Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17-04-2014, 12:01
mete kaynaroğlu mete kaynaroğlu isimli üye şimdilik offline konumundadır

18 / 1

Yine aynı sorumu soracağım...

“Erkek egemen toplumdan” rahatsız mısınız?

O halde onu var eden koşulları da gözden geçirmeniz gerekecek.

Ben, bunun mülkiyet ilişkilerinin getirdiği bir egemenlik biçimi olduğunu söylüyorum. Peki, siz ne diyeceksiniz buna karşı?

Korkarım cevabınız, bir hiç...

Değişim istiyor ve egemenliği oluşturan koşulların kalkmasından yanaysanız, o zaman daha fazla cesarete ve bilgiye ihtiyacınız var demektir.

Aksi takdirde kadınların sürekli olarak ezilmişliğinden bahsetmek gına getirecek bir gün.

18 / 2

Geçenlerde bir şiirin “ahlâk” düzeyi üzerine yapılan bir tartışmaya şahit oldum.

Bir metinden kalkılarak, şairin “edepsizliği” bile söz konusu oldu neredeyse.

Bir metin yazıcısının, hayal kahramanlarının katil olması size yazarın katillere ilgi duyduğu gerçeğini verir mi?

Bence hayır.

Marjinal bir dil ile kaleme alınan bir şiir de şairin gerçekliğini yansıtmaz. Şair hakkında bir gerçekliğe ulaşmak, onun şiirlerinin uzun süren takibi ardından mümkün olabilir ancak.

Şairin kendi dilini oluştururken seçmiş olduğu üslubun, hangi zorunluluklardan kaynaklandığını belirlemekte yarar vardır. Yoksa acele okunan metinlerin ardından verilen acele karaların; gerçekte ciddi olarak sizi bir okur değil de tüketim nesnesini bir hamlede tüketen sıradan bir tüketiciye indirgemiş olacaktır.

Hâlbuki biz aslında edebiyatseverler değil miyiz? Bu acelemiz niye?

18 / 3

İnsanları, kendi ahlaki değer yargılarınız içinde kalarak onlara “ahlâklı” ve “düzgün kişilikler” olmayı önermek ve kendi formatlarınızda değişime zorlamak ciddi bir iştir...

Diyebilirsiniz ki;

Bir şairin kullandığı dil ve üslubuna ilişkin yapılan eleştiri, gerçekte “ahlâka” ve “düzgün kişiliğe” ilişkin önerilen şeyler değildir.

Hayır!

Yanılırsınız... Bir şairin kullandığı dil üzerinden yaptığınız eleştiri doğrudan budur.

Ve aslında sizin kullandığınız dil sizin için gerçek yanıltıcıdır.

18 / 4

İnsan ilişkileri içinde fizik kanunları geçerli midir?

Hani büyük kütlenin, küçük kütleyi çektiği ve içine kattığı gibi...

Ya da elektronların birbirlerini çekip veya ittiği gibi...

Bugünlerde bir anaforun içinde, sanki iki ayrı merkez kaç kuvvetin etrafında yoğunlaşmanın oluşturduğu savrulmayı yaşıyor toplumumuz...

Gün güne uymuyor, dünden güne fayda yok...

03.02.2007