Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Mehmet Emin YURDAKUL

Mehmet Emin YURDAKUL Şiirleri İçin Tıklayın


Mehmet Emin YURDAKUL (1869-1944)

13 Mayıs 1869’da İstanbul’da doğdu. Beşiktaş Askeri Rüştiyesi'ni (Ortaokul) bitirdi, Mektebi Mülkiye’nin idadi(Lise) bölümünden ayrıldı. Babıâli Sadaret Dairesi'nde kâtip atandı. Bir süre Hukuk Mektebi'ne devam etti fakat yarıda bırakıp memurluğa döndü. İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne katıldı. Padişah aleyhine yazıları nedeniyle Erzurum'a atandı. Kısa süreler Hicaz ve Sivas valiliğinde bulundu. Türk Ocağı Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı ve başkanı oldu. Türk Yurdu dergisini yönetti. İttihat ve Terakki yönetimiyle anlaşamadı ve Erzurum'a vali olarak gönderildi. Ertesi yıl da emekli oldu. Musul'dan milletvekili seçildi. Halide Edip, Köprülüzade Fuat ve Hamdullah Suphi ile birlikte Hars ve İlim Heyeti üyeliğinde bulundu. Türk Fırkası'nı kurdu. İstanbul'un işgalinden sonra Anadolu'ya geçti. Antalya, Adana, İzmir çevresinde çalıştı. Cumhuriyetle birlikte ölünceye kadar Şarkikarahisar, Urfa ve İstanbul illerinden beş dönem millet vekili seçildi. 14 Ocak 1944 tarihinde İstanbul’da öldü.

Yazın yaşamı şiirle başladı, ilk şiiri Servet-i Fünun dergisinde yayınlandı. Milli edebiyat akımı ve Türkçülüğün önde gelen temsilcileri arasında yer aldı, Osmanlıcılık ve İslamcılık akımlarına karşı Türkçülüğü savunan hamasi şiirler yazdı. Hece ölçüsü ve yalın Türkçe ile dörtlük geleneğinin dışına çıkarak üçer, altışar, sekizer dizeler ile biçim yenilikleri getirdi.

Yapıtları:
Türkçe Şiirler (1899)
Türk Sazı (1914)
Ey Türk Uyan (1914)
Tan Sesleri (1915, 1956)
Ordunun Destanı (1915)
Zafer Yolunda (1918)
Aydın Kızları (1919)
Dante’ye (1920)
Mustafa Kemal (1928)
Ankara (1939)
 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa