Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Yüksel PAZARKAYA

Yüksel PAZARKAYA Şiirleri İçin Tıklayın


Yüksel PAZARKAYA (1940- )

24 Şubat 1940'da İzmir’de doğdu. Lise öğreniminin ardından Almanya’ya gitti. Stutgart Üniversitesi'nde kimya mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin edebiyat-tiyatro bölümlerinde asistan olarak göreve başladı, edebiyat doktorası tamamladı . Stutgart Üniversitesi ve ile Halk Üniversitesi'nde almanca, edebiyat ve felsefe dersleri verdi. Almanya’da Türk kültürü ve edebiyatının tanıtımı alanında önemli katkılarda bulundu. Anadil adlı iki aylık edebiyat dergisini çıkarıyor. WDR-Köln -Radyo Türkçe yayınları yönetmenliğinden emekli oldu ve Köln'de yaşıyor.

Şiirin yanı sıra radyo ve sahne oyunları ile de tanınan Pazarkaya'nın şiir, hikaye, eleştiri, inceleme ve çevirileri Türkiye ve Almanya'nın çeşitli dergi ve gazetelerinde yayınladı. Mediha ve Ferhat'ın Yeni Acıları adlı oyunları Devlet Tiyatroları’nda sahnelendikten sonra Kültür Bakanlığı yayınları arasında yayımlandı. Şiirleri, Fransızca'ya ve Yunanca'ya çevrildi.

Yapıtları :
Koca Sapmalarda Biz Vardık (1968)
Aydınlık Kanayan Çiçek (1974)
İncindiğin Yerdir Gurbet (1979)
Saat Ankara-Takvim Dizeleri (1981)
Sen Dolayları (1983)
Karanlıktan Yakınma (1984)
Dost Dolayları (1990)
Sen Dolayları ve Sevgi Dolayları (1992)
Mutluluk Şiirleri (1995)
Yol Dolayları

Ödülleri:
1989 Adalbert-von-Chamisso Ödülü
1991 Orhan Asena Oyun Ödülü
1993 Salihli Belediyesi Oyun Ödülü
1994 Berlin Senatosu Çocuk Yazını Ödülü
2007 Yunus Nadi Şiir Ödülü


 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa