Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-12-2013, 10:44
mete kaynaroğlu mete kaynaroğlu isimli üye şimdilik offline konumundadır

11 / 1

Felsefe, yaşamın gidişatı içinde aklın, gündelik işlere ait muhakeme yürütme işi değildir.

Felsefe; günlük düşün faaliyetinden farklı, üzerinde her gün çalışılmış, geliştirilmiş özel bir faaliyet yürütülerek oluşan özel bir bilincin ortaya çıkarmış olduğu bir işin sonucudur.

Günlük yaşamın hır gürü içinde bulunan sıradan bir akıl için anlaşılmaz olması bundandır.

Felsefeye ilişkin bilgileri, bu günlük faaliyet içinde oluşturduğumuz bilgilere indirgeyemezsiniz.

Aksine...

Günlük yaşam içinde oluşturduğunuz bilincinizi, özel olarak uğraş verilmiş bir bilinç toplamına çıkararak felsefeye ilişkin bilgilere ulaşırsınız.

11 / 2

“ Fabrikada tütün sarar
Sanki kendi içer gibi
Oturmuş hayal kurar
Bütün insanlar gibi...”

Bu şarkıyı ilk Alpay’dan dinlemiştim...

O yıllarda Elvis Presley “İn The Getto” adlı şarkısı ile son hamlesini yapmştı. Jose Feliciano “The Rain” adlı parçayla “hit” olmuştu.

Ne günlerdi...

11 / 3

Gerçekler; sanıldığı gibi doğru ya da yanlış fikirlerin çatışması sonucu ortaya çıkan bir şey değildir. Karşıtlıkların tartışması bize sentez olarak “doğruyu” da vermez.

Gerçekliğe ve doğrulara ulaşmanın genel geçer biricik yolu; sahip olduğunuz bilgilerle birlikte deneme ve yanılma metodu ile deneysel yaşamadır.

Gerçekler, evrende varlıklarını ilelebet sürdürürler ama gerçeklere ilişkin bilgiler evrende hazır olmazlar. Bilgi; insanın duyu organları ile gerçekliği algılamaları ve beyinleri vasıtasıyla birlikte yaptıkları muhakeme sonucunda ortaya çıkardıkları bir olgudur.

11 / 4

Sarı bir ışığım ben şimdi... Tam kitap okurken fark ettim bunu. Masanın başında öylece dururken oldu her şey... Ortalığa saçılmış bir ışık değil bu. Sonra, her tarafı da aydınlatmıyor. Hemen karnımın bulunduğu yerde karanlık patlıcan renginde bir karaltı var. Ellerimle dokunmaya kalktığımda az daha ellerimi kaybediyordum. Kalemi oraya doğru uzattığımda aniden kalemin kaybolduğunu gördüm. Bu koyu renkli karaltı, kalemi yutuvermişti. İşte o an, buranın dokunulmaz bir bölge olduğunu ve bu koyu renkli lekenin, önüne gelen her şeyi yutacağını anladım.

Annemi de yutar mıydı acaba?

22.12.2006