Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Umut Vakfı’ndan silahsızlanma konulu mektup yarışması - Necati Cumalı Edebiyat Ödülü bu yıl oyun dalında verilecek - Foça Belediyesi Tarık Dursun K. Deniz Öyküleri Ödülü 2016 - Kadıköy belediyesi tiyatro oyunu yarışması düzenliyor - Ruhi Su Şiir Ödülleri'ne başvurular başladı - Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri açıklandı - Sennur Sezer Öykü ve Şiir Ödülleri'ni kazananlar belli oldu - Attilâ İlhan Şiir Ödülü Sahiplerini Buldu - 2016 Kıyı-Ruhi Türkyılmaz Şiir Ödülü sahibini buldu - Tanpınar deneme yarışması sonuçlandı -

A. KADİR

A. KADİR Şiirleri İçin TıklayınA. KADİR (1917-1985)

1917'de İstanbul’da doğdu. Asıl adı İbrahim Abdülkadir Meriçboyu'dur. Eyüp Ortaokulu ve Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdi. Kara Harp Okulu son sınıfındayken, zararlı kitaplar okudukları gerekçesiyle tutuklanan öğrencilerden biri oldu, on aya hüküm giydi,okuldan çıkarıldı. Yayınevlerinde düzelti işinde çalıştı. Arkadaşlarıyla "Yürüyüş" dergisini çıkardı. İlk şiir kitabı Tebliğ toplatılınca da, dört beş yıl İstanbul dışında sürgün yaşadı. Sürgün sonrası İstanbul'a döndü, bir bisküvi fabrikasında çalıştı, yayınevlerinde düzeltmenlik, çevirmenlik yaptı, şiir çevirileri ve kitaplarının yayınıyla uğraştı. 12 Eylül 1980 sonrasında da bir ay gözetimde tutuldu. 28 Şubat 1985'te öldü.

İlk şiirlerini "Ali Karasu" imzasıyla yayınlandı. Ankara Cezaevi'nde Nazım Hikmet’le kalınca şiir ve dünya görüşünde önemli değişikler oldu. Konularını toplum sorunlarından alan, içli bir anlatımla yenik hayatların acılığını yansıtan şiirler yazdı. Toplumsal gerçekçi şiirinin ortak temaları ve biçimleriyle, Orhan Veli kuşağının bazı söyleyiş özelliklerini kaynaştırarak sentezci bir şiire ulaştı. Şiirleri, Yeni Edebiyat, Yeni Ses, Yürüyüş , Yığın , Yeryüzü , Beraber , Yeditepe, Gelecek , gibi dergilerde yayımlandı.

Yapıtları :
Tebliğ
Hoş Geldin Halil İbrahim
Dört Pencere
Mutlu Olmak Varken (ilk üç kitabına 45 şiir eklenerek)
Mutlu Olmak Varken (Bütün Şiirleri)

Ödülleri :
1983 Azra Erhat Üstün Hizmet Ödülü
1959 Habib Edip Törehan Çeviri Ödülü
1961 Türk Dil Kurumu Çeviri Ödülü
1980 Türkiye Yazarlar Sendikası Hasan Ali Ediz Edebiyat Çeviri Ödülü
1983 Yazko Çeviri Ödülü

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak
Şiir Akademisi - Ana Sayfa