Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Tezer ÖZLÜ

Tezer ÖZLÜ Öyküleri İçin TıklayınTezer ÖZLÜ (1943-1986

10 Eylül 1943'te Kütahya'nın Simav İlçesi'nde doğdu. Anne ve babasının görevi nedeniyle çocukluğu Simav, Ödemiş ve Gerede’de geçti. Yazar Demir Özlü'nün kız kardeşidir. 10 yaşında İstanbul'da Avusturya Kız Lisesi’nde öğrenime başladı. Dünyayı gezme tanıma arzusuyla doluydu. Lise öğrenimini yarıda bıraktı. 18 yaşından itibaren Avrupa'yı gezmeye başladı.  İki yılda otostop yaparak Avrupa'nın büyük bölümünü gezdi. Paris’te tanıştığı tiyatro sanatçısı, yazar Güner Sümer ile evlendi. Ankara’ya yerleştiler ve çevirmen olarak çalışmaya başladı. Dışarıdan sınavlara girerek Yarım bıraktığı lise öğrenimini, İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Ankara Sanat Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu Brendan Behan’ın Gizli Ordu adlı oyununda rol aldı.  Eşinden ayrıldı ve İstanbul’a yerleşti. Aynı yıl sinemacı Erden Kıral ile evlendi. 12 Eylül'den sonra bir bursla Berlin’e gitti. Almanya'da radyo programları yaptı. Erden Kıral’dan ayrıldı ve İsviçre asıllı Hans Peter Marti ile evlenip, Zürih’e yerleşti. Göğüs Kanserine yakalandı. Yakalandığı bu hastalıktan kurtarılamadı. 18 Şubat 1986'da Zürih’de öldü. Türkiye’ye getirilen cenazesi 25 Şubat’ta Aşiyan’da toprağa verildi.

 

Erken yaşta kaybettiğimiz Tezer Özlü yazın yaşamına öyküyle başladı. İlk öykü kitabı Eski Bahçe 1978'de yayımlandı. Gene aynı yıl yazmaya başladığı ilk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri yayımladı. Özlü bu romanında, çocukluğundan başlayarak içine düştüğü yaşamın, kimi zaman fiziksel-kaba, kimi zaman inceltilmiş-dolaylı baskılarıyla karşı karşıya kalışını ve yaşadığı ya da "yaşamasına izin verilmek istenmeyen" farklılığını ve uyumsuzluğunu son derece sarsıcı ve incelikli bir biçimde, "teninde duyarak" işledi. Berlin’de bulunduğu yıllarda, hayranlık duyduğu Svevo, Kafka ve Pavese'nin izlerini ve izleklerini de sürerek ikinci romani "Bir İntiharın İzinde" yi yazdı. Almanca olarak yazılan yapıt Türkçe’ye "Yaşamın Ucuna Yolculuk" adıyla çevrildi.  Bu yapıtıyla Almanya’da Marburg Yazın Ödülü’nü kazandı. Ölümünsen sonra ilk öykü kitabı genişletilmiş şekilde,  "Eski Bahçe - Eski Sevgi" adıyla basıldı. Günce ve anlatıları "Kalanlar" adlı küçük bir kitapçıkta toplandı.


Yapıtları:


Öykü:

Eski Bahçe / öykü / 1978
Eski Bahçe - Eski Sevgi / öykü / 1987


Roman:

Çocukluğun Soğuk Geceleri / roman / 1980
Auf den Spuren eines Selbstmords / roman / 1983
Yaşamın Ucuna Yolculuk / roman / 1984


Senaryo:

Zaman Dışı Yaşam / senaryo / 2000


Ödülleri:

Almanya’da Marburg Yazın Ödülü (1983) 
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa