Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Roman » Manuel Antônio de ALMEİDA


 Manuel Antônio de ALMEİDA (1831-1861)

17 Kasım 1831'de Rio de Janeiro'da (Mage) doğdu. Önce sanat, daha sonra da tıp öğrenimi gördü. Ekonomik nedenlerle öğrenimine sık sık ara vermek zorunda kaldı.  Çevirmenlik ve gazetecilik yaptı. Ulusal Basın Kurumu'nu yönetti. Brezilya yazın dünyasının öncülerinden  genç bir dizgici ve hevesli bir yazar olan Machado de Assis ile dostluk kurdu. 28 Kasım 1861'de, bir gazete adına görevdeyken Brezilya açıklarında geçirdiği deniz kazasında öldü.

Brezilya edebiyatının ilk büyük romanı kabul edilen Memórias de um sargento de Milícias'ın bazı bölümlerini 1853'te tamamladı. Roman biçiminde 1854-1855'te yayımlanan bu kurmaca yapıtında, 19. yüzyılın başlarında Rio de Janeiro'daki günlük yaşamı gerçekçi bir biçimde yansıtır ve içtenlikli bir konuşma diliyle yazılmıştır. Yapıtın kahramanı Leonardo dilenciler, kadınlar, rahipler, gemiciler arasında serüven arayan, toplumsal durumu pek iyi olmayan bir gençtir. Roman, Leonardo'nun gözünden görenekler, kişilikler ve saray entrikalarına ilişkin canlı tablolar sunar. Gerçekçilik anlayışı açısından yalnız o dönem Brezilyalı yazarların romantizminin değil, aynı zamanda Avrupa'daki doğalcılık üslubunun da birkaç yıl ilerisindedir. 20. yy'da 'modernistler' tarafından keşfedilinceye kadar eleştirmenlerin ve okurların pek ilgisini çekmemiştir.

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa