanı proteste etmek istediği için önce bir kısım ‘dostları’ tarafından sonra da Spor-Sen’den kendisine kınama cezası istenir. Bu onurlu duruşa karşı gösterilen bu tutuma dayanamayan Metin Kurt “Biz bu sendikayı gerçekten spor emekçilerinin haklarını korumak, spor alanını doldurmak, diğer sendikal hareketlere örnek olabilmek için kurduk” deyip ayrılır ve yine rahat duramaz kendisini destekleyen emekçileriyle Spor-Emek-Sen’i kurar. İşte böyle yalnız ve güçlü bir savaşçıydı Metin Kurt.

Metin Kurt: “Ben ancak bu takımın iyi bir öğrencisi olurum.”
Metin Kurt’un 11’i şöyleydi:

Mustafa Suphi - Nazım Hikmet – Kemal Türkler – Behice Boran – Ahmed Arif - Sinan Cemgil – Mahir Çayan – Harun Karadeniz – Ahmet Kaya - Yılmaz Güney – Deniz Gezmiş.

Halka yakın olmak için kanatta oynuyordun ölene dek bilirim Metin abi. Türk siyasetinin de Sol Açık’ıydın. Teknik adam olarak Mustafa Suphi’yi defansta bıraktın! Nazım Hikmet, Sermayespor’a karşı iyi bir kaleci belli! Kemal Türkler’e hafiften omuz değdirdin mi bilemem Forvet kardeşliğinizce! Barışseverler Güvercini Behice Boran diye bağır tribünlere ve defans oyuncunu cesaretlendir. Ahmet Arif; cesur bir Orta Saha Oyuncusu işte! Sinan Cemgil; Devrimspor’un en genç üç unutulmaz sözcük golü attı senin için; “Yankee go home." Mahir Çayan; gepgenç Devrimspor forveti, iyi oyuncudur asla pes etmez! Evet, Harun Karadeeniz Sermayespor’un faulüyle erken oyun dışı kaldı, üzülme! Ahmet Kaya; forma numarası 44 ile en güzel sesli Liberoydu Devrimspor’da! Yılmaz Güney, Devrimspor’un çirkin kaptanı ve iyi bir Stoperdi! Deniz Gezmiş, hakem devlet tarafından haksız yere oyundan atılmasaydı inan Devrimspor kazanacaktı!

İyi bir 11’liye sahipti. Onun için her şey mücadele demek olduğu gülüşünden nasıl da belli! Hayatta kalma ve futbolla ödenen yılların hesabı, bu kimlik! Sömürü üzerine inşa edilen her türlü paslaşmaları bozan ve aldığı pası gole çeviren iyi bir emekçi kendisi. Ticari kaygıları olan para babalarına iyi bir oğul da olmadı. Gönül şirketi vardı o kadar, onunda sermayesi emekçi halkların sevgisiydi. Bu insafsız düzene hep karşı çıktı, akçeli işlere bulaşmış patronlara ve dönen oyunlara kayıtsız kalamazdı ki ‘Çizgi Metin’!

‘Çizgi Metin’di o. Hep meşin yuvarlak dip köşe koşar, belki kendi kendine birer maç çıkarır kapital oyuncuyla ve yener her seferinde! Görünmez bir perde korur onu çünkü. Sahaların çimlerini teriyle suladığı bastığı çimenin koyu yeşilinden nasıl da belirgin. Renklerin kardeşliği adına bir kez bakın, uzaktan da olsa Metin Kurt’u sevin. Tribünler de başlar ilk heyecan siz bunu duydunuz, kalp çarpıntısı olur çıkarsınız baştan aşağı. Uzaktan her maç bana yenilgiydi, sizi zafer çığlığı süslese de. Ondan belki; şimdi her maç da biraz daha kalbim derim! Kalbim, Metin Kurt sessizliği yani!-- işte duydunuz, gözlerden başlar yok oluş. Beni öylesine yenilgi kıldınız ki; her ölüm az da olsa beni yakalar.

Hepimiz yalnızlık antrenörüydük. Haklıydık. Hayır, anarşist bir kalple yenilgi de güzeldi be abi. 1 Mayıs dedik takvimdeki yanık güne. Tazelenen umuda Metin Kurt sesini ekledik. Hayır, ben seyircisiz güldüm de, ah o Metin Kurt efsanesini göremediğimden mi böyle buruk
yara her futbol karşılaşması bana! Futbol, mafya sektörleşmesinde açık ara önde ya beni sustuğum her bıçak kanatsın. Bu öğüdü demem siz de, denize taş atmak gibi sönük; ben de derinler de alın terine merhamet ve saygı sözü. Beni bir kez de yazı sahasında söz koştururken seyredin ve kulağa değen birer tezahürat kılın beni! Ben, hayatın yaşam kalesine atılan gollerle zaten çoktan yenildim. Tıpkı Metin Kurt’un ölüme yenilişi gibi!

Futboluyla en güzeli şiiri yazan Metin Kurt, keşke başkaldırırın en güzel şiirini tamamlayabilseydi.
“Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür / ve bir orman gibi kardeşçesine / bu davet bizim!”

Hûseyin Korkmaz

Deve Dergisi Ağustos 2013
Eklenmiş Resmin önizlemesi
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  metin 1.jpg
Görüntüleme: 573
Büyüklüğü:  13,7 KB (Kilobyte)   Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  metin 2.jpg
Görüntüleme: 498
Büyüklüğü:  23,0 KB (Kilobyte)   Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  1383559_10201135316837772_2131589892_n.jpg
Görüntüleme: 572
Büyüklüğü:  30,8 KB (Kilobyte)  

Hüseyin Korkmaz
Alt 17-02-2014, 21:18
Hüseyin Korkmaz Hüseyin Korkmaz isimli üye şimdilik offline konumundadır

Hüseyin Korkmaz - MSN üzeri Mesaj gönder

KIRIK GÜN TOPLAYICIINDAN NOTLAR -1

/+
Gün toplayıcısı: Şair, yıkık günleri toplar. Biriktirir. Şiirin malzemesidir o günler, yaşam alanı yaratmak için zaruridir hem de. Her kim yıkık günlerini atmadan biriktirir, günü gelince kullanırım derse o kazanç yapar. Çünkü bizler hüzünlerden, dertlerden, mutluluklardan, hayâllerden, aşklardan ve gün kırıklarından hayat yapmasını bilenlerdeniz. Ey şair, yüce gönül eskicisi, kalbin güller ve güzeller yurdu olsun! Hadi durma kuşan yalnızlığını, sokağa sız!

/+
Kayboluş serüveninde a'nın şapkası da var: Türkiye her zamanki çalkantılı dönemlerini yaşıyor; ölümler, göçler, eşitsizler, ötekileştirmeler, adaletsizlikler, katliamlar ülkemin kaderi! "Kader, seçimlerimizin sonucudur" yoksa bizler mi demokrasi adına zulme alkış tutuyoruz? Evet şair, doğru, güzel ve iyi olanı size müjdeledi. Duyun ve görün! Şiir, ruhun iç dinamiğini hareket ettirir. Devinen bilinç yerinde duramaz; hep iyi ve doğru ve güzele yürür ve yürümek ister. Bu serüven adaletli bir hayatın mümkün olabileceğini fısıldadı!
Sahi, a'nın şapkası nerde? Rüzgar; dağlarda, ovalarda, kırlarda ve en çok da yayla kızlarının seslerinde dip köşe şapkasını arar durur. Bu hâline üzülmemek ağlamamak elimde değil ki! Ben ihtiyar çocuk olarak vardım huzuruna, dedim ki: Mekânın yok, âşk katında!

/+
Kendimi ararım kendimde: Hüseyinler arasında kayıbım bu doğru. Belki bir kırık aynadır şiirsel sözlerim, kırk parçanın kırkında da yaşım eksik olsa da! İkinci yeni çarşısında hâkkın gülleri sıra sıra; dost nazarında şiir divanına yüz sürdüm haberiniz ola! Şiir gönüllü kalbiniz yok mu imgelerin efendisi gibi!

/+
Şiir hasadı ayaklanması: İradenin fonksiyonu hayat- şiir denkleşmesini sağladığında aklın süzgecinden geçen anlamların birikintisi şiirde yerini alır.

/+
Şiirin karakter analizi: Mürekkebi kandan süzme işlemi sonucu ortaya çıkan büyü. Yaşamın bıraktığı izleri sezgisel çoğalışla sunan şair, yaşamın ederi olarak duyarlı bir bilinç, hissetme yetisi olan bir zeka, şiir için karşı konulamaz saygı ve özveri kazandı. O gizil mağara duvarına çizilen resimden doğan şiir, kutsal kabullenirliği olan bir başlangıç noktasıydı! Şiir, her tür tükenirliliğin direnci ve hayata hesap verme ve hayattan hesap sorma iradesine sahip. Yalnızlığın panzeri sezgidir, şiir karakterinde bol miktarda mevcuttur.

/+
Ruhsal arınma: Şiir.

/+
Ah! O “hüznügüzel” günler: Şimdi darmadağın bir hayat yaşadığımı bilemezsiniz. Merak ediyorsanız kalbinize bakabilirsiniz. Yapayalnız ve yapayanlış şeylerinizin toplamıyım. Dağınık su, yatağım üşüyen yaz misâli! Yazlar üşümez deme, öyle üşürler ki, onu kucaklayacak tanrısı yoksa hele de!

/+
Esmer boşluğa sitem sağanağı: Temmuzun son kanat alışıydı bugün! Neden gecikmeli yaşadım ki; “şimdi” boynunu eğmiş, anı’nın kapısı açık kalsın bari. Kapama. İçine hayat dolabilir, unutma! Bir şair der ki; “ şiir, hayatın ağrıyan yarasıdır”. Yoksa şiir ağrısı mı kalbimdeki bu sarsıntı! Sözcük, dilimizde kabuklanır ve dökülür nasılsa, giderim deme, giden günlerin yükü ağır olur!

/+
Bir şiiri yaşamak: Gözleri var ki, yangın karası, uçsuz bir derinlik gibi insanı intihara özendirir; gülüşü vardı, sert iklimlerin çiçek neşesi ya da her an kendine ağlamaya hazır güz solgunu ve bense onları daha çok kuşa benzetirim gelip konar diye olasılık dalına. Dizeleri gül ve kuş incisi. Yarasını ilk önce bir göz açmıştır ve kanatmıştır belli ki. Karanfile ağlar olmaz, kır çiçeğine yalvarır ses vermez, son bir umudu gülü görür varır yanına, yüzüne bile bakmaz ki aşk; düşünür bir Hüseyin’den kaç şair ve o şairden kaç şiir çıkar.

/+
Kışkırtıcı farkındalık nasıl yaratılır: Sessizlik ruhu yonttukça, içinden aşk, sevgi, hüzün, merhametlik heykeli yükselecek. Geçmişine in, içine çöreklenmiş karanlığı güneşe çıkart, çünkü şiir, bizim eserimiz!

/+
Kutsal yakarış için bir öneri: Papa Wallenda: Hayat ip üstündedir, gerisi hep beklemektir.

/+
Kayısı ağaçlarında cırcır böceklerinin kabuktan çıkma sancıları: Cırcır böceklerinin kabuklarını biriktirme koleksiyonum da kabuğunu atamamış sancılara rastladım.

Akatalpa Dergisi .../...

Hûseyin Korkmaz

Hüseyin Korkmaz

Seçenekler
Stil