Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Şiir » EDGAR ALLAN POE


 Edgar Allan POE (1809 - 1848)
 
19 Ocak 1809’da Boston’da doğdu. Bir yaşındayken babası evi terketti, ertesi yıl annesi veremden öldü. İskoç tütün tüccarı John Allan tarafından evlat edinildi. 1815'te Allan’lar ile birlikte İngiltere’ye taşındı. İlk ve orta okulu Londra va Richmond'daki özel okullarda okudu. öğrencilik yıllarında alkol ve kumarla tanıştı.
1820'da tekrar Amerika’ya taşındı ve Virginia Üniversitesi’ne kaydoldu, ancak 10 ay devam etti. Borçları nedeniyle manevi babasıyla arası açıldı. Edgar A Perry adıyla Amerikan ordusuna yazıldı ve öncü birliklere katıldı. Bu sırada “Tamerlane ve Öteki Şiirler” i yayınlandı. 1829’da ordudan ayrılarak Washington’a taşındı ve aynı yıl “Al Araf”ı yayımladı. Gezgin yaşamı Clemm’lerle tanışana kadar sürdü. 1831'de Baltimor’a yerleşti. 1833'da "The Baltimore Saturday Visitor"in açmış olduğu yarışmada ilk ödülünü "Şişedeki Mesaj"la kazandı. "Southern Literary Massenger"da editör yardımcılığına başladı. 1836'da Bayan Clemm’in 13 yaşindaki kızı Virginia ile evlendi. Bir yıl sonra Newyork’a taşindı ve burada Arthur Gordon Pym’in Öyküsü”nün yayımladı. 1840’ta Gülünç ve Arabesk Öyküler’i yayımladı ve ertesi yıl Graham’s dergisinin editörü oldu. Godey's Lady's Book'ta yayımlanan "The Visionary" adlı öyküsüyle adı ülke genelinde duyulmaya başlandı. Bir yıl çalıştıktan sonra tekrar Newyork’a taşındı “New York Evening Mirror’da asistan olarak çalışmaya başladı. 1845’te “Kuzgun”u yayımladı. 1847’de karısını kaybetmesinin ardından yaşamında önemli yer tutacak olan Sarah Helen Whitman ile tanıştı. Bayan Witham’ın çok etkisinde kaldı ve Kasım 1848’de intihara kalkıştı. Yaşamı altüst oldu. Temmuz 1848’de delilik nöbetleri yaşamaya başladı. Bu dönemde Şiir Sanatı Kuralı yapıtını yayımladı. Kitabın yayımının ardından baygın bir biçimde bulundu. Washington  Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Bilincini kazansa da nöbetleri geçmedi, daha büyük acılar yaşadı."Annabel Lee" ve "To Helen" (Helen'e) adlı şiirleriyle ülkemizde de çok tanınan Poe 7 Ekim 1848’de de öldü, Baltimore'da gömüldü.

Başlıca yapıtları:
Dedektif Auguste Dupin Öyküleri
Oval Portre
Morgue Sokağı Cinayeti
Usher Evinin Çöküşü
Altın Böcek
Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa