Şiir akademisi logo
Şairler Şiirler menü Öyküler
Fakir Baykurt Öykü Yarışması - Sarıyer Belediyesi Fakir Baykurt Öykü Yarışması sonuçlandı - Tanpınar Şiir Yarışması’nda Sonuçlar Açıklandı - 9. Aşık Mahzuni Şerif Beste Yarışması başlıyor - Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü 2017 - Bornova Belediyesi Şiir Yarışması - GİO 2017 Roman Ödülü - Sunullah Arısoy 2017 Şiir Ödülü Hüseyin Atabaş’ın - Gençlerden Atatürk'e Mektup Yarışması - "Attila İlhan Edebiyat Ödülleri" başvuruları başladı -

Dünyada Öykü » Jean de La FONTAİNEJean de La FONTAİNE (1621-1695)

1621'de Fransa'da doğdu. Paris'te kolejde okudu. Papaz olması için gönderildiği liseden ayrıldı ve hukuk öğrenimi gördü. Değişik memuriyetlerde bulundu, babasının işi olan orman ve kanal işleriyle uğraştı.  Madam de la Sablière'nin koruyuculuğu altına girdi. Burada yazarler, felesefeciler ve bilim adamlarıyla tanıştı. Contes (Kont) adlı şiirli öyküleri adlı yapıtı nedeniyle Fransız Akademisine kabul edildi. 13 Nisan 1695'te Paris'te öldü.

La Fontaine'i bir masal yazarı olarak tanındı. Masallarda hayvanlara ahlaki karakter vererek, onların şahısında insanları eleştirdi, ahlak dersi verdi. Konuşma şeklinde akıcı şiirleri, hayvanlar üzerinde tenkitleri, incitmeden iğneleme usulleri ile Fransız edebiyatına büyük eserler kazandırdı. La Fontaine, kötüyü göstererek iyinin ne olduğunu anlatmaya çalışmıştır. 238 masalı 12 kitapta toplanmıştır. 1668'de basılan ilk altı kitabında 124 masal vardır ve bunlar birinci cildi meydana getirir. İkinci cilt 1678'de basılan beş kitaptır. En son 1694'de bastırdığı üçüncü cilt ise tek kitaptan ibarettir. Masallarının yanı sıra roman ve piyes de yazdı. Nakaratlı uzunca şiirleri ve şiirli mektuplar yazdı. Yapıtları birçok dile çevrildi. Bazı yapıtları Recaizade Mahmut Ekrem, Tevfik Fikret ve Orhan Veli Kanık tarafından dilimize de çevrildi.

Şiirakademisi ticari amaç gütmediği için ürünlere telif hakkı ödemez. Ürünlerin telif hakkı yazarına aittir.
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası uyarınca, ürünler site yönetiminden ve yazarından izinsiz kullanılamaz.  
Bebek Giyim - Toptan Oyuncak - web tasarım
Şiir Akademisi - Ana Sayfa