Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Kemal Burkay

Kemal Burkay Şiirleri İçin Tıklayın
Kemal BURKAY (1937-....)

Tunceli’nin Mazgirt İlçesi’nin Kızılkale Köyü’nde doğdu. Babası köy eğitmeniydi. İlkokulu köyünde okudu. 1949 yılında Akçadağ Köy Enstitüsü’ne girdi. Orada ve Diyarbakır-Ergani’de köy enstitüsünü tamamladı, 1955 yılında öğretmen oldu. Daha sonra Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Erzurum’da askerlik, Elazığ’da kaymakamlık stajı ve Osmaniye’de kısa bir süre kaymakamlık yaptı. Ancak merkeze alındı ve ayrılarak 1964 yılında Elazığ’da serbest avukatlığa başladı. Daha sonra Tunceli’ye geçti. İsveç’ten politik iltica alan Burkay, çalışmalarını yurt dışında sürdürüyor.

Köy öğretmenliği yıllarında şiirler ve hikayeler yazdı. İlk şiir kitabı “Prangalar” 1967 yılında basıldı. 1965 yılında Elazığ’da “Çıra” adlı edebiyat dergisini çıkarıp yönetti. Dost, Forum, Papirüs, Sesimiz, Varlık ve Yeni Akış dergilerinde yazdı.

Yapıtları :

Prangalar; şiirler (Türkçe 1967)
Helbestên Kurdî (Kürtçe Şiirler 1974)
Dersim; şiirler ( Türkçe, 1975)
Dehak’ın Sonu manzum piyes, (Kürtçe ve Türkçe)
Özgürlük ve Yaşam Çarin -Rubailer- (Kürtçe; 1992)
Yakılan Şiirin Türküsü (Türkçe 1993)
Berf Fedi Dıke -Kar Utanır- (Kürtçe1995)
Can Taşır Dicle (Türkçe1998)
 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa