Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Metin CENGİZ

Metin CENGİZ Şiirleri İçin Tıklayın


Metin CENGİZ (1953-  )

3 Mayıs 1953'te Kars'ın Göle ilçesinde doğdu. Erzurum Atatürk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Fransızca Bölümü ile  Marmara Üniversitesi Fransızca bölümünü bitirdi. Bu süre liselerde Fransızca öğretmenliği yaptı. 12 Eylül döneminde TCK.'nın 141. Maddesinden yargılandı ve 2 yıl hapis yattı.  Özgür kaldıktan sonra değişik gazete ve yayınevlerinde redaktör, editör olarak çalıştı. Ara verdiği öğretmenliğe yeniden döndü ve 2002 yılında emekli oluncaya kadar İstanbulda öğretmenlik yaptı.  Şiirden Yayıncılığı kurdu, yayıncılık ve çevirmenlik yapıyor.

Yazın dünyasında, gerek şiirleriyle gerekse şiir üzerine yazdığı kuramsal yazılar ve tartışmalarla yer edinen, 80 kuşağının önemli isimlerinden biri olan Cengiz'in şiirleri Broy, Düşün, Yazko Edebiyat, Varlık, Adam Sanat, Parantez, Hürriyet Gösteri dergilerinde yayımlandı. Gelenekten hesaplaşarak yararlandı, günümüz modern dünyasının gerçekliğini şiirinde yansıttı. Şiir üzerine kuramsal yazılarını kitaplaştırdı.  Pablo Neruda, Max Jacob, Eugéne Guillevic, Jacques Prévert, Jules Laforgue, Aimé Cesaire'den yaptığı çeviriler kitaplaştı. Baudelaire'den Günümüze Modern Fransız Şiiri Antolojisi'ni hazırladı. Şarkılar Kitabı ile 1996 Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü aldı.

Yapıtları :
Bir Tufan Sonrası (1988)
Büyük Sevişme (1989)
Zehirinde Açan Zambak (1991)
İpek'A (1993)
Şiirin Gücü (1994)
Şarkılar Kitabı (1995)
Gençlik Çağı (1998)
Aşk İlahileri
Modernleşme ve Modern Türk Şiiri (2002)
Şiir İmge Biçim Biçem
Şiir Cinsellik ve Din (2005)
Türk Şiirine Eleştirel Bir Bakış(2005)
Toplumcu Gerçekçi Şiir
Aşk İlahileri Günümüze Hüzzamlar (2006)
Özgürlük Şiirleri (2008)
Bir Tufan Sonrası

Ödülleri :
1996 Behçet Necatigil Şiir Ödülü / Şarkılar Kitabı ile

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa