Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Hüseyin PEKER

Hüseyin PEKER Şiirleri İçin Tıklayın

 

Hüseyin PEKER (1946-  )

29 Mayıs 1946’da İzmir’de doğdu. İzmir Atatürk Lisesi’nden sonra iki yıl Fen Fakültesi Kimya-Fizik bölümüne devam etti. İstanbul Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Bankacılık yaptı. Emekli olduktan sonra Varlık dergisi’nde desenleri yayımlanmaya başladı.

İlk şiirleri, 1960’lı yıllarda Soyut ile Yordam dergilerinde yayımlandı. Sonra, Papirüs, Şiir Sanatı, Milliyet Sanat ve Sanat Olayı dergilerinde şiirleriyle yer aldı. Bu dergiler dışında Dost, Somut, Yeni Biçem, Demokrat İzmir Gazetesi Sanat Sayfası, Yeni Edebiyat ve Hürriyet Gösteri, Varlık, Akatalpa, Dize, Şiirlik (Almanya), Alan 67, Pencere gibi dergilerde şiirleri, Adam Sanat Dergisi’nde yazıları okurla buluştu. Yazıcı ya da Bir Yol Romanı adlı ilk romanı 1996 yılında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. İlk şiir kitabı İnsan Arkadaşınındır (YKY) 1997 yılında Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü’nü aldı. Yer Bezinden Bir Köle 2000 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’ne; Ses Salkımları ise ile 2001 yılında Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’ne değer bulundu.  Tek Vuruş ile 2007 yılında Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü kazandı.

Yapıtları :

Şiir:
İnsan Arkadaşınındır (1997)
Yer Bezinden Bir Köle (2000)
Ses Salkımları (2001)
Ateşin Zilleri / Toplu Şiirler (1965-2003)
Tek Vuruş (2007)

Roman:
Yazıcı ya da Bir Yol Romanı

Ödülleri :
1977 Arkadaş Z. Özger Ödülü / İnsan Arkadaşınındır ile
2000 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü / Yer Bezinden Bir Köle ile
2001 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü / Ses Salkımları ile
2007 Behçet Necatigil Şiir Ödülü / Tek Vuruş ile


 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa