Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Yusuf ALPER

Yusuf ALPER Şiirleri İçin TıklayınYusuf ALPER (1956-  )

1956 yılında Horasan'da doğdu.

İlk şiiri 1975'te yayımlandı. Şiir ve şiir üstüne yazıları Ilgaz, Türkdili, Oluşum, Sesimiz, Dönemeç, Türkiye Yazıları, Ankara Sanat, Yeni Sanat, Yusufçuk, Somut, Sözcükler vb. dergilerde yayınlandı. Daha sonra Yamaç, Körfez, Ortaklaşa, Varlık, Yazko-Edebiyat, Yeni Düşün, Yeni Yaprak, Broy, Karşı, Şairin Atölyesi , Yeni Biçem, Dize, Düşler, Yaklaşım, Poetik'us, Kedi, Çağdaş Türkdili, İnsan, Pencere, Düşlem, Bahçe, E Dergisi, Edebiyat ve Eleştiri, Agora, Kül, Kum, Eski, Ayrıntı-Yakamoz vb. dergilerde yayımlandı, yayımlanmaya devam ediyor.

Şiirlerinde, toplumsal bir varlık olan insanın bireysel-içsel sorunlarını, iletişimsizliklerini, hüznünü, toplumla olan çatışmalarını; toplumsal baskıların, zulmün, insanı etkileyişini lirik ve özgün bir anlatımla işlemektedir. İlk şiirleriyle önemli eleştirmenlerin dikkatini çekti. Şiirin imgeyle yazıldığını, imgenin de sözcüklerle oluşturulduğunu, dolayısıyla şiirin ne kadar çağrışıma dayalı olursa olsun yine de bir anlam taşıyacağını savundu.

Psikiyatr olan Alper, çeşitli mesleki yazılarının yanında, şiir sorunları, şiirin oluşum süreci, yaratıcı-sanatçı psikodinamiği, yaratma süreci, yaratıcı kişilik vb. konularda da yazılar yazmaktadır. Bu yazıları içeren "Şiir ve Psikiyatri Kavşağında", Psikanaliz ve Aşk ve Psikolojik-Psikodinamik Açıdan Nâzım Hikmet Şiiri adlı deneme-inceleme kitapları yayımladı.

Cemal Süreya ikinci kitabı ' Zamanın Kırılan Aynasında' için şunları yazmıştı: "Ve Yusuf Alper'i Zamanın Kırılan Aynasında sevmek. Anadolu şiir duyarlığını dipten sürdürüyor Yusuf. Büyük Hüzün. ... Genç şairler üstüne düşünelim diyorum. Kanılarımız katılaşmış ve yanlış diyorum. Karşılaştırma cesaretini göstermiyor kimse."

Yapıtları:

Şiir:
Kanayan Şiirler (1985)
Zamanın Kırılan Aynasında (1989)
Yaldızlı Bir Yanılsama (1994) 
Yeryüzüne Vuran Telaş (1995) 
Şimdi Hangi Irmakta (1998)
Dalgaların Sesiyle (2001)
Derin Uğultu

Ödülleri:
1999 Orhon Murat Arıburnu Ödülü - Sabahattin Kudret Aksal Şiir Özel Ödülü / "Şimdi Hangi Irmakta" ile

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa