Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Arif Nihat ASYA

Arif Nihat ASYA Şiirleri İçin TıklayınArif Nihat ASYA (1904-1975)

7 Şubat 1904 yılında Çatalca'nın İnceğiz Köyü'nde doğdu. Babasının ölümü üzerine, akrabalarının himayesinde büyüdü. İlkokula köyünde başladı İstanbul Haseki Mahalle Mektebi'nde bitirdi. Gülşen'i Maarif Rüştiyesi (ortaokul), Bolu ve Kastamonu Sultanisi'ne (lise) yatılı okudu. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nun Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu.  Değişik illerde lise ve öğretmen okullarında edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı. Eskişehir’den milletvekili seçildi. Ankara Gazi Lisesi'nden emekli oldu. 5 Ocak 1975 tarihinde Ankara'da öldü.

Çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazdı. Şiirlerinde hece, arûz ve serbest vezinleri kullandı. Her nazım türünü ve şekli denedi. Şiirlerinde milliyetçilik konusu büyük bir yer tutar. Son şiirlerinde mistisizme yöneldiği gözlenmektedir.

Yapıtları:
Heykeltraş
Yastığımın Rüyası
Ayetler
Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor
Rubaiyyat-ı Arif
Enikli Kapı
Kubbe-i Hadrâ
Kökler ve Dallar
Emzikler
Dualar ve Aminler
Aynalarda Kalan
Kanatlar ve Gagalar
Kıbrıs Rubaileri
Avrupa'dan Rubailer
Kova Burcu

 

 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa