Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Ziya Osman SABA

Ziya Osman SABA Şiirleri İçin Tıklayın


Ziya Osman SABA (1910-1957)

30 Mart 1910 tarihinde İstanbul'da doğdu. Ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi'nde, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. Hukuk Fakültesi'nde öğrenciyken Cumhuriyet gazetesi muhasebe servisinde çalışmaya başladı. Mezuniyetten sonra bir süre Emlâk Bankası'nda memurluk, Millî Eğitim Basımevi'nde düzeltme bürosu şefliği yaptı. 1950'den sonra önemli bir kalp hastalığı geçirdiğinden yazar ve redaktör olarak çalışmalarını evinde sürdürdü, Varlık Yayınevi işleriyle uğraştı. 29 Ocak 1957'de İstanbul'da öldü.

İlk şiirlerini Servet-i Fünun (Uyanış) dergisinde yayımlandı. Varlık, Ağaç ve Yücel dergilerinde çıkan şiirleriyle tanındı. Yedi Meş'ale hareketine katılan Saba, topluluğun en genç kalemi olarak tanındı ve şiir anlayışını yaşamının sonuna dek sürdürdü.  Kuşağı şairler arasında içe dönük olarak göründü. Zaman zaman serbest ölçüyü kullansa da şiirlerini genellikle  hece ölçüsüyle yazdı.

Şiirlerinde; aile sevgisi, kadere boyun eğiş, küçük mutluluklarla yetinme, çocukluk ve ilk gençlik anılarına bağlılık, yaşamın küçük mutluluklarından duyulan sevinç, acıma duygusu, iyilik düşüncesi, İstanbul sevgisi, Tanrı'ya ve ölüm gerçeğini kabullenme gibi konuları işledi. İstanbul'u, çevresinde yaşanan değişimleri konu alan öykülerinde, kendine özgü bir tarzda yaşamın incelik ve güzelliklerini aradığı görülür.

Yapıtları :
Sebil ve Güvercinler
Geçen Zaman
Nefes Almak

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa