Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Sezai KARAKOÇ

Sezai KARAKOÇ Şiirleri İçin Tıklayın

 

Sezai KARAKOÇ (1933-    )

22 Ocak 1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğdu. Gerçek adı Ahmet Sezai'dir. Çocukluğu Ergani, Maden ve Dicle ilçelerinde geçti. İlkokulu Ergani’de, parasız yatılı olarak orta okulu Maraş'ta liseyi Gaziantep’te tamamladı. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yüksek öğrenimini tamamladı. Maliye müfettişliği sınavına girdi ve kazanarak ve 11 Ocak 1956’da müfettiş yardımcılığı görevine başladı. 1959 yılında İstanbul’da Gelirler Kontrolörlüğü yaptı. Anadolunun değişik il ve ilçelerinde çalıştı. Askerliğini yedek subay olarak yaptı. 1973 yılında görevinden ayrıldı ve bu tarihten sonra resmi görev almadı. Diriliş Partisi (DİRİ-P) ile siyasi yaşama atıldı. Yedi yıl Partinin Genel Başkanlığını yürüttü, 1997’de iki genel seçime girmedi gerekçesiyle parti kapatıldı. Degiciliğe öğrencilik yıllarında çıkardığı "Şiir Sanatı" adlı dergiyle başladı.‘Diriliş Yayınları’ kurarak ‘Diriliş Dergisi’ adlı dergiyi çıkardı.

Öğrenciliği döneminde yazdığı Mona Roza şiiriyle dikkatleri çekti. Mona Roza 1950'li yılların ilk yarısında yazılmış olmasına rağmen ancak 45 yıl sonra kitaplaşabildi. İlk şiirlerini yayınlamaya başladığı yıllarda "İkinci Yeni" olarak adlandırılan şiir akımının en önemli isimleri arasında yer alan Karakoç, daha sonra şiirdeki bu tarzını kendi şiir dili olarak benimsedi ve benimsetti, geleneksel İslam kültürü ile eski Türk ve Ortadoğu uygarlıklarından beslenen çarpıcı, mistik, özgün şiirler yazdı. 2006 yılında Kültür Bakanlığı Özel Ödülü ile ödüllendirildi. Ödülün para kısmını, kültür sanat işlerine harcanmasını istedi, şilt kısmının ise posta ile gönderilmesini istedi. 2007 yılında Yüce Diriliş Partisi'ni kurdu ve halen partinin genel başkanlık görevini yürütmektedir.

Yapıtları

Şiir:
Körfez (1959)
Şahdamar (1962)
Hızır'la Kırk Saat (1967)
Sesler (1968)
Taha'nın Kitabı (1968)
Kıyamet Asisi (1968)
Mağara ve Işık (düzyazı şiirler, 1969)
Gül Muştusu (1969)
Zamana Adanmış Sözler (1970)
Ayinler (1977)
Leyla ile Mecnun (1981)
Ateş Dansı (1987)

Çeviri:
Batı Şiirlerinden
İslâmın Şiir Anıtlarından

Deneme:
Edebiyat Yazıları I Medeniyetin Rüyası Rüyanın Medeniyeti Şiir
Edebiyat Yazıları II Dişimizin Zarı
Edebiyat Yazıları III Eğik Ehramlar

İnceleme:
Yunus Emre
Mehmed Âkif
Mevlâna

Ödülleri:
1968 Milli Türk Talebe Birliği Milli Hizmet Madalyası
1970 Sürgündeki Macar Yazarları Gümüş Madalya Ödülü
1982 Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü
1988 Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü
1991 Dünya Sanat ve Kültür Akademisi Ödülü
2006 Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

 

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa