Şiir Akademisi - Ana Sayfa

Geri git   Şiir Akademisi Forum > ANLIK YAZIM PAYLAŞIM > Yarışmalar - Konulu, Süreli Yazım Çalışmaları

Seçenekler Stil
Alt 06-07-2012, 17:56
irfan mutluer irfan mutluer isimli üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

3- MOR PARMAKLAR / Fatma Gür

Rami: Özel nedenlerden dolayı değerlendirme çalışmalarına katılamamıştır.

Gül Uğur:Mor Parmaklar, derin bir iç sızısı ile birlikte yürürken, kulağı sarmalayıp bütün hücrelere yayılan sağlam bir melodi.

Emin Eser: ...Öykülerin daha nitelikli yazılacağı umuduyla okumaya başlayınca karşımda kötü öyküler duruyordu...neyse, puanlamam ilk üç öykü için, 40 son öykü 50... birinci çıkmaz bana göre...Şayet birinci için yeteri puan olmazsa birincilik seçilmesin...

Aysel Ekiz:Sayın Fatma Gür’ü öncelikle gerçekten yazmaya gönül verdiği için kutluyorum.Kendisini daha önceki yarışmalardan hatırlıyorum.Mor Parmaklar,başka bir öykünün olabilirdi diye düşünüyorum.Çünkü öykünün ana kurgusunda sona kadar,merkezde mor parmaklı genç yok ki.Ben açıkcası başlığı okuyunca bir işçi öyküsü okuyacağımı düşündüm nedense.Merkezde öykü anlatıcısı kız,ablası duruyor.Öykü dilini başarılı bulduğum yazarın ilk cümle seçişleri de etkili.Kendisinden çok güzel öyküler okuyacağımıza inanıyorum.

Cahit Kaya:Kurgu, anlatım çok güzel, açık, akıcı anlaşılır.

Ablamla amcamın kuaför salonunda çalışıyoruz, meslek öğreniyoruz, Paragraf yapılmalı

Ben küçülmüş, kırılmış, incinmiş yavru bir köpek gibi tekmeler bedenime değdikçe bir köşeye büzülüyordum. Anlatım açık değil.

annem : “Çıkmıyoruz!” diye diklendi babama, çıkmadı, ben de çıkmadım. Satırbaşı yapmak daha iyi…
Babam: “Bu piç kandırmış kızı, bu piç soğutmuş kızı nişanlısından.”
Salona, babamla Ali’nin yanına geldik. gittik mi

Ali’yi önce tanıyamadım. Ali hakkında önce bilgi verilse iyi olurdu.
Kişi konuşmalarını satırbaşı yaparsan konuşmalar anlaşılır olur.

Senin eve gelmeni beklemedik hiç. Bekledik olması gerekir. Ondan önceki tümceler katlanmakla ilgili… Bundan sonraki açıklamalar uygun, paragraf

Seda Han Doukas: Özel nedenlerden dolayı değerlendirme çalışmalarına katılamamıştır.

İrfan Mutluer: Şiir Akademisi öykü yarışmalarına neredeyse aralıksız katılan Fatma Gür’ü öncelikle bir kez daha kutlamak istiyorum. O, acıyı işleyen, kadının toplumdaki yerini sorgulayan duyarlı öyküleriyle katıldığı yarışmalara hep renk kattı. Katılımlarının devamını diliyorum.
Öyküye gelince; “MOR PARMAKLAR” öncelikle ismiyle tam örtüşemeyen bir öykü. Başka bir simi olsa daha iyi olacakmış gibi geliyor bana. Cümle kurguları, öykünün gerilimi, kurgusu, duyarlılığı, türe uygunluğu yerli yerinde ancak değinmek istediğim birkaç cümle var. İnceleyelim:
Birinci paragraf üzerinde fazla emek harcanmamış, üzerinde düşünülmemiş. Giriş cümlesi bulunmuş fakat diğerleri ısınma turlarından öteye fazla gidememiş. Birçok kelime ve cümle gereksiz. Bazıları değiştirilmeli. Bazıları atılmalı…
Şöyle olabilirdi: Babam, tekmeleri, tokatları indirdikçe “Bilmiyorum, yemin ederim, ablam benimle kendisiyle ilgili tek kelime konuşmaz.” diye bağırıyordum. Babam duymuyordu, sövüyor, sayıyor, öfkeden gözleri yuvalarından fırlıyordu.”… gibi.
Yazılı olan haliyle babanın vuruşları hafifliyor, paragraf arada durup nefes alıyor. Böyle olunca da etkisi kayboluyor.
Bir cümle daha alalım: “Bir gün olsun babamla, annemle tartıştığını görmedim, duymadım.” Sorunsuz bir cümle gibi görünse de, öykü boyunca babanın şiddete meyilli oluşu göründüğü için bu iki kelimenin (babamla-annemle) yer değiştirmesi gerekir. Baba yükleme daha fazla yaklaşmalı ki, şiddete daha yakın kişi olsun. Alıntılanan cümlede anne şiddete babadan daha yakın duruyor!
Bir de zaman kaymasına değinelim: Öykü şimdiki zamanla başlar. Baba tekmeleri, tokatları indirmektedir. Olay şu an yaşanmaktadır! Üçüncü paragraf geçmişe dönük bir geniş zaman cümlesiyle başlar: “Ne yazık ki bunu bizimkilere söyleyemedi…” “di”li geçmiş zaman, geniş zamana dönüşür. Baba engellemiş, abla susmuştur… Dördüncü paragraf ise ilginçtir: “Babamın tekmelerini yerken dünya kadar şey geçiyordu aklımdan, hem ağlıyor hem de size anlattıklarım peş peşe öyle hızlı geçiyordu ki gözümün önünden.” Sorun yok gibi görünse de olay şu anda yaşanırken, bize anlatılanlar geride kalmıştır. Biz bu olayı olduktan sonra, bize anlatıldıktan sonra biliyoruz. Öyleyse yazarın “size anlattıklarım” dememesi gerekir. Böyle deyince de zaman kaymış oluyor!
Yazın yolculuğunda başarılar diliyorum…
Alt 06-07-2012, 21:20
Hüseyin Korkmaz Hüseyin Korkmaz isimli üye şimdilik offline konumundadır

Hüseyin Korkmaz - MSN üzeri Mesaj gönder

Yarışmaya katılanları ve 1. seçilen Fatma Gür'ü tüm içtenliğimle kutlarım.. Güzel bir öykü okuduk, zenginleştik.

Seçici kurula da teşekkürlerimi sunarım.

Hüseyin Korkmaz
Alt 08-07-2012, 22:39
Super Moderator

4- GÖZLÜK / Öztekin Düzgün

Rami: Özel nedenlerden dolayı değerlendirme çalışmalarına katılamamıştır.

Gül Uğur:Öyküde izlenilecek bir yol ve aydınlatıcı bir ışık bulamıyorum. Biraz daha emek her şeyi düzeltecektir.

Emin Eser: ...Öykülerin daha nitelikli yazılacağı umuduyla okumaya başlayınca karşımda kötü öyküler duruyordu...neyse, puanlamam ilk üç öykü için, 40 son öykü 50... birinci çıkmaz bana göre...Şayet birinci için yeteri puan olmazsa birincilik seçilmesin...

Aysel Ekiz:Güzel bir kurgu.Dille,anlatımla zenginleşip bir kez daha yazılabilir..Yeniden denenebilir.Gereksiz sıfat,sözcük arındırmaları yapılırsa daha başarılı olacaktır.Mesela asi bir ejderha…ejderhalar zaten asidir..Yani ben hiç uysal bir ejderha okuduğumu,dinlediğimi hatırlamıyorum.İsmi asi bir kere:Ejderha…Keza boğazıma düğüm ceviz nereden çıktı..oturmamış bu yeni söz gurubu..Yeni olmak adına zorlama yapılmamalı diye düşünüyorum..Yeni olacaksa da gerçekten yeni olmalı..Fakat yazarının başarılı bir öykü dili yakaladığını söylemeliyim.Tebrik ediyorum kendisini.Güzel öykülerini okumak dileği ile.

Cahit Kaya:Güzel bir öykü,
Abimdeki bu bilinç lisedeyken okuldan kovulduğum zaman yanımda olmasını sağlamıştı. (Okuldan sözcüğüne gerek yok) özneden sonra virgül,

Seda Han Doukas: Özel nedenlerden dolayı değerlendirme çalışmalarına katılamamıştır.

İrfan Mutluer:“Gözlük” neredeyse hatasız, okuru yormayan cümle kurgularıyla, kolay okunan, anlaşılan bir öykü. Derinliği olmayan, satır araları bırakmayan bir öykü. Anlaşılır, kolay gibi görünen öyküler yazmak çok zordur fakat “Gözlük” henüz bu aşamaya gelememiş bir öykü. Okurken bende uyandırdığı ilk izlenim, yazarının kötü çeviriler okumuş olması oldu. Çünkü bazı cümle kurguları ancak kötü çevirilerde rastlanır türden. Örnek verelim: “Akşamları iş dönüşünde mutlaka eli dolu eve gelir, bana çikolata, şeker gibi…” “Düğünlerde çok iyi halay çeken ve her düğüne gelenin, oyunlarını görmek istediği üç-beş genç arasında o da vardı.” “Bir kına gecesinde gözle onu ve arkadaşlarını arardı.” “Daha az konuşur oldu, daha az güler oldu.” “Küçük yaşlarda geldiği İstanbul’u bir aralık günü terk edişi, sonbahardan yorgun dönen rüzgârı asi bir ejderhaya çeviriyordu.”
Kurguya gelince; her ne kadar son paragrafla bağlantılı olsa da ilk paragraf öykünün gereksiz bir bölümü. Öykü “Abim gitti…” cümlesiyle başlasa daha çok dikkat çeker,okuru öyküye bağlardı. (Ayrıca şair- deniz- esin (ilham) sözcüklerinin ve bu sözcüklerle gelinen yerin öyküyle hiçbir ilgisi yok.)
Abinin gidişi, neden gittiği sorgulanmamış, duygusal göndermelerle geçiştirilmiş. Zaten öyküyü oluşturan da bu duygusal göndermeler. (Ya da duygusal çağrışımlar.) Oysa abinin gidişi, gitmek zorunda oluşu sorgulanmalıydı. Bu duygusallığın ötesine geçememiş öykü, geçemediği için de yüzeysel kalmış.
Süslü cümlelerden sakınır, fazla kelimelerden temizlenir ve tekrar tekrar yazılırsa iyi bir öykü olabilir diye düşünüyorum. Yazın yolculuğunda başarılar dileğimle…
Alt 11-07-2012, 16:01
aysun colak aysun colak isimli üye şimdilik offline konumundadır

İzlerken bile çok şey öğreniyorum, okul gibi.
Yarışmacılara ve emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Alt 12-07-2012, 22:12
Super Moderator

Al***305;nt***305;:
aysun colak Mesaj***305; g***246;ster
İzlerken bile çok şey öğreniyorum, okul gibi.
Yarışmacılara ve emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Yola çıkarken hedefimiz buydu. (Daha çok bir atölye çalışması olmasına dikkat ediyoruz.) Doğru yolda olmak sevindirdi beni.
Teşekkürler sevgili Aysun Çolak, dostlukla...

Seçenekler
Stil