Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Gültekin SAMANOĞLU

Gültekin SAMANOĞLU Şiirleri İçin Tıklayın


 Gültekin SAMANOĞLU (1927- 2003 )

2 Kasım 1927'de Konya'da doğdu. Asıl adı Gültekin Smancı'dır. Kuleli Askeri Lisesi'ni ve Harp Okulu'nu bitirdi. Subay olarak orduya katıldı ve çeşitli birliklerde görev aldı. 1959 yılında kendi isteği ile ordudan ayrıldı. Diğer sağ görüşlü şairler gibi Samanoğlu'da 'arpalık' olarak adlandırılan devlet kurumları ve KİT'lerin yönetim kurullarında yer aldı. Basın Yayın ve Turizm Bakanlığında çalışmaya başladı, kısa süre sonra İç Basın Müdürlüğüne getirildi. Basın İlan Kurumu Yöetim Kurulu'ba seçildi. 1988 yılında TRT Yönetim Kurulu'na getirildi. 11 Nisan 2003'de öldü.

İlk şiiri Çınaraltı dergisinde 1948 yılında çıktı. Daha sonra Hisar' dergisi çevresine katıldı. Cahit Sıtkı Tarancı ve Kemalettin Kamu üzerine yaptığı incelemeleri kitap haline getirildi. Konya Turizm Vakfı tararından ödüllendirildi. Modern Batı edebiyatının şiir tekniklerini dikkate alan, duygu ve düşünce arasında kendine özgü bağlar kuran Samanoğlu şiirlerini iki cilt halinde bastırdı. 1983 yılında Sturga Şiir Şöleninde Türkiye'yi temsil etti.
 
Yapıtları :
Alacakaranlık
Uzun Vuran Gölge
Cahit Sıtkı Tarancı
Kemalettin Kamu

 

 

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa