Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Mahmut TEMİZYÜREK

Mahmut TEMİZYÜREK Şiirleri İçin Tıklayın


Mahmut TEMİZYÜREK (1955- )

1955 yılında Sivas'ın Şarkışla İlçesi'ne bağlı Kümbet Köyü'nde doğdu. İlkokulu doğduğu köyde, orta öğrenimini Ankara'da tamamladı. Sekiz yılı değişik kentlerde ve değişik işlerde çalışarak geçti, inşaat, matbaa, santral operatörlüğü gibi işler çalıştı. 1979'da Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü'ndeki kaydoldu. 12 Eylül nedeniyle öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.Daha sonra öğrenimini tamamlayabildı. Öğrenimine ara verdiği yıllarda İstanbul'da Görsel, Gelişim Larousse, Britannica, Thema Larousse gibi ansiklopedilerde yazarlık ve yayın kurulu üyeliği yaptı. On yıl Başkent Üniversitesi’nin Basın Danışmanlığını görevini üstlendi. Halen, Bilkent Üniversitesi’nde başladığı Türkçe ve Eleştirel Okuma dersi hocalığına devam ediyor.

Şiirin yanısıra denemeleri ve şiir üzerine yazıları ile de tanınan Temizyürek'in şiir, deneme ve eleştiri yazıları Akatalpa, Defter, Edebiyat Dostları, Edebiyat ve Eleştiri, Evrensel Kültür, İnsan, Kum, Patika, Varlık, Yarın, Yeni Olgu, Cumhuriyet Kitap, Radikal Kitap gibi dergilerde yayınlandı.


Yapıtları:
İz ve Rüya (1995, Öteki Y.) / şiir
Kırlangıcım Paranoya (2000, Yön Y.) / şiir
Yeryüzünü Gezen Atlı (2004, Yasakmeyve Y.) / şiir
Göçebe Buluşması (1996, Ekin Y.) / deneme
Boşluktan Doğan (2007) / deneme


Ödülleri:
2008 Memet Fuat Ödülü - Deneme dalında birincilik 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa