Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-08-2014, 10:13
mete kaynaroğlu mete kaynaroğlu isimli üye şimdilik offline konumundadır

Alternatif edebiyat

“Postmodernizm” diye anılıyor ve eleştiri görüyor birçok akım ve de ortaya çıkan her düşünce biçimi.

Nedir sık sık adı geçen bu akım?

Küresel gelişme ile birlikte anılan bu akım; asıl olarak salt tüketime dayanan ve günümüzde: “güne sahip ol” mantığının yarattığı bir oluşumun şekillenmesinden ibaret sadece.

Global kapitalizmin yarattığı bir olgu bu. Pazar evrensel bir hal aldıkça, değişmez sanılan her şey, pazarın oluşturduğu biçime göre alınır satılır bir hale getirilmekte ve tüketime sunulmaktadır. Bu süreç içinde oluşan üretenin, tüketen ile birlikte üretilen ve tüketilen bir yaşam biçimi oluşmasıdır aslolan. Aslında her şeyiyle olağan gelen bu durumun gerçekte arkasında başka dinamikler yatmaktadır. O dinamikte; üretim ve tüketim sürecinde ürünün azami “yarar veya kullanım” amacını gütmemesi, salt o anın tüketimine ve satışına yönelik amaç gütmesi biçiminde tezahür etmesidir.

Gelişen bu yeni durumun ardından edebiyat için ortaya çıkan durum ise; kabaca, adı “edebiyat sektörü” dediğimiz bir tür üretime ve tüketilmeye dayanan pazar ilişkisi oluşumunu beraberinde getirir. Bu sektörde de üretim ve tüketim zinciri vardır. Dolayısıyla üreten ve tüketen gruplar esas aktörlerdir ve de bütün bunlar satışa sunulan meta ve ardında ki kâr kaygılarını taşır.

Bu süreç, hem günümüz pazar ekonomisi dinamikleri içinde çok hızlı işlemekte, hem da yazar ya da sanatçı ve hem de onların eserlerinin sürekli tüketimine dayanan ve de bir başka deyişle satışa sunulmuş birer metalar haline dönüşmesini ortaya çıkarmaktadır. İşin garibi bu işe yatırım yapan sermaye açısından yazarı bile tüketim nesnesi haline dönüşür. Tabi ki bu durum; yazarını da eserini de sürekli olarak tükettirilmesine sebep olur. Çünkü ancak çark böyle dönmektedir. Yine aynı zamanda bu durum, her üretim sektörüne matuf olduğundan bu önemli yazınla birlikte, yeni bir tür tüketime dayanan ve onun üzerine kurulu yaşam biçimi ve kültürü ortaya çıkarmaktadır.

Yani…

Binlerce nitelikli okuyucu kitlesi yerine milyonlarca tüketen okuyucu “kütlesi” “Pazar” dinamikleri açısından “müşteri hedef kitlesi” haline gelmektedir.

İyi bir meta satışı açısından hedef kitle milyonlarca okuryazar kimliğinde olan kişidir. Ondan sonrası ise bu nitelikleri belirlenmeyen ya da niteliklerinin yükseltilmesini hedeflemeyen edebiyat ve kültür sektörünün, milyonlarca tüketicisinin basit ihtiyaçlarını hedef alan meta üretmek amacı olmasıdır. Böylece; bu işin ticari aktörleri tarafından oluşturulan “format” lar ortaya çıkarılmakta ve nitelik göz ardı ettirilmektedir.

Bu sözcükle her karşılaştığımda ve gelişen bu olgu karşısında edebiyat için oluşturulmuş “Web”, “Forum” ve de “Fanzin” sayfalarını gördüğümde ne yalan söyleyeyim yüreğime epey bir su serpilmiş oluyor.

Kim bilir bu tür adımlar yeni yeni oluşan ve “Pazar Dinamikleri” dışında “Alternatif Edebiyat” ın ilk adımları olacaktır.