Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Ahmet UYSAL

Ahmet UYSAL Şiirleri İçin TıklayınAhmet UYSAL (1938-     )

Balıkesir'e bağlı Savaştepe ilçesinde doğdu. Savaştepe Köy Enstitüsü'nü , Gazi Eğitim Enstitüsü Eğitim Bölümü'nü bitirdi. Yozgat'ta öğretmenlik, ilköğretim müfettişliği, Bursa'da Eğitim Enstitüsü'nde yöneticilik yaptı ve İlköğretim müfettişliğinden emekli olarak Balıkesir'e yerleşti.

Edebiyat dünyasına şiirle giren Uysal,Yaklaşım (Balıkesir), Düşlem (Bursa) adlı dergilerin de kurucuları arasında yer aldı. Şiirleri, Şairler Yaprağı, Demet, İmece, Çaltı, Türk Sanatı, Varlık, Ardıçkuşu, Bahçe, Damar, Kıyı, İnsan, Morca, Çağdaş Türk Dili, Pencere, Söylem, Yaşasın Edebiyat, Şiir-lik gibi dergilerde yayımlandı. İlk kitabı Mapusane Şiirleri Antolojisi (1974)'nde sol siyasal nedenlerle yargılanmış, tutuklanmış şairlerimizin kimliklerini, eylemlerini ve şiirlerinden konu ile bağlantılı örnekleri derledi. Çocuklar için pek çok masal, öykü şiir ve roman yazdı.  Cumhuriyet, Politika,  Akşam, Yeni Halkçı adlı gazetelerde; Yeni Toplum, Yeni Dönem, Dönemeç, Türk Dili, Sesimiz, Oluşum, Türkiye Yazıları gibi gazete ve dergilerde eğitim, edebiyat ve çocuk kitapları üzerine yazılar yazdı.

Yapıtları :
Eğri Büğrü ile Tepesi Delik (çocuklar için, 1990)
Kuşgölünde Günler (çocuklar için, 1996)
Sularla (1959)
Uzak Yazlarda (1998)
Acının Gümüşü (1999)

Ödülleri :
Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü (1998)
Yunus Nadi Şiir Ödülü (1999)
Damar Edebiyat Dergisi / Çankaya Belediyesi Çocuk Şiirleri Yarışması (1992) - ikincilik -
2008 Ergin Günçe Şiir Ödülü / Eylül Ebruları adlı dosya ile

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa