Şiir  Akademisi Forum

Şiir Akademisi Forum (http://www.siirakademisi.com/forum//index.php)
-   Yarışmalar - Konulu, Süreli Yazım Çalışmaları (http://www.siirakademisi.com/forum//forumdisplay.php?f=51)
-   -   Ayın Şiiri Yarışması / söyleşiler, eleştiriler, tartışmalar (http://www.siirakademisi.com/forum//showthread.php?t=3359)

ibuyukcebeci 06-04-2009 10:19

Ayın Şiiri Yarışması / söyleşiler, eleştiriler, tartışmalar

Dilbilgisini zorlayan söyleyişler:

aynılığı (yaşatçak) herke(z) ve herşey vardı oysa;

aynılığı yaşatacak herkes ve herşey vardı oysa;.....
*
belki, belki(de); (ilermek) nice, en nice..

belki, belki de; ilermek? > ilerlemek (mi acaba?)

belkide > belki de (de- da 'lara dikkat! bile/dahi anlamındaki ekler ayrı.)

**
Özgeçmişten:

....velayetim annemdeydi ve onunla (ikame) ettim.

Onunla ikame(t) ettim. Onunla oturdum/yaşadım anlamında mı?
'İkame etmek', daha farklı bir şey. Daha çok iktisadi bir terim.

ikisinin(de) > Burada da ayrı yazılmalı. İkisinin de

**
"okuldan yeni gelmiş olsa gerek, kendini taşıyor çantasında."

Kırgın, yorgun bir çocukluktan geliyor Erdem Evren belki de;

kendini taşıyor çantasında, dağları, yıldızları..

Şiirin bağışlayıcılığını...

*

Sımcıcak bir özgeçmişle,
Hoş geldin!

emre gümüşdoğan 10-04-2009 22:23

Ayın Şiiri yarışması / şiirlere yorumlar

Sevgili Arkadaşlar,
Ayın şiirlerinin tanıtıldığı sayfaya sadece ön elemeyi geçen şiirler ekleniyor. Arkadaşlarımızın buraya şiir eklememesi ve yorum yazmamasını rice ediyoruz.
Yarışmaya katılmak isteyen arkadaşlar şiirlerini ve yaşam öykülerini siirakademisi@gmail.com adresine göndermeleri gerekmektedir.

Tertip Komitesi

Tayyibeatay 03-05-2009 01:05

Ayın Şiiri Yarışması Söyleşi, Eleştiri, Tartışma, Alanı

eyvah!..:)))))))

zinayde 03-05-2009 05:48

http://www.siirakademisi.com/forum//showthread.php?p=53998

merhaba
seçiciler gurubunda ben niye yokum. herkes biliyor ki benim için geleceğin büyük şairi diyorlar. evet seçiciler kurulunda ben niye yokum. yaşımda daha 34. ilerde büyük yerlere geleceğim bilindiği halde ben niye yokum.
:):):) :))))))

ilker gören
2009 mersin

sibel eylul 03-05-2009 12:26

:)
ilker gören beni de çok güldürüyor:D
sahi geleceğin şairi neden kurulda yok
ilker çekil bakayım burada bir amatör dururken sıra sana gelir mi
sırada ben varım olmaz olmaz ısrar etme:cool:
katılımcı arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum
ilkeri duyun:)
aa saç yapmayı unuttum:))))
hıh oldu
sevgi ile

zinayde 04-05-2009 11:00

merhaba

Al***305;nt***305;:

sibel eylül (Mesaj 53955)
:)
ilker gören beni de çok güldürüyor:D
sahi geleceğin şairi neden kurulda yok
ilker çekil bakayım burada bir amatör dururken sıra sana gelir mi
sırada ben varım olmaz olmaz ısrar etme:cool:
katılımcı arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum
ilkeri duyun:)
aa saç yapmayı unuttum:))))
hıh oldu
sevgi ile

merhaba
ben sibel eylülün çocukluğunu bilirim. o zamanlarda böyle şakadan anlayan biriydi. kendisini öteden beri severim. kendisi iyi bir insandır.

sevgilerle ve saygılarla

ilker gören
2009 mersin

emre gümüşdoğan 04-05-2009 14:32

Mayıs 2009 Ayın Şiiri Yarışması / Söyleşi

"Şiirakademisi Mayıs 2009 Ayın Şiiri Yarışması " başlığına, yarışma sonuçlanana kadar sadece yarışmayla ilgili şiirler asılıyor. Bu nedenle iletileriniz bu başlığa taşındı. Bilginize..

Tayyibeatay 05-05-2009 01:06

Al***305;nt***305;:

zinayde (Mesaj 53950)
merhaba
seçiciler gurubunda ben niye yokum. herkes biliyor ki benim için geleceğin büyük şairi diyorlar. evet seçiciler kurulunda ben niye yokum. yaşımda daha 34. ilerde büyük yerlere geleceğim bilindiği halde ben niye yokum.
:):):) :))))))

ilker gören
2009 mersin

sevgili İlker;

biraz daha sızlanırsan, yerimi sana verebilirim...ciddiyim bak, şaka falan sanma sakın!..biliyorsun, ben gençlere hiç kıyamam...

yaşım 34 demişsin ya, ben senden daha gencim ama:)))))

sevgiyle.....

sibel eylul 05-05-2009 02:45

doğrudur ilker benim çocukluk arkadaşım saçımı çeker dururdu,
görüşmeyeli tam tamına 32 yıl olmuş ,akademiye teşekkür ederim,bunca zaman sonra burada karşılaşmak varmış,
ilker şaka yaptığımı bilir:D
kendileri gerçekten iyi bir insandır
ve geleceğin şairidir
tamam ya söyledim işte ne çekip duruyorsun saçımı bak anneme söylerim:))
sevgi ile dostluk ile:)

ogün kaymak 05-05-2009 09:12

yedi kişi seçicilik üstleniyor, gelenekselleşen ayın şiiri yarışmasında.. ve sanmayın ki bizbizeyiz burada... çok yaygın bir takipçi kitlesi var bu yarışmanın.. açıkcası proje aşamasında ben böyle bir etki-tepki mekaniği beklemiyordum.. emre gümüşdoğan ı bir kere daha kutlamak gerek..

yazılı bir yasası olmamakla beraber görünen o ki; yılmaz,erdoğan, selami ve ben seçici kurulun demirbaşlarıyız.. ön eleme gibi en zor işi bir başına yürüten sevgi değer emre de tabii.. bir süre sonra bunun da değişeceğini ve bayrağı başka ŞİİRİST'lerin alacağını umut ediyorum, demirbaşlık sadece devlet tekellerinde gelenektir çünkü :)).. bize yakışmaz

yarışma babında öncelediğim tek şey seçici kuruldakilerin ŞİİRBİLGİSİ (poetika) konusunda dolgunluğu.. yukarıda zikrettiğim isimler bu konuda oldukça güçlü bir deneyime ve altyapıya sahipler.. özel nedenlerden dolayı ilk 3 aylık dönemeçte uzun dökümantasyon yapamadım katılımcı ürünler hakkında.. en ücra köşesine kadar didiklediysem de şiirleri, notlarımı külliyen buraya aktaramadım (dedim ya, özel nedenler..bugünler de geçer umarım).. ama yarışmanın saydamlığı ve niceliği, niteliğini de gün geçtikçe şişmanlatacaktır... bu hem ürün veren katılımcıları hem de seçici sorumluluğundaki arkadaşlarımı kamçılayıcı bir etmen elbette..

bugüne kadar - başlangıç için - son derece verimli geçti ayın şiiri etkinliği.. bundan sonra da ürün yollayanların titizliği, seçici kurulun eleştirel denemeleriyle daha oylumlu bir hal alıp, örnek bir etkinlik olarak işaret edilmeye devam edeceğini diliyorum gelecekten.. emre gümüşdoğan ı da oluşturduğu kurullardaki titizlenmesinden ötürü bir kez daha kutluyor ve buradan sıkıyorum elini..

yarışmalar olur biter.. kazanan daima şiir olsun!

emre gümüşdoğan 05-05-2009 13:04

Ogün Dost,
Bu işler ekip işi ve biz bir ekibiz. Daha farklı ve güzel şeyler de yapacağız yazın adına, şiir adına. Şiirakademisi tam bir işlik oluncuya kadar.
Emek hepimizin, kazanımlar hepimizin...

Tayyibeatay 25-07-2009 19:51

Seçiciler kuruluna itirazım var

seçiciler kuruluna itirazım var...hepsi erkek yahu!..:))))

söylemezsem, uyuyamam!..

saygılarımla...

emre gümüşdoğan 25-07-2009 20:12

Sevgili Tayyibe Atay,
'Şiir Akademisi Temmuz 2009 Ayın Şiiri Yarışması' başlığına yazdığınız iletiyi, o başlık sadece ön elemeyi geçen şiirlerin yayımlanmasına ve değerlendirme sonucu duyurusuna ayrıldığı için bu başlığa taşıdım.
Bilginize.

Efe Özdemir 20-08-2009 11:38

İtiraz ediyorum!

ayl***305;k ***351;iir yar***305;***351;mas***305;n***305;n kurallar***305; aras***305;nda olan "***351;iirin internette yay***305;nlanmam***305;***351; olmas***305;" ***351;art***305;na itiraz ediyorum.daha ***246;nce yorum almak amac***305;yla internette payla***351;t***305;***287;***305;m bir ***351;iirimle kat***305;lmak istiyorum yar***305;***351;maya.ama yasak.neden?

emre gümüşdoğan 20-08-2009 12:05

Sayın Efe Özdemir,

Şiirinizi birkaç arkadaşınızla e-posta şeklinde paylaşabilir, görüş alabilirsiniz. Bu farklı bir olay, şiirin bir sitede yayımlanması farklı bir olay.

İnternet, dijital yayın yapan bir ortam, dergi ise matbu ortam. Bir ürünün dergide yayımlanması ile dijital ortamda yayımlanması arasında ne fark var?

Yayımlanmış bir şiirin yarışmaya katılmasını etik bulmuyoruz. Bu nedenle yarışmanın katılım koşullarındaki, şiirin daha önce yayımlanmamamış olma koşulunu değiştirmemiz söz konusu değil.

Bilginize.

c.edip soykan 20-08-2009 12:57

emre hocam bu kural onu biliyorum ama biraz katı değil mi sizcede yani insanlar özgürce kısıtlama olmadan yarışsınlar bu benim düşüncem

emre gümüşdoğan 20-08-2009 17:32

Yarışmanın amacı, şair dostlarımızın her ay yeni ve nitelikli şiirler üretmesini teşvik etmek. İnternet ortamında yaşanan, yaz yayınla kolaylığına kapılmadan, şiiri demlendirerek, üzerinde çalışarak, emek vererek yayımlanmasını teşvik etmek.

Yarışmanın ana ilkesi, ana düşüncesi, şairlerin birbiriyle değil, kendisiyle yarışmasıdır. Şair arkadaşımız kendisi ile yarışıyor. Bir önceki şiirinden daha nitelikli yazmak için teşvik ediliyor.

Böyle olunca daha önce yayımlanmış bir şiirle yarışmaya katılmanın, hatta bir çok yarışmada birinci olmanın şaire kazancı nedir? Bizim düzünlediğimiz yarışmayla örtüşen bir amacı, ilkesi, özü, düşüncesi var mı?

Özellikle de genç şairleri daha özenli yazmaya, yeni şiirler üretmeye, kendi kendisiyle yarışmaya teşvik etmeyi sürdüreceğiz.

c.edip soykan 20-08-2009 18:10

evet bu söyledikleriniz doğru katılıyorum bu kadar ince düşünmemiştim

ogün kaymak 16-09-2009 15:08

Ayın Şiiri Yarışması Söyleşi Alanı

eylül adı şiirle en çok bağdaşan ay'ı değil mi zamanın?
yarı ay geçti, katılım sayımız beş(5) henüz... haydi kalemler! terleyin biraz....:)

sibel eylul 16-09-2009 15:25

evet haklısınız
hadi arkadaşlar silkelenin
ben katılım gerçekleştiremiyorum
oysa bu ay'a odaklamıştım kendimi
ayrıca bu mesaj için yeni bir başlık açmanız gerekiyordu
sevgili ogün bey
emre bey yeniden taşımak zorunda kalacak
sevgi ile

ogün kaymak 16-09-2009 16:10

Al***305;nt***305;:

sibel eylul (Mesaj 58214)
evet haklısınız
hadi arkadaşlar silkelenin
ben katılım gerçekleştiremiyorum
oysa bu ay'a odaklamıştım kendimi
ayrıca bu mesaj için yeni bir başlık açmanız gerekiyordu
sevgili ogün bey
emre bey yeniden taşımak zorunda kalacak
sevgi ile

EMRE BEY SEVE SEVE ÇEKER O ZAHMETİ SİBEL HANIM:)
ŞİİR İÇİN...

zinayde 28-09-2009 04:22

merhaba

merhaba ben ilker gören
onca dergide defalarca şiir yayınlatmış ilker görenin hakkının bu olduğunu düşünmüyorum.bu cümlemi de en çok sibel eylül duysun diye yazıyorum.:);):D

sibel eylul 28-09-2009 10:38

ilker bana değil kendine kanıtla
bunca dergide yer alman senin şairliğini doğrulamaz
ben böyle bakıyorum
hem hiç hoş değil işte şu dergi bu dergi ben şairim
yakışmaz
adına sevindim
ne diyeyim
sen dergiler için yazıyorsun yaz bakalım
dergilerin nasıl işlediği de az çok ortada
çok az sayıda kendini gerçekleştirebilmiş dergi var
ilkelerinin dışına çıkmayan
arada çok hoş şeyler yazıyorsun
haksızlık etmeyeyim
fakat işte sen biliyorsun gerisini
uğraşma da artık benimle
uzaklaşıyorum susuyorum bir olmuyorum yakamdan düş diye
yine gelip yapışıyorsun:D
hem ben şair değilim ki şiir de yazmıyorum
niye bana kanıtlayacan ki
duysam ne olacak duymasam ne olacak
olmadı tekrar dene
şiir yolun açık olsun
ne diyeyim başka

emre gümüşdoğan 28-09-2009 10:43

Al***305;nt***305;:

zinayde (Mesaj 58496)
merhaba ben ilker gören
onca dergide defalarca şiir yayınlatmış ilker görenin hakkının bu olduğunu düşünmüyorum.bu cümlemi de en çok sibel eylül duysun diye yazıyorum.:);):D

Sayın zinayde,

Siz yüzlerce dergide şiir yayımlamış oalbilirsiniz. Bu durum;

Yarışmaya gönderdiğiniz şiirin birinci olması gerektiği anlamına gelmez. Dergilerde yayımlanan şiirleriniz mutlaka ki beğenilen şiirlerdi ve bu nedenle yayımlandılar. Ancak dergilerde şiir yaymlanması ile bir yarışmada şiir seçimi biribirinden çok farklıdır.

Önceki aylarda sizin de seçiciler kurulunda yer aldığınız bu yarışmadada ilkemiz, seçiciler kurulunun değerlendirmesine müdahale edilmemesidir. Her ayın şiir yarışmasına ayrılan sayfada sadece o ayın şiirleri, seçiciler kurulunun değerlendirmesi, birincinin ilanından sonra da üyelerin değerlendirmesine izin veriliyor. Bu nedenle yazınız bu başlığa taşındı.

Sizin katıldığınız bir yarışmada şiirinizin değerlendirilmesi ile bir başka üyemizin ilgisini anlayamadım. Bir çok yazınızda ilgisi olsun olmasın sayın sibel eylül'e yönelik göndermeler, sataşmalar oluyor. Elbette iki üyenin arasındaki dostluk, arkadaşlık ya da kavga durumu bizi ilgilendirmez ancak sitenin düzeni ve huzuru bizi ilgilendiriyor.

Sayın zinayde, İlker Gören şiirini 2002 yılından bu yana izliyorum. Farklı bulduğum için de bu sesin daha çok kişi tarafından duyulmasına çalıştım. Şiirakademisinde şiirlerinizin üyeliğinizden çok önce yayımlanması, yer alması bundandı. İlker Görenin'de kendisine ve şiirine verilen değerle orantılı davranması beklentimizdir.

c.edip soykan 08-02-2010 14:08

ŞİİR AKADEMİSİ AYIN ŞİİRİ YARIŞMASI HAKKINDA

merhabalar dostlar,ay***305;n ***351;iiri yar***305;***351;mas***305;n***305; akademinin format***305;ndan kald***305;rd***305;n***305;z m***305;?asl***305;nda faydal***305; bir aland***305; diye d***252;***351;***252;n***252;yorum.

Tayyibeatay 01-11-2010 02:20

yarışmaya katılan bütün şairleri kutlar; saygı ve sevgiler sunarım...

bu arada,jüri üyesi listesinde yer alan iki şairin görüş bildirmediğini gördüm.kendilerine göre bir nedenleri vardır elbet demek isterdim ama,bana göre görevlerini yapmamışlar efendim!.

böyle düşündüm;düşündüğümü de yazdım...

saygılarımla....

ogün kaymak 01-11-2010 10:03

'' birinci ürün hakkındaki kurul yorumlarından ikisi şu şekildedir: ''

bu cümlenin çözümlemesini yapmayacağım.. ikisi, demek..ne demektir? anlayabilen anlar..anlayamayan..daha da ilerisi an-la-mak is-te-me-yen anlamaz!!!

okuma özürlü olunca..canlı nesne(!) şair de olamıyor, insan da... kasım ayının etkinliğini siz yapın hanımefendi.. vatan millet(ve de sakarya) etkinlik görsün..

dip not: jüri üyesi şairler denmiş.. oysa seçicilerin hepsi şair değildi, ekim ayının şiiri etkinliğinde... bu da bir bilgidir tabii, isteyen alır koyar beyninin akmaddesine.. öğrenmenin de yaşı yoktur..

Tayyibeatay 01-11-2010 14:02

Al***305;nt***305;:

ogün kaymak (Mesaj 65364)

bu cümlenin çözümlemesini yapmayacağım.. ikisi, demek..ne demektir? anlayabilen anlar..anlayamayan..daha da ilerisi an-la-mak is-te-me-yen anlamaz!!!

okuma özürlü olunca..canlı nesne(!) şair de olamıyor, insan da... kasım ayının etkinliğini siz yapın hanımefendi.. vatan millet(ve de sakarya) etkinlik görsün..

dip not: jüri üyesi şairler denmiş.. oysa seçicilerin hepsi şair değildi, ekim ayının şiiri etkinliğinde... bu da bir bilgidir tabii, isteyen alır koyar beyninin akmaddesine.. öğrenmenin de yaşı yoktur..

sayın Kaymak;
o kocaman ağzınızdan çıkanların nereye gittiğini ölçemiyorsunuz bir türlü!...şu yukarıda yazdığınız iletiye dönüp bakarsanız,sanırım anlarsınız ne demek istediğimi!.

benim sorduğum soru gayet açıktı..dedim ki 3 kişinin görüşü var,diğer ikisinin görüşü nerede?

sorduğum soruya verdiğiniz yanıta bakın hele!..okuma özürlüymüşüm,anlama özürlüymüşüm,şair de olamazmışım,insan da!..bütün bu niteliklere sadece siz mi sahipsiniz yoksa!..çünkü ben ne şair olduğumu iddia ettim şimdiye kadar,ne de okuması yazması olan bir ulema...hep şunu söyledim;hakkımı kimseye yedirmeyen sıradan biriyim ve ne düşünürsem onu söyleyen biri!..tıp okumadım ama,insana olan saygım,sevgim de yerindedir...nerede,nasıl konuşmam gerektiğini de çok iyi bilirim. çünkü ben kendisini bir şey sananları da yetiştirmiş bir öğretmenim!..

bu bağlamda eğer kibar olamıyorsanız,bari susmasını biliniz emi!..

sizin yazdığınız şu iletiyi eğer ben yazmış olsaydım;çoktan kulağım çekilmişti...ama nedense size karşı sessiz davranılıyor;bunun nedenini de anlamış değilim!..

savınıza gelince;

madem şair değildi jüri de olan iki kişi,neden jüriye aldınız ki!..şair olmayan kişi şiirden anlamaz gibi bir düşüncem olamaz üstelik.bu durumda,jüriye seçmiş olduğunuz bütün kişilerin görüşünü öğrenmek hakkımdır.

insan ve okur olarak öğrenmek hakkımdır en azından...sanırım anlatabildim ne demek istediğimi!..

"saygılarımla" bile demekten imtina edene, yine de saygılarımla...

ogün kaymak 01-11-2010 19:34

sayı saymayı bilmiyorsunuz tayyibe hanımefendi...niyetinizde ki açıklık da aşikar...bu nedenle sizinle daha fazla muhatap olmayacağım.. sizi bulunduğunuz mecraya terk etmemde yarar var, her zamanki gibi..

seçici kurul 5 kişiden mürekkep:
sabit kemal bayıldıran (bana göre ülkenin en önemli, en yetke şiir eleştirmeni..kendisine göre sadece şiirsever... şair olmaması da seçiciliğine engel değil)
diğer üyeler şair (bunu nasıl anlıyorum? kendimce bir yöntemim var izninizle.. birden fazla şiir kitabı yayınlamış ve dergilerde ya da kitaplarda şiirbilgisi, poetika içerikli yazılar imzalamış, söyleşilerde, oturumlarda görev almış kişilere ben şair diyorum yüksek müsadenizle)

sevgili emre ile belli nedenlerden dolayı seçici kurulun seçim değerlendirmelerini peyderpey burada paylaşma konusunda hemfikiriz.. bu nedenle de ''ikisi'' önce eklendi..''ikisi'' demek; diğerleri de sırada demektir...

umarım herkes için açıklayıcı, tayyibe hanımefendi için de tatminkar olmuştur bu ileti..

şiiriniz bol olsun

ogün kaymak -diplomasız düz şair...

zinayde 01-11-2010 22:24

merhaba

Al***305;nt***305;:

ogün kaymak (Mesaj 65364)

merhaba
site yöneticilerinin ögün kaymakın bu sözlerine susmaması gerekiyor. böyle şey olmaz. hiç kimseye sen insan değilsin falan denemez.

ilker gören
2010 mersin

emre gümüşdoğan 01-11-2010 22:58

gel sen yönet...

ogün kaymak 02-11-2010 08:04

Emre Gümüşdoğan'ın ne kadar ''kutsal'' biri olduğunu anlamak için bu sayfalarda bir kereciğine İYİ bir şey yapmaya, şiire katkısı olan olumlu bir adım atmaya kalkışmak yeterli olur, sanırım...

Tayyibe Atay'ın, iletisine verdiğim sertçe (!) yanıt... Kişisel birşey değil,öncelikle..ÇÜNKÜ; ekim ayının şiiri etkinliğinde oluşturduğum SEÇİCİ KURUL, bu gün Türkiye'de herhangi bir kurumca kalburüstü bir şiir seçimi yapılmaya kalkışılsa (benim isim hariç) imrenilecek bir isim-listesidir.

Bu kurula.. Yazılanı -çizileni -yapılanı okuyamadan.. okuma nezaketi göstermeden ''görevlerini yapmamışlar'' gibi haddini aşan bir ifadeyle yaklaşmak.. etkinliği yürüten bendenizin cevap vermesi gereken bir saygısızlıktı, cevapladım da...

ErsinCansever adlı katılımcı-şairimizin, seçi sonucu açıklanır açıklanmaz kişisel mailime yolladığı mesajları hiç paylaşmayacağım.. zira onun da belirttiği gibi, muhatap değiliz..

İlker Gören'e gelince... son 5-6 aydır aynı şehirde yaşıyoruz, kendisine özel mesaj atarak bir çay ve sohbet davetinde bulundum..umarım şövalye ruhu bu davetimi reddetmeyi öncelemez ve benimle yüzyüze konuşma nezaketini gösterir...kendisine ''insan değil'' söylemiyle,''okuma özürlü olunca..canlı nesne(!) şair de olamıyor, insan da...''söylemi arasındaki incelikli farkı anlatmak borcum..onun da sanırım bana ''ögün'' ile ogün arasındaki iki fazladan noktadan dolayı minik bir borcu var..helalleşiriz

neyse.. bu yazının amacı bu etkinliği yürütme görevinden istifa ettiğimi açıklamaktı.. laf uzadı..

bu etkinlik, devamının gelmesi gereken bir etkinliktir, diye düşünüyorum..benden sonra bu işlevi yürütecek insan; kardeşimdir, yoldaşımdır..elimden gelen yardımı hiç kuşkusuz yaparım...

Başta peygamber sabrı ile bu siteyi yıllardır yürüttüğünü son bir ayda çok daha iyi anladığım sevgideğer Emre Gümüşdoğan'a bana olan inancından dolayı teşekkür ederim.

ekim ayının şiiri etkiliğinde seçici kurulu oluşturduğumda ( hiç birine sormadan yaptım bunu) ''gık'' demeden görevi kabul eden çok değerli şair ve eleştirmen dostlarıma da ne kadar teşekkür etsem buraya sığmaz...

katılımcılara da, her fırsatta sadece olumsuzlamayı bir borç bilen bazı site müdavimlerine de buradan selam olsun..yolları açık olsun..

etkinliğin uzanımlarını (ürünün ve değerlendirmelerinin bir dergide yayınlanması- imzalı kitap ödülü gibi..) elden geldiğince tamamlayacağım..herkesin şiiri bol olsun...sevgimle

emre gümüşdoğan 02-11-2010 11:56

Ne zaman güzel bir şey yapılsa mutlaka bir tartışma çıkmıştır. Bu yarışmayı da başından beri - eleştirenler demeyeceğim, eleştiri elbette olacak, başımızın üstünde yeri var eleştirinin- öteye beriye çekiştirenler oldu. Bu kez de bir olay, bir tartışma bekliyordum açıkçası.

Seçiciler kurulunun değerlendirmelerinin hepsini birden asmamasını Sn. Ogün Kaymak'tan ben istedim. İzleyenler, okuyanlar şöyle bir bakıp geçmesin, her değerlendirmeyi ayrı ayrı, içine sindirerek okusun istedim. Her değerlendirme asıldığında sayfa yeniden gündeme gelsin, daha çok okura ulaşsın istedim.

Sn. Tayyibe Atay yarışmanın ilk ayından bu yana birkaç kez eleştirdi, itiraz etti, suçladı. Haklı eleştirilerinden yararlandık. Haksız eleştiri ve suçlamalarında durumu kendisine izah ettik. Açıkcası her an bir çıkış bekliyordum Sn. Atay'dan. Çünkü hem yarışmayla -anlamadığım - bir sürtüşme yaşıyordu hem de Sn. Ogün Kaymak'la. Keşke biraz sabırlı olsaydı. Daha yarışmanın bittiği gün, raporların ikisinin asıldığı diğerlerinin de asılacağı anlamında ifade ve iletilerin altına, seçiciler kurulu üyelerinden bazılarını görev yapmamakla suçlayan o yazıyı asmasaydı.

İlker Gören'e bütün samimiyetimle söylüyorum. Sitenin şifrelerini vermeye, siteyi üzerine devretmeye hazırım. Yöneteceğine güveniyorsa ver desin yeter.

Arada hukuksal bir durum varsa taraflar yargıya düşer. Yönetimin görevi, yargıya gitmeye neden olan iletileri yasal süreç içinde saklamak ve yargıdan talep olduğunda vermektir.

Onun dışında olaya müdahale etme durumumuz yoktur.

Yarışmanın bu tartışmalardan yara almamasını diliyorum. Sn. Ogün Kaymak'ın ilkini başarıyla tamamladığı Ayın Şiiri Yarışması'nın sürdürülmesinden yanayım. Bir kişi bile şiir adına bir sozcük, bir bilgi kırıntısı dahi öğrenecekse bu zorlukları çekmeye değer.

Saygılarımla...

ogün kaymak 02-11-2010 14:08

neyse... im'lerle konuştuğum bir ortam şiir akademisi.. buna özeniyorum çünkü.. kimse anlasın diye de yazmıyorum.. şiirin anlatıcılıktan çok insanlaştırıcı etkisi benim çekim alanımda..

bu üslubu sadece şiirsel metinlerimde, şiir üzerine söyleşilerimde değil... şiir eksenli çatışma-yazılarında da kullandım..kullanacağım..

bu açıdan bakıldığında ne ilker gören in (birçok dergide ve burada şiirimsi yazılarını okudum ve henüz bir tanesine bile ''işte! şiir!'' diyemedim) ne de sabıkalı tartışmacı-çekişmeci müteşairimizin ''şair de olamaz insan da'' imgeleminden bir şey anlamasını bekleyemeyiz.. aşikar olan, kimsenin insan olma DURUMUYLA ilgilenmediğimiz.. ama İNSANİ'likle bir alıp veremediğimiz var..belki de salt bu nedenle yazıyoruz..

ben buraya şahısları önemsediğim için gelmedim.. Emre'de biliyor geliş ve duruş sebebimi.. bütün derdim bir atölye çalışmasının içinde yer almak.. nüvesi olamasam da, çeperi ya da kabuğu olmak..bunu becerdiğimi sanıyorum..sadece ben değil..arkadaşlarım da bu sav'ı destekliyor..

ammavelakin...ogün kaymak burada olsa da..olmasa da.. şu iletişme-ağı kendini örmeye devam edecek.. gönül isterdi ki..uzun soluklu olsun.. şiirle kucaklaşalım.. birikimi olan kardeşlerimizi-abilerimizi-ablalarımızı, bu ortama kanalize edebilelim.. olmadı.. her aydınlık girişiminde olduğu gibi..bir veye birkaç gölge geldi çöktü..keyfi kaçırdı..

can sağlığı..

suece 02-11-2010 14:46

Her seferinde aynı şey oluyor... Ne zaman keyifli bir şeyler olsa sitede mutlaka bir tatsızlık çıkıyor. Yapmayın lütfen...
Ogün hocam, siz de biraz daha sabredin ne olur. Daha bir ay yaptınız bu işi göreceksiniz ki bir kaç ay sonra daha sistemli olacak. Kendi adıma çok üzüldüm devam edin lütfen...

emre gümüşdoğan 02-11-2010 20:14

Yarışmayla doğrudan ilgili olmayan, tartışma içerikli iletileri, " Ayın Şiiri Yarışması / söyleşiler, eleştiriler, tartışmalar" başlığına taşıdım. Yarışmaya, yarışmacılara, seçiciler kuruluna saygı gösterelim, tartışmalarımızı adı geçen başlıkta yapalım.

Bu ileti kısa süre sonra buradan taşınacaktır.

Erdogan Kul 03-11-2010 05:03

***350;iir Akademisi'ndeki yar***305;***351;man***305;n ba***351;ka yar***305;***351;malar***305;n t***252;m***252;nden ayr***305; ve ***246;zg***252;n bir yeri oldu***287;u i***231;in devaml***305;l***305;***287;***305; ***231;ok ***246;nemli... B***246;yle bir organizasyonu hakk***305;yla ve ba***351;ar***305;yla y***252;r***252;tebilecek birka***231; yetkin isimden biridir Og***252;n Kaymak, ku***351;kusuz...
Kara ***231;almaya, ***231;amur atmaya vs. ***231;al***305;***351;anlar her zaman olacakt***305;r; bu ka***231;***305;n***305;lmaz... ***304;***351;in i***231;inde k***305;skan***231;l***305;k, ***231;ekemezlik, haz***305;ms***305;zl***305;k vs. vs. var. Bu gibi "kifayetsiz muhteris"leri yok saymadan yol alman***305;n olana***287;***305; da yok, do***287;rusu. D***252;zg***252;n kurulmu***351; bir c***252;mleyi yanl***305;***351; anlamak ya yetersizlikten ya da "yanl***305;***351; anlama niyeti"nden kaynaklanabilir sadece. B***246;yle ki***351;iler her yerde, her zaman bulunabilir ve onlar***305;n hesaba kat***305;lmamalar***305; gerekir; "belirleyici"likleri s***246;z konusu olmamal***305;... Burada ad***305; ge***231;en bir ***351;ah***305;s, birka***231; y***305;l ***246;nce, kendisiyle hi***231; ilgisi olmayan bir tart***305;***351;ma vesilesiyle bana da sald***305;rmaya ***231;al***305;***351;m***305;***351;, kendisine sayg***305;yla verdi***287;im her a***231;***305;klay***305;c***305; yan***305;t***305; ***231;***305;ld***305;rt***305;c***305; derecede yanl***305;***351; anlama inad***305;yla beni sinir k***252;p***252;ne ***231;evirmi***351;, sabr***305;m***305; son noktaya getirmi***351;ti. Kendisine g***246;sterdi***287;im sabr***305;n nedeni asla yazd***305;klar***305;ndaki edebi de***287;er ya da o ki***351;inin edebi ki***351;ili***287;i falan de***287;ildi; salt insani nedenlerle sabretmi***351;tim. "Yanl***305;***351; anlama" ve "kar***351;***305; taraf***305;n sayg***305;s***305;n***305; istismar edip ***252;st***252;ne daha fazla giderek sinirlerini harap etme" i***231;g***252;d***252;s***252;n***252;n d***305;***351;***305;na ***231;***305;kamayan bu ki***351;i, beni hi***231;bir bak***305;mdan zerre kadar ilgilendirmiyor bug***252;n. ***220;stelik ciddiye al***305;nmas***305;n***305; gerektirecek herhangi bir neden de bulunmuyor... "Ele***351;tiri" niteli***287;i ta***351;***305;mayan ve arka plan***305;nda sadece yetersizlik, k***246;t***252; niyet, cehalet gibi gerek***231;eleri bar***305;nd***305;ran ***252;f***252;rt***252;leri ya g***246;rmezden gelerek ya da -zaman varsa- "***231;ok sert" bir dille yan***305;tlay***305;p a***287;***305;zlar***305;n***305;n pay***305;n***305; vererek yola devam etmek gerekiyor kan***305;mca....

aysun colak 03-11-2010 11:54

Emre Hocam yola devam, lütfen.
Derim ki Şiirakademisi atölye olma özelliğini sürdursun, çok şey öğrenenlerdenim.

emre gümüşdoğan 03-11-2010 12:08

Şimdi yeni şeyler üretmenin zamanı. (Mevlana'dan aşırma. :) )
Sevgili Ogün "2010 Kasım Ayının Şiiri" Yarışmasının duyurusunu yapmakta geç kalıyorsun. Bir an önce kolları sıvamalısın, bu işten kurtuluş yok.

şu Anki Saat: 07:31