Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-01-2014, 11:03
mete kaynaroğlu mete kaynaroğlu isimli üye şimdilik offline konumundadır

12 / 1

Bayılıyorum hanımların şu; “Erkek egemen toplum” diye başlayarak yaptıkları açıklamalara...

“Erkek egemen” ne demek? Bu sözcük sadece “erkeğin gücü” anlamında mı kullanılıyor?

Bence hayır... Bu sözcük aslında toplumsal yaşam içindeki ilişkileri ifade etmektedir.

Yani üretim ilişkilerini...

Böylece “erkek egemen toplum” kavramı pek ekonomik kategori olmasa bile mülkiyet erkeğin demek anlamına gelmektedir. Üretim ilişkilerini belirleyen de bu mülkiyet ilişkileridir.

Hanımlar “erkek egemen toplumdan” oldukça şikâyetçilerdir. Bu ilişkiler içinde kendi özgürlüklerinin yok olduğunu düşünmektedirler. Ve tabii bunu da mülkiyet ilişkilerini sorgulamadan yapmaktadırlar.

Kendi cinselliklerinin bastırılmasını ve bu konudaki özgürlüklerinin yok sayılmasını da işte bu kadarcık bir kavramla açıklamaya çalışırlar.

Ama... O zamanda geriye bir soru kalıyor...

Bu durumda şikayet ettiğiniz “erkek egemen toplumu” değiştirmek için mülkiyet ilişkilerini değiştirmeniz gerekmiyor mu?

12 / 2

Canlı ve parlak renkler nerede bulunur sizce?

Tarlada, dağda, ormanda görürsünüz bu canlı ve parlak renkleri...

Kahverengidir toprak rengi. Bizi besleyen bir kaynak... Ölürken de kara oluverir rengi... Sarı; ekin demek... Toprağı eken çiftçi için nasıl anlamladır toprağın rengi ile sarı renk... Yeşil; çayır demektir... Besicilikle uğraşanlar için nasıl da kıymetlidir çayır. Balıkçı için mavi renk, denizin rengi. Barışın rengi...

Ah! Âşıklar için de kırmızı renk... Onu unutmayalım.

Bir köyde yaşıyorsanız nasıl da kıymetlidir kır çiçekleri. Mor mesela... Tarlalarda oluveren ateş rengi gelincik kırmızısı mesela... Beyaz papatya rengi. Hani gelinlerin giydiği elbise rengi saflık ve temizliği anlatan.

Dildir insan yaşamında bütün renkler... Doğa ile iç içeyseniz eğer, renkleriniz parlak ve canlıdır.

Ya kentlerde yaşarsanız. Dilinizdeki renkler neler olacaktır sizce?

Hangi renklere dönüşecektir?...

Solgun ve üzgün... Öfkeyi, korkaklığı ve yalnızlığı anlatan renklere mi döner dilinizdeki renkler?

Pastel, mat, kimyasal renkler...

12 / 3

Yılın sonu bitiyor...

“Ne güzel!” demek geliyor içimden.

Hâlbuki değil mi o yaşamımdan bir parça daha götüren.

Yeni bir yıl geliyor da ondan olsa gerek.

Ben de garip bir sevinç oluşur. Hiçbir bayramın yerini tutmaz ondaki bu sevincim.

Hepinize yeni yılda mutluluklar dilerim.

İyi bir yıl olsun yeni yılınız...

28.12.2006